Jauniešu centram Varakļānos - savas telpas
Nu jau divus mēnešus Varakļānos darbojas jauniešu centrs. To vada Lienīte Patmalniece-Kondratoviča, un jauniešu auditorija no 13 līdz 25 gadiem te laipni gaidīta. Centrs atrodas Mūzikas un mākslas skolas ēkā, tam ir sava neatkarīga ieeja. Tā kā jauniešu centra vadītāja Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā studē bakalaura studiju programmā „Pamatizglītības skolotājs sākumskolā", pirmdienas un otrdienas viņai ir studiju dienas (pirmdienās Varakļānu kultūras namā Lienīte turklāt vada deju nodarbības sākumskolas bērniem), savukārt trešdienās, ceturtdienās un piektdienās viņa ir atvērta darbam ar jauniešiem.
- Jau no pulksten 14 ierodas pusaudži, bieži nāk arī mazāki bērni, jo viņiem ir interesanti ieplūst un ieburzīties jauniešu vidē, - novērojumos dalās Lienīte Patmalniece-Kondratoviča. - Ar jauniešiem darbojos jau labu laiku, nu beidzot mums ir sava vieta, kur sanākt, ir centra aprīkojums un jumts virs galvas. Ir pat neliela skatuvīte un prožektori, ko ieguvām, īstenojot neformālās izglītības projektu. Pamatā uz centru nāk skolas vecuma jaunieši, kas izmanto te esošās galda spēles, piedalās teātra sporta improvizācijas nodarbībās, izmanto grāmatu klāstu. Jau izveidojies tāds kā grāmatu maiņas punkts, kur katrs var atnest grāmatu no mājas bibliotēkas un paņemt palasīt cita atnesto.
Domājot par nākotni, centra vadītāja vienu sestdienu mēnesī lieliskās telpas gribētu atvērt „tālbraucējiem jauniešiem": - Daudzi mācās vai studē, bet brīvdienās atgriežas pie vecākiem Varakļānos. Viņi tad varētu izbaudīt mūsu telpas un tikties savā starpā, patusēt, atvest svaigas idejas un tās ieviest pie mums.
Lai neveidotos situācija, ka aprīkojuma vai laika pavadīšanas jomā pieaugušie ko iegādājas, uzspiež vai ievieš pa savam, nesaskaņojot ar jauniešu vēlmēm, centra telpās pie loga izveidots stends, kur jaunieši piestiprina lapiņas ar saviem ierosinājumiem. - Tur lasu, ka kāds ierosina organizēt novusa turnīru, cits vēlas, lai centrā būtu spēle „Tvisters", vēl kāds grib filmu vakarus, talantu šovu, „Popielu", diskotēku, - atklāj Lienīte Patmalniece-Kondratoviča. - Jauniešu centrā tiekas arī Varakļānu jauniešu dome. Tā kā šie jaunieši ir zaļi domājoši, viena no domes dalībnieku iniciatīvām bija mazāk izmantot plastmasas maisiņus, bet iepirkumiem ieviest auduma maisiņu pielietošanu. Jaunieši no mājām sanesa audumus, dažu mammas iedeva šujmašīnas, un centra telpās šuvām auduma maisiņus. Tad sociālajos tīklos ielikām afišu ar ziņu, ka Varakļānu tirgū jaunieši mainīs plastmasas maisiņus pret auduma, un par pakalpojumu viņi aicināja atnest dažādus audumus jauniem produktiem. No 15 uzšūtajiem auduma maisiņiem pēc akcijas palika tikai divi. Pretim saņēmām divus maisus ar raiburaibiem audumiem, un tika solīts audumus nest arī uz jauniešu centru. Jauniešu domes meitenes bija sajūsmā, jo sākumā par tādu atsaucību neviens pat nebija sapņojis. Visiem ir pacilāts noskaņojums un vēlme neapstāties pie Varakļāniem, bet doties ar jauniem auduma maisiņiem un zaļo ideju arī uz citām vietām.
Lienīte piemin, ka zaļā domāšana valda arī centra telpu iekārtojumā, kur viss ir no dabiska koka, daudz istabas augu: - Sazinoties ar Latvijas Zaļo punktu, saņēmām bezmaksas šķirošanas kastes, mēģinām ieviest zaļo domāšanu un paust atbildīgu attieksmi pret vidi arī šādā veidā.
Vienīgais mīnuss esot tas, ka ir aktīvo jauniešu kopa, kas dara un piedalās visur, un ir neaktīvo daļa, pie kuras tik viegli tikt nemaz nav iespējams. - Jauniešu aktivitātēs būtu jāiesaista arī pasīvie, bet tas jādara caur citiem jauniešiem, - atziņās dalās Lienīte Patmalniece-Kondratoviča.


05.11.2019.