Kā jāšķiro atkritumi?
Atkritumu šķirošana arvien vairāk kļūst par iedzīvotāju ikdienas paradumu. Sakarā ar aktīvo Madonas novada iedzīvotāju iesaistīšanos dalīto atkritumu šķirošanā un pieprasījumu no Madonas novada pagastu vadītājiem pieauga nepieciešamība papildināt dalīto atkritumu savākšanas punktus. Aizvadītajā gadā Madonas novada pašvaldības domes sēdē tika nolemts piešķirt finansējumu SIA „Madonas namsaimnieks" dalīto atkritumu vākšanas konteineru iegādei.
Joprojām atsevišķos gadījumos cilvēku rīcība mēdz būt bezatbildīga, šķirojot atkritumus.
Ar jautājumu redakcijā vērsās madoniete Laura, kura pati aktīvi šķiro atkritumus un laiku pa laikam novēro situācijas, kad laukumos tiek novietoti dažādi atkritumi, arī konteineros bieži tiek iemests kas tāds, kam tur nevajadzētu būt.
- Atkritumu šķirošana, manuprāt, ir augstu vērtējama iespēja, un ar aizrautību aicinu tos šķirot arī draugus un paziņas. Esmu pamanījusi, ka laukumi ir optimizēti, ir lielas zīmes, kas norāda par pareizu šķirošanu, bet diemžēl ne visi iedzīvotāji to ņem vērā. Domāju, ka ir iedzīvotāji, kuriem nemaz nav skaidrs, kā tad norit šķirošana. Vēlējos lūgt, vai ar laikraksta starpniecību būtu iespējams vēlreiz atgādināt, kā pareizi jāšķiro atkritumi, - interesējās Laura.
Kā informē SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Oskars Janovičs, atkritumu šķirošanai tiek izmantoti divu veidu konteineri. Atsevišķi konteineri ir gan stikla iepakojumam, gan vieglajam iepakojumam jeb kartonam, papīram, plastmasai un metālam, kas tiek šķirots vienā konteinerā.

Plastmasas iepakojumam paredzētie konteineri

- PET pudeļu šķirošana ir vienkārša - pudelei jābūt tukšai un saplacinātai, bez pārtikas atliekām, etiķete nav jāņem nost. Pudele jāizmet plastmasas iepakojumiem paredzētajā konteinerā. Cietie plastmasas vāciņi jāuzskrūvē atpakaļ un kopā ar visu pudeli jāizmet plastmasas iepakojumam paredzētajā konteinerā, kur jāizmet arī pudeļu un burku metāla vāciņi, kurus pēc tam ar īpašiem magnētiem nošķiro atkritumu šķirošanas rūpnīcās, - informē Oskars Janovičs. - Plastmasas iepakojumam paredzētajos konteineros jāizmet arī dažādi cietās plastmasas jeb HDPE izstrādājumi - tīras sadzīves ķīmijas un mazgāšanas līdzekļu pudeles, šampūnu pudeles u. c. Tīras plēves maisiņi, burbuļplēve un citi plēves izstrādājumi tiešām jāizmet plastmasai paredzētajos konteineros, taču vienreizējās lietošanas trauki, dažādi čaukstošās plēves izstrādājumi, konfekšu un saldējuma papīri, kā arī putuplasta izstrādājumi gan šobrīd nav pārstrādei derīgi un jāizmet kopējā atkritumu urnā.

Stikls

- Cītīgi šķirotāji zina, ka stikla iepakojumam paredzēts savs konteiners, kurā jāliek tukšas, tīras pudeles un burkas, neraugoties uz to krāsu. Etiķetes uz tām var atstāt, bet vāciņi gan jānoņem. Savukārt visa veida keramika, piemēram, māla pudeles, puķpodu lauskas, saplaisājuši kristāla un porcelāna trauki, saplēsti spoguļi, spuldzītes, stikla glāzes un vāzes, kā arī logu stikls nelielā daudzumā jāizmet kopējā konteinerā, jo dažādo piemaisījumu dēļ šie izstrādājumi nav nododami pārstrādei. Logu stiklu lielākā daudzumā, savukārt, var atvest un nodot specializētajā šķirošanas laukumā Vidusdaugavas SPAAO, Madonā, Augu ielā 29. Par logu stikla nodošanu nav jāmaksā, - skaidro Oskars Janovičs.

Papīrs un skārdenes
Papīram un kartonam domātajos konteineros droši var likt tieši to, kam tie paredzēti - papīra un kartona iepakojumu, kā arī dažādus papīra un kartona izstrādājumus, savukārt aizliegts ievietot tapetes un salvetes. Arī skārdenes jāizmet kopā ar vieglo iepakojumu - kartona un papīra iepakojumam paredzētajos konteineros. Uz skārdenēm attiecas tas pats, kas uz citiem izstrādājumiem - tām jābūt tīrām. Vāciņu var atdalīt pavisam un ielikt iekšā bundžā, skārdeni pirms izmešanas saplacinot.
Kā informē SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis, nereti cilvēki brīnās, ka kopā tiek vākts kartona un plastmasas iepakojuma konteineru saturs, taču tas ir ekoloģiski un ekonomiski izdevīgi - šos materiālus pa veidiem sašķiro uz šķirošanas līnijām. Toties vienā mašīnā nedrīkstētu vākt stikla iepakojumu kopā ar kartonu un plastmasu, jo stikla lauskas var iedurties kartonā un plastmasā, ko pēc tam sašķirot vairs nav iespējams. Tāpēc atsevišķi tiek tukšoti sadzīves atkritumu, plastmasas un kartona, kā arī stikla konteineri. Ja izlietotajam iepakojumam paredzētajos konteineros ir samests liels sadzīves atkritumu daudzums, to saturs var tikt savākts vienā mašīnā un konteinera saturs nonāk atkritumu poligonā pie nešķirotajiem sadzīves atkritumiem. Tāpēc rūpīgi jāseko līdzi norādēm uz konteineriem - jo atbildīgāk būs sašķiroti atkritumi, jo mazāks kaitējums apkārtējai videi.


12.02.2020.