Aicina nepieļaut pensiju piegāžu sadārdzinājumu
Pēdējo nedēļu laikā daudzus Latvijas iedzīvotājus satraukusi ziņa par VSAA lēmumu būtiski paaugstināt pensiju piegādes cenu. Pensiju un pabalstu saņēmēji 2020. gadā par piegādi zaudēs 58,56 eiro un 2021. gadā - 63,36 eiro. 79 tūkstošiem pensiju un pabalstu saņēmēju tas nozīmē ievērojamu dzīves līmeņa pazeminājumu. Taču vēl satraucošāka ir valdības nostāja nekompensēt šo sadārdzinājumu.
Šis lēmums visvairāk skars tieši Latvijas reģionos dzīvojošos, jo 80% šāda pakalpojuma saņēmēju dzīvo ārpus Rīgas. Šie cilvēki ir spiesti lūgt pensijas vai pabalsta piegādi mājās, jo atrodas tālu no pasta, bankas vai bankomāta. Tie ir cilvēki, kuru vecums vai veselības stāvoklis neļauj nedz fiziski sasniegt naudas saņemšanas vietas, nedz pāriet uz digitāliem maksāšanas līdzekļiem. Ja tiks pieļauts šo pensiju un pabalstu būtiskas daļas zaudējums, tas ievērojami pasliktinās šīs sociāli jutīgās grupas dzīves līmeni.
Tāpēc, kā informē politisko partiju apvienības „Latvijas Reģionu apvienība" valdes priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, vairāku pašvaldību vadītāji ir vērsušies pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa, aicinot viņu nekavējoties iesaistīties un nepieļaut pensiju un pabalstu piegāžu sadārdzinājumu. Valdība kā savu galveno prioritāti ir noteikusi sabiedrības nevienlīdzības mazināšanu, tādēļ pašvaldību vadītāji aicina šo problēmu risināt kā visas valdības kopēju uzdevumu, to neatstājot atsevišķu ministriju ziņā. Šobrīd notiek budžeta veidošanas process. Ministru prezidents ir apliecinājis, ka šis būs lielākais budžets Latvijas valsts vēsturē, tādēļ ir pārliecība, ka nebūs sarežģīti atrast nepieciešamo līdzekļu apjomu, lai novērstu netaisnību, kas skar pašu neaizsargātāko sabiedrības daļu.
Jau ziņots, ka no 2020. gada „Latvijas Pasta" noteiktā maksa par Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) pensiju, pabalstu vai atlīdzību piegādi dzīvesvietā būs 4,88 eiro, kas ir divas reizes vairāk nekā šobrīd, bet no 2021. gada par šo pakalpojumu būs jāmaksā 5,28 eiro, pagājušajā nedēļā žurnālistiem vēstīja VSAA direktore Inese Šmitiņa.
Kā raksta ziņu aģentūra LETA, VSAA direktore norādīja, ka VSAA iepirkumā tiesības turpmākos divus gadus nodrošināt pensiju, pabalstu un atlīdzību piegādi dzīvesvietā ieguvis „Latvijas Pasts", kas bija vienīgais pretendents.
„Līgums tiek slēgts uz diviem gadiem - 2020. un 2021. gadu. Būtiski ziņu nodot laikus, jo, iespējams, cilvēki, izvērtējot savas iespējas turpināt saņemt šo pakalpojumu, vēl var paspēt nomainīt saņemšanas veidu. Līdz šā gada beigām pakalpojuma cena būs 2,39 eiro, bet no 1. janvāra tā būt 4,88 eiro. Savukārt no 2021. gada maksa būs 5,28 eiro," stāstīja I. Šmitiņa.
Pēc VSAA minētā, pensijas, pabalstu vai atlīdzību saņēmēju skaits, kuri izvēlas piegādi dzīvesvietā, ik gadu strauji samazinās, tādējādi būtiski ietekmējot pakalpojuma pašizmaksu. Piemēram, 2013. gadā pensija dzīvesvietā ik mēnesi tika piegādāta 127 000 klientu, 2018. gadā - 85 000 klientu, bet 2019. gada pirmajos mēnešos - 79 000 klientu, kas ir 14% no visiem pensiju saņēmējiem.
Vakar notika arī Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) valdes sēde, kurā lēma par rīcību saistībā ar pensiju piegādes sadārdzināšanos, aģentūru LETA informēja federācijas priekšsēdētāja Aija Barča. LPF valdes sēdē priekšsēdētāja rosināja atbalstīt Labklājības ministrijas ziņojumu, kurā piedāvāts valdībai kompensēt sadārdzinājuma starpību. Savukārt šodien Barča plāno piedalīties Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, kur tiks meklēti risinājumi šīs problēmas risināšanā.


10.09.2019.