Skolēni izvēlas nopietnas profesijas
Trešdien, 12. februārī, skolēniem atkal bija iespēja apmeklēt kādu darbavietu un vairāku stundu garumā vērot interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Ēnu dienas galvenais mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot viņiem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Šī ir programma 1.-12. klašu skolēniem, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.

Tāpat kā citus gadus, arī šoreiz Ēnu dienā skolēni iesaistījās aktīvi, meklējot vakances gan tepat novadā, gan tuvākās un tālākās pilsētās. Ikviens skolēns varēja ielūkoties Ēnu dienas mājaslapā pieejamajās vakancēs vai arī meklēt darbavietu patstāvīgi.
Madonas novada teritorijā skolēniem bija iespēja viesoties Madonas novada domē un iepazīt darbu pašvaldībā, tā specifiku un darba veikšanai nepieciešamās zināšanas un prasmes. Vakances bija pieejamas Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Madonas iecirknī, Valsts probācijas dienesta Vidzemes reģiona teritoriālās struktūrvienības Madonas nodaļā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Madonas daļā.
Trešdien vairāk nekā 120 ēnotāju viesojās divdesmit Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) punktos visā Latvijā, septiņas meitenes izzināja Madona 1 un Madona 2 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāžu darbu.
Trešdienas rītā septiņas meitenes ieradās NMPD Vidzemes reģionālā centra Madonas brigāžu atbalsta centrā, lai iepazītos ar NMPD darba specifiku un darba iespējām tajā.
Meitenes ar interesi klausījās NMPD mediķu stāstījumā par profesijas specifiku, mediķu darba ikdienu. Noskaidroja, kādu aprīkojumu mediķi izmanto, lai glābtu cilvēku dzīvības, un apskatīja operatīvo medicīnisko transportlīdzekli. Tāpat bija iespēja darboties ar manekenu, mācoties veikt atdzīvināšanas pasākumus cilvēka dzīvībai kritiskās situācijās. Lai labāk izprastu profesiju, uzdeva dažādus jautājumus. Madonas brigāžu atbalsta centrā viesojās meitenes gan tepat no Madonas pilsētas, gan no Lubānas vidusskolas.
Dagnija mācās Madonas pilsētas vidusskolā un atklāj, ka medicīna jau krietnu laiku ir viņas aicinājums.
- Vienmēr ir bijusi vēlme palīdzēt līdzcilvēkiem. Ikdienā notiek dažādi atgadījumi, kuru ietekmē es arvien vairāk pārliecinos, ka vēlos darbu, kas saistīts ar medicīnu. Par pirmo palīdzību rakstu arī zinātniski pētniecisko darbu, - pastāsta Dagnija. - Pēdējos gados izvēloties profesiju, kuru ēnošu, tā ir saistīta ar medicīnu. Šobrīd daru visu, lai nākotnē mācītos un strādātu šajā profesijā. Lai gan mācos 11. klasē, jau tagad interesējos par tālāku izglītošanos, pētot izglītības iestādes.
Savukārt Kristiāna no Lubānas vidusskolas šobrīd vēl tikai meklē to īsto profesiju, ar kuru vēlētos saistīt savu dzīvi. Šoreiz vidusskolniece izvēlējās medicīnas nozari, lai labāk izprastu profesiju, iepazītos ar darbu neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā.
- Katru gadu nesanāk piedalīties Ēnu dienā, jo reizēm ir situācijas, ka nemaz nezinu, ko vēlos ēnot. Medicīna ir aizraujoša nozare, bet šobrīd neesmu pārliecināta, ka ar to saistīšu savu nākotni, - uzskata Kristiāna.
Jautātas, vai nebaida šīs nozares specifika, skati, kas var pavērties izsaukuma vietā, meitenes pārliecinoši pauž, ka ir jābūt stipram garīgajam stāvoklim un darbam jākļūst par aicinājumu.
- Darbs ir riskants. Dodoties uz izsaukumu, neviens nezina, kas sagaida. Arī cilvēki ir dažādi. Domāju, ka ir situācijas darba ikdienā, kas apdraud arī pašu glābēju veselību un drošību. Darot darbu ikdienā, laika gaitā noteikti pierod pie šādām situācijām. Bet viennozīmīgi ir jābūt pārliecībai, ka darbs tiek darīts no sirds un tas ir aicinājums. Ja tu neesi gatavs darīt šādu darbu, tad, visticamāk, nekas arī nesanāks, - pārliecību pauž Dagnija.


14.02.2020.