Suņu frizētava arī Madonā
Grūmings ir mājdzīvnieka pilna apkope dzīvnieku frizētavā. Procesa laikā tiek veikta ķemmēšana, mazgāšana, žāvēšana, frizēšana, trimmēšana, kā arī nagu un ausu apkope. Kopš augusta sākuma arī Madonā sunīšu saimniekiem tiek piedāvāts šāds pakalpojums, jo Rita Elste ir atvērusi kabinetu, kurā tiek frizēti suņi.

- Es vienmēr esmu vēlējusies darīt kaut ko savu, būt pati sev noteicēja. Līdz galam nebiju izdomājusi, kas tas varētu būt, jo, lai ko izvēlētos, jau bija krietna konkurence. Šobrīd jau pirmie soļi ir veikti, un esmu atvērusi nelielu suņu frizētavu. Viss ir paveikts pašu spēkiem, bez dažādiem projektiem un atbalsta programmām. Līdz ar to ir gandarījums, ka ir tikts jau tik tālu. Lai atvērtu savu salonu Madonā, pieņēmu darba piedāvājumu Alūksnē. Jāsaka, ka šī doma radās pavisam nejauši, kad ģimenes draugi, kuriem ir jorkšīras terjeri, reiz ieminējās, ka es varētu apgūt friziera profesiju, bet frizēt tieši dzīvniekus. Tā doma nelika man mieru, un sāku meklēt iespēju mācīties. Aizejot uz kursiem, īsti pārliecības nebija, ka tas būs darbs, kas man patiks. Bet mācības bija interesantas, un man iepatikās šī profesija, - atceras Rita Elste.
Kad kursi bija pabeigti un iegūta apliecība, zināšanas un prasmes bija nepieciešams izmantot ikdienā. Kā smejas Rita, lai neaizmirstos.
- Sākotnēji darbojos mājās. Sadarbībā ar veterināro klīniku sāku šajā profesijā strādāt Alūksnē. Braucu arī pie klientiem, bet zinot, ka Madonā suņu friziera nav, apsvēru domu atvērt savu salonu šeit. Vislielākās grūtības sagādāja atrast piemērotas telpas. Ilgu laiku veltīju tās meklējot. Saimnieki, uzzinot, ko es vēlos darīt, bija noraidoši. Liekas, ja telpās būs dzīvnieki, būs arī nepatīkamas smakas, spalvas un kaimiņiem tiks radītas neērtības. Īstenībā tā nemaz nav. Lielākajai daļai cilvēku mājās ir kāds dzīvnieks, viņi zina, kāda tad ir tā situācija. Telpu izdevās atrast, un ar saimnieci esmu vienojusies, ka varēšu frizēt maza izmēra suņus. Pašlaik vēl norit iekārtošanās darbi, telpas tiek labiekārtotas, lai ērti būtu gan saimniekam, gan dzīvniekam. Regulāri tiek papildināts un atjaunots instrumentu klāsts. Ir daudz mazo sapņu un ieceru, kas noteikti tiks īstenotas, lai suņu frizētava varētu veiksmīgi strādāt. Ir izaugsmes iespējas. Veicot jebkuru darbu, uzsākot savu biznesu, vienmēr nākas saskarties ar grūtībām. Pirmie gadi ir pārbaudījums. Pagaidām ar jau paveikto esmu apmierināta, bet vienmēr ir, kur augt. Jebkurā jomā ir ienākumi un izdevumi, pozitīvais un negatīvais. Rezultāts ir atkarīgs no paša cilvēka, kā uz notiekošo raugās, cik ļoti daudz grib sasniegt, - pārliecināta ir Rita Elste.
Paralēli savam mazajam uzņēmumam Madonā Rita turpina sniegt pakalpojumus arī Alūksnē.
Turpina Rita: - Man ļoti patīk suņi. Alūksnē ir iespēja frizēt gan lielus, gan mazus. Bet ļoti ceru, ka arī Madonā būs šāda iespēja, jo pagaidām frizēju tikai mazos sunīšus. Tāpat ir daudz ieceru, lai pilnveidotu sevi, savas prasmes šajā profesijā. Pašlaik domāju par dažādu meistarklašu apmeklēšanu. Darbs ar dzīvniekiem ir interesants, bet var būt arī bīstams. Tāpēc ļoti nozīmīga ir pirmā satikšanās reize ar dzīvnieku, kad iepazīstamies. Ir jāmāk sarunāt ar dzīvnieku, lai ir mierīgs, ļauj man darīt savu darbu. Ir dažādi gadījumi, kad suns neļauj nemaz noglaudīt, diemžēl tad es nespēju viņu sakopt. Mājdzīvnieku kopšana saimniekam mēdz prasīt daudz pūļu, un dažkārt lielai daļai četrkājaino mīluļu ūdens vai nagu šķērītes nav labākais draugs. Turklāt, ikdienas kopšanu veicot nepareizi (nepiemērotu mazgāšanas līdzekļu izmantošana, pārāk īsi nogriezti nagi, ādas traumēšana), pastāv risks nodarīt nopietnu kaitējumu dzīvnieka veselībai. Tāpēc, ja ir iespēja, dzīvnieks jāved pie profesionāļa. Citreiz saimnieki uzskata, ka suņu frizieris paveiks brīnumus un visu izdarīs, bet, ja suns neklausa, tad iecerētās procedūras nevar veikt. Suns jau no mazotnes ir jāpieradina pie ūdens, nagu griešanas. Uzskatu, ka arī dzīvniekam ir jābūt sakoptam, un ne vienmēr saimnieks pats var šo uzdevumu paveikt. Ja mums ir dzīvnieks, tad jāuzņemas atbildība un jārūpējas par viņu. Frizējot suni, katram ir nepieciešama sava pieeja. Veicot šo darbu regulāri, prasmes tikai uzlabojas.


04.10.2019.