Izgatavo pats savu sejas aizsegu!
Kopš šonedēļ par obligātu prasību kļuva mutes un deguna aizsegu lietošana tirdzniecības vietās, sabiedriskajā transportā un pakalpojumu sniegšanas vietās, strauji pieauga iedzīvotāju interese par vienreizlietojamām medicīniskajām maskām. Otrdienas vakarā dažās aptiekās šādas maskas jau bija izpirktas, savukārt trešdienas rītā cena šai precei bija pieaugusi dubultā vai pat trīskārši. Lai saudzētu savus maciņus un planētu, laikraksts „Stars" ieteic sejas aizsegu izgatavot pašiem. Jāuzsver, ka grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 par epidemioloģiskās drošības pasākumiem noteic, ka „no 2020. gada 14. oktobra līdz 6. novembrim apmeklētāji (izņemot bērnus līdz 13 gadu vecumam), darbinieki, kuri no apmeklētājiem nav nodalīti ar fizisku barjeru (izņemot reliģisko organizāciju garīgo un kalpojošo personālu, kas notur dievkalpojumu savu pienākumu ietvaros), lieto mutes un deguna aizsegus kultūrvietās un izstāžu norises vietās, tirdzniecības vietās, sabiedriskā transporta pakalpojuma sniegšanas vietās (dzelzceļa stacijās, autoostās, lidostā un tamlīdzīgi) un reliģiskās darbības veikšanas vietās, ja šajās vietās netiek rīkots pasākums.

Tā kā nav minēts, ka būtu obligāti jālieto tieši medicīniskās maskas, čaklas rokas savu mutes un deguna aizsegu var sašūt pašas. Laikraksts „Stars" pārliecinājās, ka nepieciešamo materiālu (audums, gumijiņas) aptuveni 5 masku izgatavošanai var iegādāties par nepilniem 2 eiro. Vēl jo labāk, ja mājās ir lieki palagi, pārvalki vai kādi citi kokvilnas materiāli, kam šādā veidā var dot noderīgu otro dzīvi. Zināms, ka šobrīd savus pakalpojumus aktīvi piedāvā arī sava aroda zinātāji - šuvēji; tā ir lieliska alternatīva tiem, kuri ar rokdarbiem ir uz „jūs".
Par pašu izgatavotām maskām ASV slimību un kontroles centrs (Centers for Disease Control and Prevention jeb CDC) ir komentējis, ka to izgatavošanai vēlams izmantot audumu divās kārtās, lai labāk pasargātu no „Covid-19" izplatības. Šādus sejas aizsegus var izgatavot no elpojoša un vairākas reizes mazgājama materiāla. Maskas var lietot arī publiskās vietās, lai mazinātu „Covid-19" izplatīšanās iespēju, taču šādus sejas aizsegus nevajadzētu lietot bērniem, kas jaunāki par 2 gadiem, kā arī personām ar elpošanas grūtībām, uzsver CDC un apstiprina arī Latvijas speciālisti.
Nav arī noslēpums, ka sabiedrībā valda divi karojoši viedokļi par pastāvošajiem ierobežojumiem un masku nēsāšanas nepieciešamību. Saprotams, ka šādi sejas aizsegi nepasargās no „Covid-19" izplatības pavisam, bet pilnīgi noteikti izplatības procents krietni samazināsies. Starptautiska laboratorija „Excel Labs" aprēķinājusi - ja bez maskas satiekas „Covid-19" pacients/pārnēsātājs un cits iedzīvotājs (bez „Covid-19"), vīrusa izplatīšanās iespēja ir 90%. Savukārt, ja šīs pašas personas satiekas un abām ir sejas aizsegi vai maskas, izplatīšanās iespēja sarūk līdz 1,5%. Arī „Excel Labs" uzsver - jebkāda veida sejas aizsegs ir labāks (un vismaz vienai no personām), nekā, ja aizsega nav nemaz.
Kamēr Latvijā sejas maskas obligāta lietošana arī tirdzniecības un pakalpojumu saņemšanas vietās ir samērā nesena, ārvalstīs ar to sadzīvo jau sen. Madoniete Santa, kura pārcēlusies uz dzīvi Īrijā un labdarībai šuj sejas maskas, dalās pārdomās: - Vienreizlietojamās maskas maksā krietni dārgāk, pašu šūtie mutes un deguna aizsegi ir gan lētāki, gan draudzīgāki planētai. Ko nozīmē „vienreizlietojamās"? Tā arī pareizi būtu jābūt, ka aptiekā pirktās medicīniskās maskas uzliek vienu reizi un pēc tam izmet. Diemžēl Īrijā redzam, ka šādas maskas mētājas uz ielām, ik uz stūra, šie atkritumi pārņem mūsu planētu. Sejas aizsegu izgatavošanai izmantoju charity (labdarībai) ziedotos audumus, kas citādi netiktu izmantoti. Dodu priekšroku kokvilnai, jo tas ir labi elpojošs materiāls, un masku šuju divos slāņos, lai tā labāk aizsargātu pret vīrusa izplatību. Vēlams izgatavot vismaz piecas šādas maskas, katru savai dienai, jo arī pašu gatavotās maskas ir regulāri jāmaina un jāmazgā 60 grādos, vēlams arī izgludināt ar karstu tvaiku.
Ir dažādi veidi, kā sašūt sejas aizsegu. Visvienkāršākais - taisnstūrveida audumam pa virsu uzliek nedaudz mazāku taisnstūri, pārloka maliņas un nošuj. Taisnstūra īso malu ieloka un nošuj tā, lai tajā var ievērt gumiju - no abām pusēm. Gumijas sasien - un maska gatava!
Laikraksts „Stars" izmēģināja vēl divus veidus, kā izgatavot pašam savu mutes un deguna aizsegu.


Variants 1 - neliela, kompakta maska
Ar šķīvja (28 cm) palīdzību izgriež apli, saloka to četrās daļās. Šaurākajā daļā nomēra un novelk 3 cm, platākajā malā - 6 cm; nogriežņus savieno. Novilkto 6 centimetru nogriežņa malu noapaļo. Izgriež pa līnijām, audumu atloka. Tas sanāk divās kārtās. Ārējo apaļo malu nošuj pa līniju. Audumu pārloka uz pusēm. „Spārna" malā no iekšpuses ieliek gumiju (aptuveni 18-20 cm garu), nošuj. Caur otru, vaļā palikušo „spārnu" masku izvelk no otras puses. Ieloka neapstrādātās maliņas, pie malām piestiprina gumiju un aizšuj ciet.

Variants 2 - lielāka maska ar pielāgojamām gumijām
Audumu pārloka uz pusēm, apvelk šķīvja (izmantots 28 cm) diametru. Ar tā paša šķīvja palīdzību novelk vienādas maliņas augšā un apakšā, izgriež „taurenīti". No auduma kreisās puses sašuj kopā katru „spārnu", pavelk „taurenīša" vidusdaļu tā, lai „spārnu" daļa kļūst par vidusdaļu (tā ir mutes un deguna jeb platākā daļa). Tagad sašuj augšmalu un lejas malu, vienā sānā atstājot brīvu caurumiņu, caur to izvelk audumu uz pareizo pusi. Abas sānu malas noloka, nošuj, iever tajās gumijas (ap 18-20 cm) un sasien. Gumijas garumu pēc nepieciešamības var pielāgot.


16.10.2020.