Lāčplēša diena
Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!"-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA) Saeimas frakcijas deputāti sagatavojuši grozījumus likumā „Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām", rosinot 11. novembrī atzīmējamo Lāčplēša dienu noteikt par brīvdienu, vienlaikus atsakoties no brīvdienas 1. maijā. Viedokli par NA priekšlikumu lūdzu izteikt Lazdonas pagasta pārvaldes vadītāju Jāni Riekstu un Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Artūru Portnovu. Būtu jāizvērtē
- Tāda stingra viedokļa, vai Lāčplēša diena būtu iekļaujama svētku dienu sarakstā, man nav. Lāčplēša diena un 18. novembris - Latvijas valsts proklamēšanas diena - ir ļoti tuvu, līdz ar to jautājums par to, vai novembrī vajadzētu noteikt vēl vienu brīvdienu, ir atklāts, bet, protams, šis priekšlikums būtu jāizvērtē, - atzīst Jānis Rieksts. - Lāčplēša diena jau ir ļoti cieši saistīta ar izveidotās Latvijas valsts aizstāvēšanu. Es pieļauju, ka tā arī turpmāk varētu palikt kā atzīmējamā diena, kā tas ir noteikts tagad, jo svarīgi jau būtu atcerēties Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus, visus Latvijas brīvības cīnītājus un 11. novembrī godināt viņu piemiņu. Atceres pasākumi, lāpu gājieni, svecīšu iedegšana notiek visā Latvijā.Vēlme tajos piedalīties jau tomēr nav atkarīga no tā, vai Lāčplēša diena ir brīvdiena vai nav.

Svarīgi ir atcerēties
- Viennozīmīgi atbildēt uz šo jautājumu ir pagrūti, bet, manuprāt, Lāčplēša diena arī turpmāk varētu palikt atzīmējamo dienu sarakstā. Pēc nedēļas jau svinēsim Latvijas valsts dzimšanas dienu, un arī gada izskaņa, Ziemassvētki, Jaunais gads vairs nav aiz kalniem. Nenoliedzami, Lāčplēša diena ir jāsvin un jāgodina visi Latvijas brīvības cīņu dalībnieki, taču tāpēc jau tā nav jānosaka kā brīvdiena, - uzskata Artūrs Portnovs. - Turklāt darbdienās šajos pasākumos ir vieglāk iesaistīt skolēnus. Svētku dienās nemaz tā nekursē autobusi, līdz ar to daļa no tiem, kas gribētu tajos piedalīties, nevarētu atbraukt. Tas izteikti ir novērojams 21. oktobrī, kad atzīmējam Andreja Eglīša dzimšanas dienu. Ja tā ir darbdiena, Ļaudonas kapos, dzejnieka atdusas vietā, ir ļoti daudz skolēnu, bet ja 21. oktobris, piemēram, iekrīt svētdien, tad atceres pasākumā piedalās ievērojami mazāk.
Savukārt 11. novembrī arī mēs pulcēsimies pie Aiviekstes tilta, lai atklātu projektu „Ļaudona teiku lokā" un veidotu svecīšu gaismas objektu. Ir apzinātas un iedzīvinātas dabā Ļaudonas pagastā pierakstītās teikas un mītiskie nostāsti, kas kopā veido Ļaudonas teiku taku ar 12 pieturpunktiem.


08.11.2019.