Atver durvis darba meklētājiem
Šonedēļ no 4. līdz 8. novembrim norisinās Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pasākums "Atvērto durvju diena personām ar invaliditāti uzņēmumos". Šajā NVA rīkotajā Atvērto durvju akcijā gan NVA reģistrētie bezdarbnieki, gan nereģistrētie darba meklētāji ar invaliditāti apmeklē darba devējus, lai gūtu praktisku priekšstatu par brīvajām darbavietām, darba procesu un darba pienākumiem. NVA aizsāka un īsteno pasākumu "Atvērto durvju diena personām ar invaliditāti uzņēmumos" trešo gadu. Potenciālajiem darba ņēmējiem tā ir iespēja iepazīt darba vidi un apliecināt savas profesionālās spējas, bet darba devējiem - atrast vajadzīgos darbiniekus.

Šajā nedēļā arī Madonas novada uzņēmumos un iestādēs, kas pieteicās NVA Madonas filiālē, viesojas ieinteresētās personas, lai uzzinātu par darba iespējām. NVA Madonas filiāles nodarbinātības organizatore, "Atvērto durvju dienas personām ar invaliditāti" koordinatore Lilita Pavloviča vērtēja: - NVA iniciatīvas mērķis ir sekmēt personu ar invaliditāti integrāciju sabiedrībā un darba tirgū, kā arī mazināt stereotipus par personu ar invaliditāti nodarbināšanas iespējām. Kad vajadzēja pieteikties, mūsu novadā uzņēmumu atsaucība varēja būt lielāka. Pieteicās četri uzņēmumi - tulkošanas firma SIA "AZ Translations", ZS "Jaunkalēji", SIA "LIAN gaismas reklāmas" un SIA "Kalsnavas komunālais uzņēmums". Citi varbūt nezināja, nebija lasījuši un interesējušies. Varbūt atturēja arī doma, ka šie cilvēki varbūt nebūs tik atraktīvi un spējīgi, taču pastāv apmācību iespējas. Šī bija akcija, lai iepazītos ar viņiem, un darba devēji, kas piedalās daudzos projektos, ko NVA piedāvā, jau zina, ko vēlas, ir ļoti atsaucīgi. Varbūt attur neziņa, kādi atkal dokumenti būs jāiesniedz. Taču no tā nav jābaidās - mūsu aģentūras darbinieki ir atsaucīgi, arī darba devējiem tiek organizētas apmācības.
Vairāk pretendentu pieteicās ZS "Jaunkalēji" piedāvātajām darba vakancēm - pavārs un viesmīlis.
ZS "Jaunkalēji" struktūrvienībā - maiznīcā-kafejnīcā "Māmuļa" īpašnieks Andrejs Broks uzsvēra, ka iesaistās NVA programmā ar vienu domu - strādājot, darot citiem labu, arī citi atdara ar to pašu: - Mēs dodam iespēju strādāt, lai būtu darbs un naudiņa. Līdz ar to valsts atbalsta arī mūs kā darba devējus. Viss ir ļoti vienkārši - ņemam darbā, paskaidrojam, mācām, varbūt otrādi - ja ir pieredze, pamācīs mūs. Galvenais, lai būtu forša komanda. Labi būs, ja patiks - tā ir vienkārša saskarsme. Mēs, īpašnieki, daudz strādājam paši, gaidām patstāvīgu darbu arī no strādniekiem. Ja visu laiku prasa "Ko man darīt?", tad ir grūti sastrādāties. Galvenais, lai gribat strādāt.

NVA Atvērto durvju dienā palīdz atrast kontaktus gan darba meklētājiem ar invaliditāti, kas ir reģistrējušies, gan varēja pieteikties arī tie, kas nav reģistrējušies. Pirmo reizi NVA akciju "Atvērto durvju diena personām ar invaliditāti uzņēmumos" Latvijā rīkoja 2017. gadā, toreiz tajā piedalījās 62 darba devēji, 2018. gadā akcijā iesaistījās 65 darba devēji.
Vaicāta, vai ir arī piemēri, kad kāds pretendents pēc viesošanās Atvērto durvju dienā uzņēmumā atradis darbu, NVA Madonas filiāles nodarbinātības koordinatore Lilita Pavloviča apstiprināja: - Jā, ir, kad darba devējs pretendentu, kas vēlas strādāt, arī pieņem darbā. Savukārt NVA piedāvā atbalstu darba devējiem, kas iesaista darbā cilvēkus ar invaliditāti, - viņi, iesaistoties projektos, saņem arī finansiālu atbalstu.
Pasākuma ietvaros NVA organizēja darba meklētāju viesošanos uzņēmumos un iestādēs darba devēju saskaņotā laikā. Otrdien interesenti guva ieskatu SIA "AZ Translations" darbā, trešdien - ZS "Jaunkalēji", šodien - SIA "LIAN gaismas reklāmas" un SIA "Kalsnavas komunālais uzņēmums". Darba devēji atsaucīgi iepazīstināja darba meklētājus ar darbavietas specifiku, kolektīvu un darba pienākumiem.
Šogad Latvijas 69 darba devēji darba meklētājiem ar invaliditāti piedāvā 164 brīvās darbavietas daudzās profesijās, piemēram: adīšanas un šūšanas iekārtu operators, adītājs, administrators, ambulatorās aprūpes ārsta palīgs, apkopējs, aprūpētājs, apsardzes dežurants, asistents personām ar invaliditāti, automehāniķis, ārstniecības iestādes pacientu reģistrators, bārmenis, būvgaldnieks, galdnieka palīgs, grāmatveža palīgs, iesaiņotājs, iestādes vadītāja palīgs, informācijas ievadīšanas operators, interešu pulciņa audzinātājs, klientu apkalpošanas operators, kokapstrādes iekārtu operators, kompozīto ražojumu montieris, kultūras pasākumu organizators, kvalitātes vadības sistēmu speciālists, leļļu meistars, lietvedis, mākslas pasākumu organizators, medicīnas māsa, metāla izstrādājumu montieris, mēbeļu galdnieks, palīgstrādnieks, parka dārznieks, pavāra palīgs, pārdošanas speciālists, projekta vadītājs, reklāmas speciālists, rūpnīcas katlu kurinātājs, saimniecības pārzinis, sētnieks, sociālais rehabilitētājs, sporta pasākumu organizators, suņu un kaķu kopējs, šuvējs, transporta līdzekļu krāsotājs, transporta starpnieks, viesnīcu servisa speciālists, viesu uzņemšanas organizators, virtuves darbinieks u. c.
Kā atzīst NVA, lai gan, salīdzinot ar 2018. gadu, Latvijā bezdarbnieku ar invaliditāti skaits ir samazinājies, tomēr šīs mērķa grupas pārstāvju atgriešanās darba tirgū ir lēnāka nekā citām grupām, tāpēc ir nepieciešams īpašs atbalsts. NVA akcija "Atvērto durvju diena personām ar invaliditāti uzņēmumos" ir darba devēju un darba meklētāju satikšanās pasākums, kas veicina sabiedrības atvērtību un vienlīdzīgas nodarbinātības iespējas Latvijas darba tirgū.08.11.2019.