"EDWARD" diena bez bojāgājušām personām
26. septembrī jau ceturto gadu visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp arī Latvijā, sadarbībā ar Eiropas Komisiju notika Eiropas ceļu policijas tīkla organizētā kampaņa „EDWARD" jeb „Eiropas diena bez ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušiem un smagi ievainotiem cilvēkiem". Ceturtdien uz Latvijas ceļiem policija veica pastiprinātu ceļu satiksmes uzraudzību, nodrošinot pēc iespējas lielāku policijas klātbūtni ceļu satiksmē. Tas nozīmē, ka šogad Valsts policija akcijas laikā pastiprinātu uzmanību pievērsa gan autovadītāju, gan mazāk aizsargāto ceļu satiksmes dalībnieku dalībai ceļu satiksmē, skaidrojot riskus, kas rodas Ceļu satiksmes noteikumu neievērošanas gadījumos. Tāpat tika intensīvi kontrolēta drošības jostu un bērnu sēdeklīšu lietošana, kā arī likumsargi veica pastiprinātu ātruma kontroli un pārbaužu laikā noteica tos autovadītājus, kuri vada transportlīdzekli, būdami alkohola, narkotisko un citu apreibinošo vielu ietekmē.
Vēl aizvien Eiropā uz ceļiem ik dienu dzīvību zaudē aptuveni 70 ceļu satiksmes dalībnieku. Savukārt Latvijā šogad līdz 23. septembrim ceļu satiksmes negadījumos gājuši bojā 92 satiksmes dalībnieki, bet 340 smagi ievainoti. Pērn šai pašā periodā ceļu satiksmes negadījumos gāja bojā 91 cilvēks, bet smagi cieta 402 personas.
Lai gan šābrīža statistika nav iepriecinoša, pagājušajā gada „EDWARD" dienā Latvijā šo dzīvības līniju izdevās noturēt un aizvadīt dienu bez ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušajiem vai smagi cietušajiem.
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Patruļpolicijas nodaļas priekšnieks Jānis Lūks norādīja: - Akcijas „EDWARD" mērķis ir uzlabot ceļu satiksmes drošību, kā arī vērst ceļu satiksmes dalībnieku uzmanību uz satiksmē notiekošo. Šajā dienā policija ne tikai pievērsa pastiprinātu uzmanību atļautā ātruma pārkāpējiem, bet arī konstatēja gadījumus, kur vadītāji un pasažieri nebija piesprādzējušies ar drošības jostām, tika pārvadāti bērni, kuri neatradās savam vecumam un svaram atbilstošos bērnu sēdeklīšos. Konstatēti arī vairāki gadījumi, kur vadītāji transportlīdzekļus vadījuši bez atbilstošās kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas tiesībām, kā arī, vadot transportlīdzekļus, runājuši pa telefonu. Kopumā vērtējot pārkāpumu skaitu, jāatzīst, ka vadītāju ieradumi nemainās. It īpaši, ja netiek ievērots atļautais braukšanas ātrums, pārkāpjot to vismaz divas reizes, kā 26. septembrī tas bija Valkas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā, kur autoceļa Valmiera-Smiltene posmā policija apturēja Audi vadītāju, kurš traucās pa ceļu ar 183 km/h lielu ātrumu. Lai ceļu satiksme turpmāk uzlabotos, ļoti nozīmīga ir ne tikai policijas līdzdalība, bet arī katra vadītāja attieksme pret noteikumu ievērošanu un ne tikai savas, bet arī citu cilvēku drošības nodrošināšanu.
Diennakts periodā akcijas ietvaros Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamajā teritorijā par dažādiem pārkāpumiem kopā tika noformēti 253 administratīvā pārkāpuma protokoli, no tiem par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu - 183. Vidzemes reģiona pārvaldes teritorijā tika reģistrēti 13 ceļu satiksmes negadījumi, kur nebija neviena bojāgājušā, taču divos no gadījumiem bija divas cietušas personas.
Kā informēja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ilze Bukša, Madonas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā kampaņa noritējusi mierīgi - autobraucēji ievērojuši ceļu satiksmes noteikumus, atskaitot divus velosipēdistus, kuri ceļu satiksmē piedalījušies alkohola reibumā. Barkavas pagastā velosipēdistam tika konstatētas 1,76 promiles, savukārt Murmastienes pagastā - 1,95 promiles. Kopumā tika noformēti 18 protokoli, no tiem 10 bija par atļautā ātruma pārkāpšanu.
Pēc Valsts policijas informācijas, kopumā Latvijai ir izdevies aizvadīt dienu bez avārijās bojāgājušiem cilvēkiem, tomēr reģistrēti vairāki negadījumi ar 12 cietušajiem, Rīgā - 7, Kurzemē - 2, Latgalē - 1. Reidu laikā noformēti 899 administratīvā pārkāpuma protokoli, no tiem 426 bija par atļautā ātruma pārkāpšanu - visvairāk tieši Vidzemē - 183.


01.10.2019.