Noskaidros melanomas pacientu atzītākos dermatologus
Lai mudinātu iedzīvotājus laikus atklāt bīstamo ādas vēzi melanomu, kā arī pievērstu uzmanību dabiskas ādas skaistumam un melanomas profilaksei, pacientu biedrība „Soli priekšā melanomai" maijā rīko izglītojošu kampaņu „Balts arī ir skaisti". Kampaņas laikā pacienti aicināti dalīties pieredzē par dermatologu, kurš atklājis melanomu, un kopīgi veidot dermatologu „Balto sarakstu". Tāpat notiks dermatologu konsultācijas, kā arī būs pieejams jauns informatīvs materiāls „Ādas melanomas pacienta ABC".
Viena no biedrības dibinātājām Sondra Zaļupe norādījusi, ka pavasarī visi vēlas doties dabā pie saules. Taču cilvēki bieži neaizdomājas, ka saule ir liels drauds ādas veselībai, jo var veicināt ādas melanomas attīstību. Tāpēc šogad kopā ar dermatologiem tiek rīkota kampaņa „Balts arī ir skaisti", aicinot aizdomāties, ka dabiska, nesauļota āda arī ir skaista - nav jātiecas par katru cenu nosauļoties, lai atbilstu iedomātam ideālam, kas apdraud veselību.
Savukārt cita biedrības dibinātāja Olga Valciņa atzīmējusi, ka visā pasaulē un arī Latvijā vērojama tendence, ka pacienti melanomas gadījumā atliek došanos pie dermatologa, kam var būt letālas sekas. Viņa atzīmējusi, ka, meklējot ārsta palīdzību, pacientiem ir dažāda pieredze un diemžēl ne vienmēr tā ir pozitīva.
Tāpēc šogad biedrība aicina pacientus dalīties ar savu labo pieredzi un pastāstīt par tiem ārstiem, kuri palīdzēja atklāt melanomu. Atsauksmes par dermatologiem biedrība lūdz sūtīt uz e-pastu biedriba@soliprieksamelanomai.lv vai https://www.facebook.com/Soli-priekšā-melanomai līdz 31. maijam.
Par ārstiem tiek gaidītas šādas ziņas: vārds, uzvārds, specialitāte, pieņemšanas vieta un pilsēta. Iespēju robežās iedzīvotāji aicināti aprakstīt, vai konkrētais ārsts bija pirmais, kurš pamanīja melanomu, vai bija iejūtīgs, vai radīja drošības izjūtu, un tamlīdzīgi.
Ārstu „Baltais saraksts" tiks publiskots biedrības mājaslapā maija beigās.


19.05.2020.