Pirmā izstāde pēc pandēmijas laika
No 16. maija Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zāļu lielajās zālēs ir apskatāma ekspozīcija „Krāsu spēles". Lai uzlabotu omu, dažkārt atliek vienīgi palūkoties sev apkārt un smelties iedvesmu krāsās. Pavasarī mēs bez maksas varam gūt šos labumus, ko piedāvā daba, un pie reizes saņemt arī vizuālu baudījumu. Lai pasteidzinātu atnākam pavasari mūsu mājās un dvēselē, jāsauc talkā spožas krāsas. Mākslinieki izmanto krāsas, lai aprakstītu pasauli mums apkārt, un, tā kā pasaule ir spilgta un krāsaina, krāsa ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa.

Izstādē „Krāsu spēles" ir apskatāmi mākslas darbi no Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja mākslas kolekcijas. Ar šo izstādi vēlamies parādīt krāsu daudzveidību, tās izceļot kā glezniecisku akcentu, jo kas gan ir glezniecība bez krāsām? Izstādes uzsvars ir likts uz trim pamatkrāsām - dzeltenu, sarkanu un zilu, tās papildinot ar balto krāsu, kas lieliski saskaņojas ar citām, ir labs krāsu pamats un tās ļoti labi izceļ, kā arī zaļo krāsu, kas šobrīd dominē dabā, liekot straujāk sisties mūsu sirdīm, liekot vairāk izdarīt, piepilda mūs ar netveramu spēku un enerģiju.
Izstādes darbu kodolu veido tādu mākslinieku darbi kā Rūdolfs Pinnis, Ervīns Volfeils, Bruno Sipāns, Aleksandrs Dembo, Alfejs Bromults, Gunārs Krollis, Marianna Peilāne, Danute Vēze, Pēteris Ruņģis, Rita Valnere, Inta Celmiņa, Jāzeps Pīgoznis un citi mākslinieki, kas ar patiesi radošu vērienu izzina dažādu krāsu būtību.
Zinātne par krāsām stāsta, ka tās iespaido gan mūsu garastāvokli, gan darbības. Krāsas izmanto organisma dziedināšanā un veselības nostiprināšanā, tāpat arī lai stimulētu apziņas dziļākos līmeņus. Psihologi ir pierādījuši, ka noteiktas krāsas var palīdzēt paveikt noteiktus uzdevumus, turklāt katrs no daudzveidīgajiem krāsu toņiem var mainīt priekšmeta, vizuālā tēla vai tēlu grupas nozīmi mūsu uztverē. Krāsas ietekmē mūs visos eksistences līmeņos - fiziskā, emocionālā un intelektuālā, tāpēc mūsdienās krāsa tiek uzskatīta par vienu no efektīvākajiem terapijas veidiem.
Lai labāk iejustos izstādes krāsu pasaulē, palīgā ņemti Imanta Ziedoņa citāti no „Krāsainajām pasakām", kurās dzejnieks runā gleznieciskā valodā, it kā gleznojot ar vārdiem. Ziedoņa pasakas it kā spēlējas ar mums, jo dzejnieks pats rotaļājas ar krāsām, vārdiem un domām.
Vienalga, vai esi mazs bērns vai pieaugušais, tev noteikti būs interesanti kopā ar mākslas darbiem spēlēties krāsu pasaulē. Ir tikai jāatrod sevi šajā krāsu spēlē, jāsajūt sevi kā daļu no izstādes un jāļaujas, lai ieraudzītu baltu, dzeltenu vai sarkanu -
krāsainu pasauli. Pareiza krāsu izvēle sniedz harmoniju, mieru un prieku, piepilda mūs ar enerģiju un spēku. Un arī otrādi - nepareizu, nesaskanīgu krāsu izmantošana palielina stresu un agresiju, nogurumu un sliktu garastāvokli.
Aicinām uz muzeja izstāžu zālēm ļauties krāsu spēlei, piedzīvojot savu krāsaino pasaku!
Madonas muzeja izstāžu zāles atvērtas apmeklētājiem kopš 16. maija, ievērojot visus drošības pasākumus, tādēļ esam pateicīgi par jūsu sapratni!


22.05.2020.