Atpūtniekiem piedāvā caurspīdīgas laivas
Iestājoties siltākam laikam, tuvojoties vasarai, sarosās arī tūristi, kas vairāk laika vēlas pavadīt pie un uz ūdeņiem, dabā. Kā norāda Māris Olte, arvien vairāk cilvēku vēlas būt dabā, doties pastaigās. Lai radītu lielāku interesi un piedāvātu ko citādāku un nebijušu, šajā vasarā Ērgļu pusē atpūtnieki varēs izmantot caurspīdīgas laivas, lai baudītu mirkli un iepazītu zemūdens dzīvi.
Aizvadītā gada jūlijā LEADER projekta ietvaros SIA "Aktīvā tūrisma centrs "Ērgļu stacija"" iegādājās sešas laivas, kas izgatavotas no caurspīdīga materiāla un atceļojušas no ASV. - Šīs divvietīgās laivas paredzētas braucieniem pa seklākiem ezeriem, jo caurspīdīgais materiāls ļauj vērot ezeru zemūdens pasauli. Laivas ir aprīkotas ar LED apgaismojumu, kas paredz laivas izmantot ne tikai dienā, bet arī naktī, - galvenās īpašības uzskaita Māris Olte. - Bet galvenā ideja, kāpēc tika iegādātas šīs laivas, saistīta ar to, kā būt īpašiem tūrisma piedāvājumā, atrast kaut ko parastu, bet tajā pašā laikā - neparastu. Sapratu, ka pie Ērgļu stacijas ir ezers, bet te neviens nenāks, jo šī ūdenstilpe neizceļas uz citu fona. Vēlējāmies panākt pretēju efektu, piesaistīt šai vietai cilvēkus, jo ezers ir unikāls. Tika attīrīta vecā peldvieta, ar īpašnieku vienojāmies, ka to varam izmantot tūrisma vajadzībām. Pateicoties „Latvijas valsts mežiem", tiem piederošajā daļā tika izbūvēta lapene un laipas. Raugoties uz esošo situāciju un domājot par attīstību, sapratu, ka Ērgļu stacija, kur jau vairākus gadus organizējam dažādas aktivitātes, var attīstīties kopā ar Vecmuižas ezeru. Cilvēki šo vietu ir iecienījuši, dodas pastaigās, un tā nav tikai pēdējā laikā. Kādā mirklī radās doma par šādām caurspīdīgām laivām. Tajā brīdī bija iespēja pieteikties LEADER finansējumam. Process, līdz laivas nonāca pie mums, bija sarežģīts un ilgs, bet jūlija beigās tās saņēmām.

Pagājušajā gadā, Ērgļu novada svētku laikā, interesentiem bija iespēja izbaudīt pozitīvās emocijas un aizraujošos skatus, ko sniedz brauciens ar līdz šim neredzētu caurspīdīgu laivu. Kā norāda Māris Olte, jāgaida labvēlīgāki laikapstākļi, lai atpūtniekiem varētu piedāvāt braucienus ar šīm laivām.
- Kļūstot siltākam, vecāki aktīvāk ar bērniem dosies dabā. Braucieni ar šīm laivām ir izzinošs process. Vecmuižas ezers ir sekls, tikai 1,2 metri, un ļoti dzidrs. Caur caurspīdīgo materiālu iespējams vērot zemūdens dažādību, pamanīt augus, arī zivis. Bērniem tas ir lielisks izzinošs process. Veidojot šā gada piedāvājumu, sapratu, ka cilvēku interese ir liela, bet jāsaprot, kas ir tas maģiskais, ko piedāvā šādi laivu braucieni. Vispirms, tās ir laivas - forma un materiāls. Otrkārt, airējot cilvēks darbina citas sensorās maņas, salīdzinājumā, piemēram, kā braucot ar velosipēdu vai automašīnu, - stāsta Māris Olte.
Kā skaidro Māris Olte, braucieni ar caurspīdīgām laivām cilvēkiem sniedz iespēju pilnveidoties.
- Aira iemērkšanas stils un balanss ir ļoti nepieciešams un attīstošs, līdz ar to tas process, kā tu kusties, kā iesper airi ūdenī, cilvēkam ir maģisks mirklis. Tiek piedāvāts arī ir izglītojošais moments. Veidojot piedāvājumu, vēroju, kādas emocijas cilvēkiem rada brauciens ar caurspīdīgu laivu. Kādam tā ir sajūsma, citam nerada nekādas emocijas. Man patīk, kad cilvēki mēģina saprast, ka arī zem ūdens turpinās Latvija, ka tur ir dabas daudzveidība un turpinās dzīvība. Šī ir jaunas dimensijas pavēršana, parādot, ka arī zem ūdens norit dzīve, ka tur atrodas aļģes, augstākie un zemākie augi; ūdens dzidrība, var ieraudzīt augus, kas paceļas pret saules gaismu, bet vakarā atkal noliecas, ir mazas un lielas zivis, kukaiņi. Tāpat arī viss, kas atrodas krastos - koku un augu dažādība, - pastāsta Māris Olte. - Domājot par laivu izmantošanu, plānojam, ka tas varētu norisināties tūrēs. Viena varētu būt tūre pa dienu, izvēršot to ar gidu par dabas norisēm, darbošanos, piemēram, Ērgļu stacijā, savukārt otra tūre varētu būt naktī, kas ir ļoti maģiski. Manuprāt, pats labākais laiks ezera izpētei, īpaši ģimenēm ar bērniem, ir naktī, ziemā, kad ir garie vakari un sals. Vislabāk ezerā doties, kad nav vēja. Protams, labi, ja ir saule. Vecmuižas ezers ir viens no dzidrākajiem ezeriem šajā pusē, bet Latvijā ir problēma ar ūdens dzidrību, jo purva rāva ūdeni padara tumšu un duļķainu. Mūsu priekšrocība ir tā, ka esam tepat tuvumā un īsā laikā varam piedāvāt šādu izziņas braucienu. Laivas ir divvietīgas. Un tajās jāpārvietojas bez apaviem, lai nesaskrāpētu materiālu, jo tad tiks ietekmēta redzamība caur laivas dibenu. Švīkas, kas rodas ārpusē, iegrimstot ūdenī mazinās, tās tik ļoti netraucē. Šīs laivas oriģināli varētu būt paredzētas seklajām sālsūdens lagūnām, un pat nevarēja iedomāties, ka var izmantot arī citādāk. Daudz par šādām laivām iepriekš nebija dzirdēts, un domāju, ka Latvijā pagaidām nekur citur netiek piedāvāta šāda iespēja.
Laivas būs pieejamas gan bijušajā Ērgļu dzelzceļa stacijā, gan lielāka mēroga pasākumos, kad īsākā laika posmā ar tām var izbraukt vairākas reizes, kā arī mazākām cilvēku grupām, kad mierīgi var vakarēt laivās, nakts vai dienas laikā. Šādām grupām Ērgļu dzelzceļa stacijas saimnieki piedāvā izbraucienus ar gidu, stāstījumu par to, ko var redzēt un, iespējams, varēs ieraudzīt.


 AGRA VECKALNIŅA foto


22.05.2020.