Jāņa Simsona piemiņas sarīkojums
28. septembris ir gleznotāja, Madonas mākslas skolas un tēlotājmākslas studijas „Madona" dibinātāja un ilggadēja vadītāja, Atmodas laika līdera un vienlaikus upura - Jāņa Simsona - dzimšanas diena. Šogad Jānim Simsonam apritētu 60.
Lai atgādinātu par aizmūžos aizsaukto dzejnieku un mākslinieku, sabiedrisko darbinieku un aizraujošu cilvēku, nākampiektdien, 28. septembrī, pulksten 19 Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs R. Blaumaņa Tautas teātris mūs aicina uz dzejas lasījumu „Visvairāk izmaina, kas neredzami skar...".

Par ieceres motīviem uz sarunu aicināju teātra režisori, Madonas kultūras nama direktori Skaidrīti Stradi.
- Mēs bieži vien aizmirstam tos, kas bija līdzās, piemirstam, kas bija tie, kas lauza celmus un iesāka ceļu, - saka Skaidrīte Strade. - Ne tikai glezniecībā, arī sabiedriskajā dzīvē un faktiski daudzās radošajās aktivitātēs ar Jāni Simsonu pilsētā iesākās citi laiki. Tagad mākslinieku ir liels, kupls pulks, tepat viņi arī strādā un dzīvo, bet šīs jomas iekopšana nāca no Jāņa Simsona. Bērnu mākslas skola Madonā bija pirmā Latvijā, un to izloloja tieši viņš, protams, piepalīdzot līdzgaitniekiem.

Otra lieta, ko gribu uzsvērt, ir tā, ka, palasot Simsona dzeju, viņa esejas, nākas secināt, ka nekur tālu uz priekšu attiecību un savstarpējās atmosfēras ziņā mēs neesam pavirzījušies. Tāda sajūta, ka ir vajadzīga vēl viena Atmoda, tikai - kas to nesīs? Jānis Simsons bija piemērs cilvēciskajām vērtībām un pašatdevei. Šobrīd tādu ideālistu un līderu, kas prastu atteikties no mantiskām interesēm, sapulcēt domubiedru pulku un kam rūpētu kopīgā Latvija, nemaz nav.

Kad aizvadītajā mācību gadā skolās bija projektu nedēļa un ar skolēniem runājām par Madonas mākslas skolu, es pieminēju Simsona vārdu. Mani šokēja bērnu neziņa, jo - izrādās - neviens no viņiem par Jāni Simsonu nebija dzirdējis. Tātad desmit gadu robežās vēsturiskā atmiņa ir beigusies. Arī tāpēc uzskatu, ka Madonas mākslas skolai būtu jānes Jāņa Simsona vārds, jo pagātne ir jāapzinās katram: tas, no kurienes esi sācies, kas ir tavas vietas stūrakmens. Vai līdzīgi domā mākslas skolas kolektīvs, pilsētas dome - pagaidām nezinu.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 22.09.2007.

Autore: INESE ELSIŅA

SANDA VĀGNERA foto