Praulienas jauniešu centru ietērpj krāsās un tēlos
Skolēnu rudens brīvlaikā pārvērtības piedzīvoja jauniešu centrs Praulienā. Ēku vizuāli pārvērta Madonas puikas Arvis Trečaks un Maikls Šķēle.

- Šeit strādājām trīsarpus dienas, - laikrakstam atklāj Arvis. - Līdz šim ar grafiti esmu darbojies vairākos objektos: Biksēres jauniešu centrā, Bērzaunes jauniešu centrā, Galgauskas jauniešu centrā.
Uz jautājumu, kas bija Arvja Trečaka skolotāji, jaunietis atbild, ka redzējis, kā citi dara, un ķēries klāt arī pats: - Šai gadījumā vispirms datorprogrammā uzzīmēju skici, tad kompozīciju pārrunājām un visu izsvērām kopā ar centra vadītāju Imantu Pulksteni. Tikai tad notika darbs ar krāsu baloniņiem uz sienas.
Jauniešu centrs Praulienā tika atvērts pirms vairākiem gadiem, tad pāris gadu sekoja klusuma periods, bet šajā rudenī centra vadītāja pienākumus apņēmies veikt Imants Pulkstenis.
- Praulienas skolas darbnīcu galā ir telpas jauniešu centram. Tur esmu pirmdienās, otrdienās un trešdienās no pulksten 13 līdz 19, - informē vadītājs. - Dalībnieku skaits mainās, daži nāk biežāk, daži parādās, pazūd un uzrodas atkal. Centra pastāvēšanu finansē Praulienas pagasta pārvalde. Budžeta līdzekļi ļāva iegādāties basketbola grozu, novusa un tenisa inventāram vajadzīgo, ir galda futbols, bumbas, arī šahs un dambrete, iegādājāmies fotoaparātu. No savas puses piedāvāju nodarbības foto un video nozarē, dodu pamatinformāciju, tad jaunieši fotografē, un analizējam rezultātu, veidojam arhīvu. Tas pats ar mūzikas instrumentiem. Ir bungu komplekts, iespēja uzspēlēt, ir basģitāra, kam varam pieslēgt skaļruni ar pastiprinātāju, ir akustiskā ģitāra. Jauniešiem centra apmeklējums ir bez maksas.
Imants skaidro, ka vēlētos profesionālāku ievirzi, lai jaunieši ikvienā lietā, ko izvēlas, gūst dziļākas zināšanas: - Kaut tas būtu teniss vai novuss, lai iemācās noteikumus, kas pieejami pat youtube, un iespējami labi apgūst spēli dzīvajā.
Par atvēlētajiem līdzekļiem tika nopirktas arī tapetes un krāsas, jo ēkā iecerēts veikt nelielu kosmētisko remontu. Vaicāts par ēkas sienas apgleznojumu, Imants neslēpj:
- Izvēlējāmies attēlot Mātes Latvijas tēlu, kura ir jaunas dzīvības gaidās. Sižets ir nedaudz provokatīvs, jo arī grafiti kā ielu māksla vienmēr bijusi protesta izpausmes paveids. Praulienā grafiti līdz šim nav bijis, ar šo krāsaino akcentu vēlējos parādīt demogrāfiskās situācijas problēmu Latvijā.
Kad Praulienā notika tikšanās ar Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieku Ivaru Miķelsonu un novada pašvaldības jauno izpilddirektori Vitu Robalti, abi šai idejai pauda atbalstu, minot, ka grafiti vajag attīstīt un ļaut jauniešiem izteikties pašiem. No otras puses - ir cilvēki, kas kultivē viedokli, ka sižets ir Brīvības pieminekļa zaimošana. - Taču nē! - komentē Imants Pulkstenis. - Tas ir kliedziens un protests tam, kas notiek Latvijā. Demogrāfiskā situācija gan Praulienas novadā, gan visā mūsu zemē ir katastrofāla. Kad uz Latviju atbrauc ārzemju radi, viņi izbrīnā izsaucas: „Bet kur ir cilvēki?" Viņi ir šokā, jo zeme ir tukša, nav kas to apdzīvo. Bez tam gleznojumā parādīti taureņi. Man mīļš un tuvs mākslinieks ir Salvadors Dalī, papētīju viņa skices, kas izliktas Salvadora Dalī muzejā Barselonā, tur māksliniekam ir gleznojums ar burinieku, kam buru vietā ir taureņi. Šo tēlu - taureņi kā mīlestības simbols - izmantojām arī sienas gleznojumā. Bez tam darba labajā stūrī attēlots liels, tumšs vilnis, kas simbolizē apdraudējumu, ko planētai var nest klimata pārmaiņas. Tas ir nākotnes iespējamais apdraudējums un šodiena, kurā Māte Latvija par dzīvību un izdzīvošanu cīnās viena pati.


05.11.2019.