Atver grāmatu, kas atmasko padomju militārismu
9. oktobrī tika atvērta ar Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres (ETP grupa) atbalstu izdotā Ilgoņa Upmaļa grāmata „Latvija - PSRS impērijas militarizētā kolonija". Kā laikrakstam pauž Eiropas Tautas partijas Latvijas preses un komunikācijas padomnieks Ģirts Salmgriezis, grāmata atmasko militarizēto tautsaimniecību Latvijā un ir smaga apsūdzība PSRS impērijai, kuras sa­stāvā ilgus gadus bija okupētā Latvija. Grāmatas atvēršanas svētkus ar savu klātbūtni pagodināja Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.
Savā uzrunā profesore Inese Vaidere uzsvēra, ka grāmatas fakti atspēko maldīgo viedokli, ka, atgūstot neatkarību, tika sagrauta Latvijas rūpniecība. „Jā, neatkarība iznīcināja padomju Latvijas militarizēto rūpniecību, bet Latvijas rūpniecību sāka iznīcināt četrdesmitajos un piecdesmitajos gados un tas tika turpināts līdz okupācijas beigām. Sekas ir jūtamas vēl šobrīd.
Grāmatas atvēršanu ieskandināja folkloras kopas „Vilkači" dziedājums. Tā iespaidā Inese Vaidere atzina:
- Klausoties šajā Spēka dziesmā, man radās asociācijas, ka jaunais izdevums ir Spēka grāmata. Manas paaudzes un jaunāki cilvēki atceras tās bailes un šausmas, kādās dzīvojām...
Jaunatvērtā grāmata ir tik nozīmīga arī tāpēc, ka autoram laimējies ieskatīties Maskavas arhīvos, kamēr tie nebija aizslepenoti. Šobrīd Krievija falsificē vēsturi, sniedzot dezinformāciju. Tā ir smaga apsūdzība Krievijas Federācijai, kas vēlas izmantot tikai tiesības, ko tā pārņēma no PSRS, bet nevēlas uzņemties atbildību, - savā uzrunā piebilda Inese Vaidere. Tāpat viņa pavēstīja, ka pirms pasākuma kopā ar vēsturniekiem ir tikusies ar Valsts prezidentu Egilu Levitu, un sarunas secinājums viennozīmīgi bijis, ka šādi pētījumi ir jāturpina.
Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, uzrunājot klātesošos, īpašu uzmanību veltīja grāmatas nosaukumam un jēdzienam „koloniāls". Rietumu zinātnē pēdējos divdesmit, trīsdesmit gados postkoloniālisma studijas ir viens virziens vai pieeja vēstures izpētei. Turklāt Eiropas Parlaments ir tā starptautiskā institūcija, kas pirmo un gandrīz vienīgo reizi ārpus Latvijas minēja Baltijas valstu okupāciju koloniālisma aspektā -
1983. gada Eiropas Parlamenta rezolūcijā par situāciju Baltijas valstīs, tajā brīdī, kad koloniālisms vēl bija aktuāls šajās teritorijās, - uzrunā teica Egils Levits.
Valsts prezidents mudināja šo grāmatu izlasīt no pirmās līdz pēdējai lappusei, lai iegūtu kopēju priekšstatu par militāri rūpniecisko kompleksu un padomju okupācijas spēkiem Latvijā. Egils Levits atzinīgi novērtēja pētījuma augstos zinātniskos standartus un arī to, ka tas lasāms ļoti labā valodā, ir ilustrēts, ar norādēm uz dokumentiem.
Jāpiebilst, ka Inese Vaidere grāmatu dāvinās visām Latvijas skolām, augstskolām un bibliotēkām.


Sagatavoja INESE ELSIŅA


16.10.2020.