Graudaugu ražas prognozes pakļautas laikapstākļiem
Šogad ir ļoti laba rudzu raža, pat neraugoties uz to, ka daudzviet labība tika sagāzta veldrē. Aizvien cerīgas prognozes ir arī labai ziemas kviešu ražai.

Kopumā apmierinoša, bet ne tik laba, kā iepriekš cerēts, būs rapša raža. Tādi ir pirmie Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu secinājumi, apsekojot platības, kurās uzsākta ražas novākšana.
Jūlijā apsekotie ziemāju graudaugu lauki joprojām vieš cerības uz labu ražu. Tomēr spēcīgās lietavas - dažviet pat virs 50 mm nakts laikā jūnijā pēdējās dienās, īpaši Zemgalē - veldrē sagāza ziemas kviešus. Šī iemesla dēļ jau tagad var aplēst, ka veldres laukos ražas samazinājums būs vismaz 15%, un vēl ir risks, ka nelabvēlīgos novākšanas apstākļos zudīs graudu kvalitāte.
- Šogad izteikti var redzēt, cik šķirnes ir noturīgas pret veldri - visvairāk cietušas ziemas kviešu šķirnes ‘Skagen' un ‘Edvīns'. Pie vienādām tehnoloģijām vairākas šķirnes lielās lietavas ir izturējušas, bet minētās - ne. Saimniekiem šoruden būs jāpieņem grūts lēmums piemērotāko ziemāju šķirņu sējai. Tādēļ LLKC speciālisti iesaka sēt vairākas šķirnes ar dažādām īpašībām. Ir jāapzinās, ka klimata pārmaiņu sekas - sausums, karstuma viļņi, vētras un krusas - ar gadiem Latvijas lauksaimniekiem nodarīs arvien lielākus zaudējumus, - skaidro LLKC augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.
- Ziemas kviešu prognozes joprojām vidēji valstī tiek lēstas ap 5 tonnas no ha. Ziemas kviešu vākšana tā īsti vēl nav sākusies. Zemgalē pirmo kuļ ziemas rapsi, taču vairāk izlases veidā, jo masveidā tas vēl nav nogatavojies. 23. jūlijā lielai daļai Codes un Mežotnes pagasta lauku pāri gāja krusa, izkuļot pat 75-100% lauka. Skats bēdīgs, par laimi daudziem saimniekiem lauki ir apdrošināti, - norāda LLKC Bauskas biroja augkopības speciāliste Ieva Litiņa, aicinot saimniekus vairāk domāt par sējumu apdrošināšanu. Viņa piebilst, ka arī laukos, kurus krusa neskāra, ziemas rapša ražība ir zemāka par gaidīto.
Iespējams, ka rapša ražību ietekmējis jūlija karstums, kas nelabvēlīgi atsaucies uz augiem, tiem ir sīkākas sēklas. Mitrais un karstais laiks veicinājis dažādu slimību izplatību - rapša laukos fiksēti kā pangodiņa un stublāju smecernieka bojājumi, tā puve, kas ražu samazinājusi.
Tikmēr Latgalē uzsākta ziemas miežu, agro ziemas rapšu šķirņu un ziemas ripša (nektāraugs) kulšana. LLKC Preiļu biroja augkopības speciāliste Inese Magdalenoka norāda - atsevišķi lauki ir cietuši no lietusgāzēm, krusas un vētrām, tomēr kopumā raža solās būt laba.
Speciālisti min, ka rudzi šogad varētu dot ļoti labu ražu, tas - labvēlīgās ziemas dēļ.
Kopumā valstī šogad apsētās platības aizņem 904,524 tūkstošus hektāru, no kuriem graudaugi - 750 tūkst./ha, rapsis - 145,9 tūkst./ha, kartupeļi - 8,5 tūkst./ha. Ziemāji aizņem 435,9 tūkst./ha, bet vasarāji - 314,15 tūkst./ha. Graudaugu kopraža tiek prognozēta 332,35 tūkst./t, rapša kopraža - gandrīz 442 tūkst./t, kartupeļu - 226,4 tūkst/t.

31.07.2020.