Iiespējamā ārkārtējā stāvokļa atcelšana
Trešdien LTV „Rīta Panorāmā" premjers Krišjānis Kariņš atzina, ka valdības mērķis ir jūnijā pārtraukt „Covid-19" izplatības dēļ noteikto ārkārtējo situāciju Latvijā, vienlaikus saglabājot vairākus ierobežojumus un prasības. Viedokli par iespējamo ārkārtējā stāvokļa atcelšanu valstī lūdzu izteikt Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Agri Lungeviču un Madonas novada pašvaldības domes deputātu, uzņēmēju Andri Dombrovski. Atbilst situācijai
- Premjera paziņojumu es vērtēju kā adekvātu situācijai. Attiecībā uz sporta pasākumiem un arī kultūras pasākumu lielumu Lietuva un Igaunija mūs ir jau apsteigušas. Arī no drošības viedokļa droši vien nav vērts turēt stingrākus ierobežojumus, nekā tie ir kaimiņvalstīs. Latvijas iedzīvotāji, braucot uz citām Baltijas valstīm, var inficēties ar jauno koronavīrusu un no turienes to atvest uz mūsu valsti, - atzīst Agris Lungevičs. - Katru dienu es sekoju „Covid-19" izplatības līknei. Tai šobrīd nav strauja uzrāviena. Turklāt mazliet ir jāstiprina iedzīvotāji arī garīgi. Laukos tas ir mazāk jūtams, bet pilsētās vēlme satikties, apmeklēt pasākumus, būt kopā noteikti ir vairāk izteikta. Un arī no ekonomiskā viedokļa tas ir ļoti svarīgi, jo ir nozares, kuras ārkārtīgi cieš šajā brīdī, kad tikpat kā viss ir slēgts un nekas nenotiek. Es domāju, ka valdības mērķis ir pareizs un pēc 9. jūnija ārkārtējo situāciju valstī varētu arī atcelt. Pie tam mēs jau zināsim, kā rīkoties, ja koronavīrusa izplatība atkal palielinātos. Mums jau būs rīcības plāns, varēsim ņemt vērā iepriekšējo pieredzi un ātri reaģēt uz jauniem izaicinājumiem, jaunām situācijām, ierobežojot „Covid-19" izplatību.

Galvenais - nesasteigt
- Es domāju, ka ārkārtējo situāciju valstī daļēji varētu atcelt, bet obligāti ir jāsaglabā gan piesardzības pasākumi, gan ierobežojumi, kā, piemēram, fiziskā distancēšanās, paaugstinātas higiēnas prasības, tāpat pulcēšanās līdz 25 cilvēkiem, ievērojot 2 metru distanci, un citas prasības, - uzsver Andris Dombrovskis. - Šis ir sarežģīts laiks, daudzas nozares piedzīvo zaudējumus. Arī kokapstrādē pagaidām ir tikai pārdošanas un eksporta samazinājums, bet citādi darbs notiek, ražošana nav apstājusies, strādājam. Valdībai galvenais būtu nesasteigt, bet gan ieturēt pauzi, sekot situācijai, lai, tai pasliktinoties, varētu atgriezties iepriekšējās pozīcijās un pie stingrākiem ierobežojumiem. Jāsaprot, ka ar noteiktajiem piesardzības pasākumiem vismaz pagaidām būs vēl jāsadzīvo.


22.05.2020.