Skaļās lasīšanas konkurss rit attālināti
Lai veicinātu lasītprasmi un pierādītu, ka Latvijā pusaudži lasa, Latvijas Nacionālā bibliotēka jau vairākus gadus organizē „Skaļās lasīšanas" sacensības 5. un 6. klašu skolēniem. Madonas reģionā konkursu koordinē Madonas novada bibliotēkas bērnu literatūras nodaļas darbinieki.
Šogad lasīšanas sacensības notika trešo reizi. Ārkārtējās situācijas dēļ 19. martā plānotais reģiona fināls klātienes formā Madonas novada bibliotēkā tika atcelts, bet tika nolemts, ka pārbaudījums bērniem jāorganizē attālināti pēc jau apstiprinātajiem vērtēšanas kritērijiem.
- Kaut bija sapirkti pīrāgi un viss noorganizēts, lai tikšanās klātienē izdotos, vīrusa „Covid-19" pandēmijas dēļ bijām spiesti pasākumu atcelt, - stāsta bibliotēkas bērnu literatūras nodaļas vadītāja Līga Fiļipova. - Tomēr nolēmām nepadoties - bērni bija gatavojušies, visi cītīgi apguvuši savus tekstus, tāpēc izstrādājām konkursa nolikumu attālinātam variantam un izsludinājām „Skaļās lasīšanas" Madonas reģiona konkursu attālinātā formā. Visi dalībnieki, kas bija pieteikušies klātienē, piedalījās arī šādā piedāvājumā, izņemot 5. un 6. klases skolēnus no Ērgļu novada. Tā nu mums notika pirmais „Skaļās lasīšanas" čempionāts Latvijā, kas transformējās par attālinātu pasākumu. Prieks, ka to paveicām, šobrīd ir labi padarīta darba izjūta.
- Milzīgs paldies visiem dalībniekiem, skolotājiem un vecākiem par atsaucību, neatlaidību, sūtot video vairākas reizes! - gandarījumu pauž Līga Fiļipova. - Video iesūtīja dalībnieki no Cesvaines, Lubānas, Madonas un Varakļānu novada. Tos izvērtēja žūrija - Antra Gotlaufa, Aija Špure, Sarmīte Radiņa un Vija Pelše. Žūrija atzina, ka ikviens šā gada sacensību dalībnieks ir lielisks lasītājs un būtu pelnījis uzvaru.
„Stara" lasītājiem atgādināšu, ka 2018. gadā „Skaļās lasīšanas" konkursa finālā Madonas reģionu Rīgā pārstāvēja Laima Melne no Varakļānu novada, savukārt 2019. gadā - Liene Feldberga no Ērgļu novada. Ar pavisam nelielu punktu pārsvaru par „Skaļās lasīšanas" Madonas reģiona čempionu šogad kļuva Patriks Brūders - Madonas pilsētas vidusskolas 5.b klases audzēknis. Viņš kopā ar vecākiem, skolotāju un klasesbiedriem septembra beigās (ja valstī klātienes pasākumu ierobežojumi tiks atcelti) dosies uz Rīgu, lai Latvijas Nacionālajā bibliotēkā cīnītos par Latvijas čempiona titulu.
- Patriks konkursa attālinātajam veidam pieteicās pats pirmais, - komentē bibliotēkas pārstāve. - Video gan viņš atsūtīja beidzamais. Dāvanu - izdevniecības „Zvaigzne ABC" grāmatu un „Skaļās lasīšanas" Madonas reģiona čempiona lenti - Patriks jau ir saņēmis.
„Skaļās lasīšanas" Madonas reģiona finālistes, kas ierindojās konkursa 2. un 3. vietā, ir Terēze Turka un Renāte Gaponova no Cesvaines novada. Arī viņas balvā ieguva „Zvaigznes ABC" dāvātu grāmatu.
Tā kā konkursa rezultātus ikviens varēja uzzināt, noskatoties video facebook, un tos kopā ar Madonas novada bibliotēkas direktori Imeldu Saulīti paziņoja lelle Šarlote, Līgai Fiļipovai lūdzu komentēt nedaudz vairāk par Šarlotes rīcību periodā, kad bibliotēka darbojas attālināti.
- Sižetus, kur lelle Šarlote uzrunā mūsu bibliotēkas mazos lasītājus un viņu vecākus, sociālajos tīklos - facebook un Madonas bibliotēkas YouTube kontā - sākām likt uzreiz pēc tam, kad tika izsludināts aizliegums bibliotēkā tikties klātienē, - atceras bērnu literatūras nodaļas vadītāja. - Līdz šim nofilmēti seši videomateriāli. Pirmais, kurā Šarlote izzina situāciju, kā cilvēks var attālināti piekļūt dažādām datu bāzēm bez maksas un tās lasīt savā viedierīcē. Šo video noskatījās pusotrs tūkstotis interesentu. Nākamais sižets bija par to, kā Šarlote bērnus un viņu vecākus iepazīstina ar portālu „Lasāmkoks". Par to saņēmām atgriezenisko saiti - kāda vecmāmiņa atzina, ka viņa nav zinājusi, ka šai portālā var izlasīt bērnu grāmatas, kas izdotas pat 1926. gadā. Sieviete atklāja, ka, pateicoties mūsu video, kopā ar mazbērniem izlasījusi vairākas brīnišķīgas bērnu grāmatas. Uz Lieldienām savukārt trīs sērijās Šarlote lasīja stāstu par olu, kura negribēja krāsoties. Sestais video tika filmēts „Skaļās lasīšanas" konkursa rezultātu paziņošanai, un tagad domājam, ka uz maija svētkiem sagatavosim vēl kādu materiālu ar lelli Šarloti. Ja ne citādāk, tad vismaz pasmaidīt Šarlote liek ikvienam.


28.04.2020.