Pārstrādei nodotas vairāk nekā 907 tonnas makulatūras
Noslēgusies „Zaļās jostas" rīkotā Vislatvijas makulatūras vākšanas konkursa „Tīrai Latvijai" 2019./2020. mācību gada sezona, kurā vairāk nekā 100 tūkstoši bērnu kopā ar ģimenēm pārstrādei savāca 907 tonnas 79 kg makulatūras. Konkursā piedalījās 407 izglītības iestādes no visas Latvijas, tajā skaitā arī no Madonas reģiona, sniedzot nozīmīgu ieguldījumu tīrākas vides veicināšanā, atkritumu šķirošanas iemaņu uzlabošanā un resursu taupībā.
Visvairāk dalībnieku - 141 izglītības iestāde - bija no Rīgas reģiona un galvaspilsētas. Makulatūras vākšanas konkursu „Zaļā josta" rīkoja jau 16. gadu. Lai arī ārkārtējās situācijas iestāšanās valstī nozīmīgi apgrūtināja skolēnu savāktās makulatūras izvešanu no slēgtajām mācību iestādēm, tomēr konkursa rezultāti apliecina bērnu nozīmīgo ieguldījumu tīrākas vides veicināšanā. Konkursa „Tīrai Latvijai" ietvaros aizvadītajā mācību gadā „Zaļā josta" ar bērnu un jauniešu palīdzību izglāba no nociršanas gandrīz 17 tūkstošus koku, ietaupīja 4 miljonus litru ūdens un pārstrādes procesā ieguva 698 tonnas pārstrādāta papīra un citu makulatūras šķiedras izstrādājumu. „Esam gandarīti, cik daudz labu darbu esam paveikuši šo 16 konkursa norises gadu laikā," stāsta „Zaļās jostas" pārstāve Laima Kubliņa. „Vizualizējot makulatūras vākšanas konkursa ietvaros ietaupītos un atgūtos resursus, varam droši apgalvot, ka kopīgiem spēkiem esam saglabājuši daļu Amazones mūžamežu no nociršanas, palīdzējuši palēnināt globālo sasilšanu, nodrošinājuši dzeramo ūdeni veselam Āfrikas ciemam, radījuši daudzas darbavietas un ievērojami uzlabojuši atkritumu šķirošanas kultūru Latvijas ģimenēs," lepojas L. Kubliņa. Šis ieguvums būs jūtams vēl daudzus gadus - tepat Latvijā un arī globāli.
Pēc visvairāk savāktā makulatūras daudzuma izglītības iestādē pirmo vietu valsts mērogā izcīna Staļģenes vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 28 t 354 kg makulatūras. Otro vietu iegūst Sējas pamatskola ar savāktajām 17 t 425 kg makulatūras. Savukārt godpilno trešo vietu izcīna Ķekavas vidusskola, kuras audzēkņi savākuši 16 t 406 kg nevajadzīgu papīru un kartona.
Pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu audzēkni izglītības iestādē pirmajā vietā ierindojas Brenguļu sākumskola, kuras skolēni savākuši vidēji 238,37 kg makulatūras uz katru audzēkni.
Madonas reģiona izglītības iestādes kopā pārstrādei nodevušas vairāk nekā 21 tonnu makulatūras. Visvairāk izdevies savākt Ērgļu vidusskolai (7180 kg), tad seko Praulienas pagasta pirmsskolas izglītības iestāde „Pasaciņa" (4225 kg) un Madonas pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde „Saulīte" (1869 kg).
Konkursa godalgoto vietu ieguvēji saņems lieliskas balvas no konkursa organizatora „Zaļā josta" un atbalstītājiem - AS „Latvijas valsts meži", piedzīvojumu parka „Tarzāns", SIA „Pilsētvides serviss", „Elektrum" energoefektivitātes centra un „Tele 2". Par makulatūras izvešanu no mācību iestādēm un nogādi pārstrādē rūpējās SIA „Līgatnes papīrs", SIA „Balticfloc" un SIA „AP Kaudzītes". Konkurss tiek rīkots ar Valsts izglītības satura centra un Latvijas Tirgotāju asociācijas atbalstu.


22.05.2020.