Brīdina par laputu izplatību uz skujeņiem Latvijā
Šajā pavasarī aktuāla problēma ir laputu izplatība uz skujeņiem - priedēm un tūjām -
piemājas dekoratīvajos stādījumos, informē Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD). Dienests norāda, ka līdz šim Latvijā skujeņu laputis nebija plaši izplatītas. Tāpēc ir pamatotas aizdomas, ka tās Latvijā iepriekšējā gadā ievestas ar stādāmo materiālu no citām Eiropas Savienības valstīm, kas veicinājis to plašo izplatību šogad.
Patlaban no pārziemojušām kukaiņu olām jau ir izšķīlušās pieaugušās laputis, kas veido kolonijas uz skujeņu zariem, sūcot to sulu. Tādēļ VAAD aicina iedzīvotājus, iegādājoties stādus, pievērst uzmanību ne tikai to vizuālajam izskatam, bet arī to veselības stāvoklim. Iestādot ar kaitēkļiem invadētu vai slimību inficētu stādu savā piemājas dārzā, apdraudēti būs ne tikai pašu stādījumi, bet arī savvaļas radniecīgo sugu koki un krūmi, kas aug tuvākajā apkārtnē.
Tāpat dienests aicina stādu tirgotājus pārdot stādus, kas atbilst fitosanitārajiem nosacījumiem - stādiem jābūt kvalitatīviem un tiem nedrīkst būt defektu, kas samazina stādu kvalitāti.
Ja tomēr dārzā laputis skujeņiem ir konstatētas, neliela auguma krūmiem tās ir iespējams likvidēt mehāniski saspiežot, bet lielāka auguma krūmiem un lielākās platībās ar masveida laputu izplatību var lietot Latvijā reģistrētos insekticīdus laputīm. Tāpat VAAD atgādina, ka pirms augu aizsardzības līdzekļa lietošanas vienmēr jāizlasa marķējums un jāievēro visas drošības prasības.


22.05.2020.