Rudentiņ(i)s bagāts vīrs...
„Rudentiņ(i)s bagāts vīrs", „Cāļus skaita rudenī" - tie ir plaši pazīstami teicieni, kurus mēdz lietot arī zemnieki, kad rudenī izvērtē patieso vērtību ieguldītajam darbam vai visa gada garumā, piepilda apcirkņus un pagrabus ar novākto ražu un secina, cik bagāta ir bijusi aizvadītā sezona vai arī - kas nav izaudzis tik labi, kā cerēts. Zemnieks no Neretas puses Pēteris Korsaks „Staram" atzina, ka šovasar labi padevušies gan kartupeļi, gan burkāni, gan citi dārzeņi, tāpat ābeles ir pilnas ar āboliem. - Kartupeļu raža ir apmēram tāda pati kā pērn. Audzējam dažādu šķirņu kartupeļus, jo tad varam būt diezgan droši, ka bez latvieša otrās maizes nepaliksim un būs arī, ko citiem pārdot. Jau vairākus gadus pieturamies pie pircēju vidū populārākajām kartupeļu šķirnēm - ‘Vinetas', ‘Mirabellas', ‘Galas', ‘Solista'un ‘Lauras'. ‘Solistu' gan esam jau iztirgojuši. Tā ir ļoti agra kartupeļu šķirne, kas ienākas ap Jāņiem. Tie ir galda kartupeļi, ļoti garšīgi līdz augustam, kad, kā jau agrie kartupeļi, zaudē savu garšu, bet tas, protams, ir gaumes jautājums. Visu izaudzēto, atstājot tikai pašpatēriņam, parasti iztirgojam, piedaloties dažādu pilsētu gadatirgos, bet vietējie pēc kartupeļiem, tāpat dārzeņiem pie mums uz mājām atbrauc paši. Savukārt stādīšanai sēklas kartupeļus pērkam pie sertificētiem audzētājiem, jo katru gadu tie ir jāmaina, ja grib iegūt labu ražu, - sarunā atklāja Pēteris Korsaks.

Viņš uzsvēra, ka Neretas pusē šogad daudz ir arī ābolu. Pircējiem tiek piedāvāta tradicionālā ‘Antonovka' par 60 centiem/kg, savukārt kartupeļi - par 30 centiem/kg.
- Mums šogad viss ir padevies - labi auguši kartupeļi, burkāni, puravi un arī ķirbji. Ko izaudzējam, to arī pārdodam. Katrā ziņā ar ražu šoruden esam apmierināti. Laukos, ja vien nav slinkums pa zemi rušināties, var iztikt itin labi, - uzskata Pēteris Korsaks.
Visu gadu tiek tirgotas arī pašaudzētas puķes.
- Ar puķu audzēšanu ņemamies kādus gadus piecus, kad to uzsākām, atsakoties no citām nozarēm. Zemnieku saimniecībā "Liepziedi" tagad galvenokārt audzējam puķes un dārzeņus. Pirms tam bija lopkopība, bet tā ir jau aizmirsta pagātne, - atzina Pēteris Korsaks.
- Mums ir arī sava dārzniecība „Krustakrogs", - Pētera teikto papildināja Jeļena Korsaka. - Darba pietiek, atpūsties labi ja sanāk pāris mēnešu ziemā. Vēl jau tirgojam rudens puķes, bet domājam arī par nākamo pavasari, jo ir sācies atraitnīšu laiks, kurām pamats tiek ielikts rudenī. Atraitnītes iesējām augustā, un nu tās podojam, lai dēsti neizstīdzētu.


04.10.2019.