Aklais randiņš Dabas muzejā
Trešdien, 22. septembrī, pulksten15 Latvijas Dabas muzeja konferenču zālē notiks mazo ērgļu vērotāju un pētnieka Uģa Bergmaņa pirmais aklais randiņš. „Stars" jau ir informējis, ka trešo gadu mazo ērgļu pētnieks Uģis Bergmanis izmanto tiešraides kameru, lai varētu noskaidrot mazo ērgļu ligzdošanas nianses, un līdztekus zinātniskajam darbam deva iespēju ikvienam, neatkarīgi no atrašanās vietas, visu gaišo diennakts laiku vērot mazo ērgļu pāra Grietas un Ginta rūpes par mazuli mājas lapā www.pomarina.lv. Projekta „Mazā ērgļa barības izpēte ar videonovērošanas kameras palīdzību" ietvaros 30. martā blakus ērgļu ligzdai tika uzstādīta tiešsaistes kamera, ar kuru ērgļu pārim sekot internetā bija iespējams līdz vētrainā 8. augusta vakaram. Jaunais ērglis paspēja izlidot no ligzdas, kamera atslēgta, un ap 10. septembri nu jau trīs ērgļi devās uz ziemošanas vietām Āfrikā.

Teiču dabas rezervāta administrācija projektu „Mazā ērgļa barības izpēte ar videonovērošanas kameras palīdzību" uzsāka 2008. gadā ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu. Šogad, sakarā ar VAF budžeta samazinājumu, šis pētījums, tāpat kā daudzi citi, netika finansēts no valsts puses. 2010. gadā mazo ērgļu pāri varēja vērot, pateicoties Vācijas savvaļas dzīvnieku aizsardzības fonda finansiālam atbalstam. Latvijas Universitāte nodrošināja tiešraides caur „Lanet" videoserveri, videodatu apstrādē iesaistījās LU Bioloģijas fakultātes studentes, TELE2 atļāva izmantot telekomunikāciju torni tiešraides nodrošināšanā, kā arī SIA „Uniparks" datorspeciālisti.

- Dabas pārvaldes mājas lapā Latvijas vērotājiem redzēto varēja komentēt un uzdot jautājumus. Viņi šo iespēju arī centīgi izmantoja un pa šo laiku kļuva par virtuālajiem draugiem. Kaut Latvija nav liela valsts, šie cilvēki nekad agrāk nav tikušies, tāpēc visiem - gan Vērotājai, gan mincei, gan putnu draugam, imim, valdonim, zilajai govij un citiem -, kā arī, protams, pašam Uģim Bergmanim būs ļoti interesanti satikties, lai beidzot iepazītos klātienē, - „Staru" informē vides žurnāliste un viena no vērotājām Anitra Tooma. - Uģis stāstīs gan par lietiem, gan viesuļiem, kas bojāja sakarus starp kameru un tīmekli, gan to, ko medī mazie ērgļi, bet vērotājiem būs daudz, ko piebilst, jo viņi aktīvi iesaistījās pētniecībā, centīgi ziņodami par mazuļa, kam visi kopā deva vārdu Guste, ēdienreizēm: kad bija varde, kad strupaste, kad kurmis. Viņi pat iemācījās atšķirt vecākus Grietu un Gusti. Dzīvnieku vērošana tīmeklī ir izcili labs paņēmiens, kā, netraucējot savvaļas dabu, cilvēki var uzzināt, kas dabā notiek tad, kad mūsu tur nav. Vērotājiem no Latvijas piebiedrojās arī vācieši, igauņi un citi, jo saite uz Latvijas lapu tika izvietota starptautiski iecienītā Igaunijas dabas vērotāju mājas lapā.

Autore: BAIBA MIGLONE