Kad ceļošana kļūst par sirdslietu
Ceļošana vienmēr ir bijis īpašs piedzīvojums. Ziemas spelgonī aizmukt uz siltākām zemēm. Atvaļinājuma laikā apskatīt jaunas vietas, iepazīt citas kultūras. Katram ir savi galamērķi un intereses. Vidaga Grimza ikdienā darbojas finanšu jomā, bet brīvdienās un atvaļinājuma laikā cenšas iepazīt tuvākas un tālākas vietas. Brīvdienas tiek pavadītas, apceļojot Latviju. Pēdējā laikā Vidaga ir iecienījusi dažādus velomaršrutus, arī ārpus pilsētām. Bet garākās brīvdienās viņa kopā ar draugiem dodas tālākos ceļojumos.

- Vēl pavisam nesen nebiju bijusi tālāk par kaimiņvalstīm Igauniju un Lietuvu un kruīzu uz Zviedriju. Reiz ar auto aizbraucām uz Berlīni. Bet pavisam noteikti nebiju sapņojusi par kādām tālākām zemēm. Nesapratu, kā var kaut kur braukt uz savu galvu, jo es taču lidostā vien jau pazudīšu, kur nu vēl svešā valstī, - reiz uzskatīja Vidaga Grimza.
- Bet situācija ātri mainījās. Nu jau es visu laiku metu aci, kur vēl varētu aizbraukt. Man ļoti nepatīk lidot, taču tā ir vienīgā iespēja, kā kaut kur tikt, redzēt ko jaunu un neparastu, tāpēc lidošanu pieciešu. Ceļojumos vienmēr dodos kopā ar draugiem, lielākā vai mazākā kompānijā. Man tā šķiet krietni interesantāk un jautrāk.
Dažu gadu laikā ir būts vairākās valstīs, gūti dažādi iespaidi un jauna pieredze, un tiek krātas brīnišķīgas emocijas pašas plānotos ceļojumu maršrutos.
- Izņemot ceļojumu uz Ēģipti, pārējos esmu plānojusi pati - sākot no aviobiļetēm līdz jau sīkākiem maršrutiem un pat dienas plāniem, lai maksimāli daudz pagūtu apskatīt. Pašam plānot ir daudz lētāk, bet tas prasa laiku. Sekoju dažādām ceļojumu lapām sociālajos tīklos, kas bieži piedāvā lētākas aviobiļetes, kā arī esmu biedrs dažādās ceļotāju grupās. Man ļoti patīk daba, kalni, klintis, tuksneši. Interesē redzēt, kā cilvēki dzīvo citur - nav nozīmes, labāk vai sliktāk, bet tieši tā viņu ikdiena. Bieži savos plānos pat nesanāk laika galvaspilsētas apmeklējumam, jo uzskatu, ka neesmu pilsētu cilvēks. Katrā ceļojumā noteikti nogaršoju tās valsts tradicionālos ēdienus, - pastāsta Vidaga.
Vidagas pirmais lielākais un tālākais ceļojums bija uz Ēģipti. Tas bija arī viņas pirmais lidojums.
- Pirmais iespaids - kultūršoks. Viss pavisam citādāk - cilvēki, ēkas, ielas, bezgalīgs tuksnesis. Pirmā fotogrāfija pie palmas. Lielāko daļu laika pavadījām viesnīcas teritorijā, atpūtāmies pie jūras. Kūrorti Ēģiptē ir par pieņemamām cenām. Divus gadus vēlāk šeit atgriezos, lai atpūstos un tiešām neko nedarītu. Taču tā īsti nenotika, - atzīst Vidaga. - Jau iepriekš biju pieteikusi ekskursiju pie internetā atrastas latviešu sievietes, kas desmit gadu dzīvoja Ēģiptē. Viņa mūs izvadāja pa Hurgadu, visu izstāstīja, parādīja, pastāstīja, kāpēc policija un armija uz ielām ir ar ieročiem, kas sākumā likās pavisam biedējoši. Braucām arī tuksnesī uz beduīnu nometni, kruīzā pa Sarkano jūru, snorkelējām. Un mājās nepavisam negribējās atgriezties.
