Kur paliek caurums, ja apēd virtuli?
Ja ticam amerikāņu filmām un seriāliem, ASV patruļpolicisti pārtiek galvenokārt no kafijas un virtuļiem. Arī ilggadējā animācijas seriāla ģimenes galva Homērs Simpsons bez karstiem virtuļiem, šķiet, vispār neizdzīvos. Viņš tāds nav vienīgais, pasaulē pieprasījums pēc virtuļiem ir neaptverams. 1948. gadā Kvīnsā (Masačūsetas štats, ASV) Viljams Rozenbergs atvēra restorānu „Open Kettle", kur apmeklētājiem par 5 centiem piedāvāja virtuli, par 10 - tasi izcilas kafijas. 1950. gadā (nu jau restorānu tīkla) nosaukumu izmainīja uz „Dunkin'Donut". Šodien tā ir pasaules mēroga virtuļu impērija (pareizāk - viena no impērijām) ar vairāk par 1500 filiālēm 45 pasaules valstīs. Holandē 17. gs. sāka mīklas bumbiņas vārīt karstos cūku taukos. Tās sauca par „Oliekoek" vai „Oliebolln" - eļļas kūkām vai bumbām. Holandes emigranti tās 19. gs. sākumā atveda uz savu koloniju Jauno Amsterdamu - tagadējo Ņujorku. Jaunās Pasaules iedzīvotāju apetīte, šķiet, jau tolaik bija leģendāra - mīklas bumbas palika arvien lielākas. Radās problēma: kamēr to ārpuse karstajos taukos tika izvārīta līdz zeltainai garoziņai, iekšpusē palika valkans, tikai mazliet sasilis mīklas pikucis. Bumbas vidū sāka likt riekstus - tos nevajadzēja termiski apstrādāt, bet mīklu tiem apkārt varēja perfekti fritēt. Jauno izstrādājumu dēvēja par „Doughnuts" - „dough" - mīkla, „nuts" - rieksti. Riekstu dēļ produkts, kuru jau tā nevarēja saukt par diētisku, kļuva vēl barojošāks. Tad kapteinim Hansonam Krokettam Gregorijam, 1842. gadā kādā jūras braucienā gatavojot doughnuts, radās ideja ar skārda bundžas vāku bumbās izdurt caurumu. Cepšanai mājās tas bija risinājums, ražošanai lielos apjomos -

diez vai. Bet tad 1872. gada 9. jūlijā amerikāņu inženieris un izgudrotājs Džons F. Blondels no Meinas štata patentēja vienkāršu ierīci cauruma izspiešanai mīklā un pavēra ceļu miljardu virtuļu producēšanai. Virtuļi (donuti - nu jau bez vidējiem līdzskaņiem) kļuva par kulta objektu un „Comfort Food" - baudas barību. Pestīšanas Armija tos ASV karavīriem piegādāja Pirmā pasaules kara ierakumos, Otrajā piegādi uzņēmās Sarkanā Krusta darbinieces, karavīru iesauktas par „Donut Dollies" - virtuļu lellītēm. Godājot šos izpalīgus, ASV kopš 1938. gada jūlija pirmajā piektdienā atzīmē Nacionālo virtuļu dienu.
1920. gadā krievu emigrants Adolfs Levitts konstruēja automātisko virtuļu mašīnu, uzstādīja to savas Ņujorkas maiznīcas skatlogā un garāmgājēju acu priekšā ražoja gandrīz 1000 virtuļu stundā. Oriģinālās reklāmas dēļ karstos virtuļus burtiski izķēra. 1934. gadā Levitts izgudrojumu demonstrēja Pasaules izstādē Čikāgā, tad savu patentu pārdeva un kļuva bagāts.


04.10.2019.