Savukārt uz Alikanti Spānijā devāmies ziemā, lai to īsinātu un ātrāk sagaidītu vasaru. Šis bija pirmais brauciens uz savu galvu. Paši pirkām aviobiļetes, ar pārsēšanos, īrējām dzīvokli. Pa pilsētu pārvietojāmies ar sabiedrisko transportu, nomājām velosipēdus, ar kuriem devāmies izbraucienā nedaudz ārpus pilsētas -
gan pa šosejām, gan zemes ceļiem. Tas bija tieši mandarīnu un citronu laiks, taču augļiem klāt netikām, jo plantācijas bija apjoztas ar žogu un tās sargāja suņi. Kopumā sajūta bija kā ainās Meksikas seriālos - kaktusi, sausums. Un tieši šī ceļojuma laikā es sapratu, ka neesmu pilsētu cilvēks. Visspilgtāk atmiņā iespiedās fakts - zinot, ka Spānijā ieradīsimies pusnaktī, jau Rīgas lidostā tika nopirkts spāņu vīns, kas maksāja 12 eiro. Ierodoties izrādījās, ka ir diennakts tirdzniecības vietas, kurās var nopirkt gan pārtiku, gan vīnus, kuri ir ievērojami lētāki. Piebildīšu, ka Rīgā pirktais vīns palika neatvērts.
Tikpat spilgti atmiņā saglabājies ceļojums uz Gruziju. Vidaga Grimza atceras: - Zinot, ka maija sākumā ir diezgan daudz brīvu dienu, tās noteikti ir jāizmanto, bet nedrīkstējām aizmirst, ka budžets tomēr bija ierobežots, - izplānojām ekskursiju uz Gruziju. Tajā brīdī uz Kutaisi Gruzijā lētākas biļetes bija no Viļņas. Ņemot vērā, ka bijām septiņi ceļotgribētāji, noīrējām busiņu ar gidu. Tas noteikti bija ērtāk mums pašiem. Ierodoties Kutaisi, pirmais, kas piesaistīja uzmanību - govis netraucēti staigā pa ceļu, neviens tās nepieskata. Otrs - suņi klaidoņi. Mēs tikām pavadīti visu dienu un cītīgi aizstāvēti no vietējiem iedzīvotājiem. Vakarā pa restorāna logu redzējām šos pašus suņus - pavadot jau citus tūristus. Gruzija ir ļoti skaista un tiešām viesmīlīga valsts. Šoreiz, pasakot, ka esam no Latvijas, neviens nejauca ar Lietuvu, kā tas bija gadījies iepriekš. Gruzija neapšaubāmi ir valsts, uz kuru atkal došos. Palika daudz neapskatītu vietu. Savukārt izvēlēties Maltu kā ceļojuma galamērķi mani mudināja skaistie skati. Pozitīvi, ka ir tiešais reiss no Rīgas, kas nemaz nav tik garš. Noīrējām automašīnu, lai esam mobilāki un vairāk pagūstam apskatīt. Šoferiem izaicinājums - braukšana kā Anglijā. Man ļoti patīk daba, tāpēc vienmēr izmantoju iespēju arī pabraukt ar kuģīti gar krastu, kuri Maltā ir ļoti skaisti. Skaista ir arī Zilā Lagūna, taču visu prieku sabojāja medūzas, kas gribēja peldēties kopā ar mums un sadzēla ceļabiedri.
Grankanārija ir viena no Kanāriju salu arhipelāga salām, tālākais Eiropas punkts.
Arī šo ceļojumu Vidaga izplānoja pati, atrada lētas aviobiļetes, ar pārsēšanos.
- Sastādīju maršrutu, noīrējām mašīnu. Un, kā jau parasti manos ceļojumos, agri no rīta cēlāmies un vēlu vakarā devāmies pie miera. Pirmās dienas maršruts veda uz ziemeļiem, kas ne pa jokam sabojāja garastāvokli - kas tas ir, kur tad ir vasara? Bet izrādās, ka salā ir divi gadalaiki. Ziemeļos ir vēsāks, apmācies, bieži līst, savukārt dienvidos - cilvēki sauļojas un peldas okeānā. Tā nu mēs mugursomās salikām apģērbu dažādiem laikapstākļiem un devāmies ceļā. Ļoti patika tā dažādība - vienā pusē sala ir tik zaļa, kaktusi, palmas, zied dažādi ziedi, otrā pusē - sausums, pat tuksnesis, salas vidū augstākais punkts 1949 m. vjl. (tās diametrs ir 50 km).
Katrs ceļojums, neraugoties uz dažādiem starpgadījumiem, ir bijis varens piedzīvojums. Nu jau ceļošana ir kļuvusi par manu sirdslietu. Padomā ir nākamais un pat jau aiznākamais ceļojums. Esmu sapratusi, ka nevajag neko daudz - labu plānošanu, pareizo kompāniju, lai ceļojums būtu izdevies. Ceļot noteikti var arī ekonomiski, - atzīst Vidaga.


03.05.2019.