Trešdiena, 26. novembris
Aktualitātes Abonēšana Reklāma Par mums Kontakti

Aktualitātes

Nedēļas jautājums

Kad vislabprātāk izmanto iespēju doties atvaļinājumā?
Pavasarī
Ziemā
Vasarā
Rudenī
  


 

Gatis Bartuševičs.
Lai slēpot varētu ar baudu [1]
Sākotnējā reakcija uz dabas sagādātajām milzīgajām sniega kupenām noteikti ir bažas par sniega tīrīšanu, iespējām izbraukt, izstaigāt ceļus, kā arī sniega krāšanos uz kokiem, kā rezultātā tie liecas un lūst. Taču sniega Madonas pusē reti kuru ziemu trūcis, tāpēc ierasta lieta ir par to priecāties, izbaudot ziemas priekus.
Pat lieli ziemas pretinieki ir piedabūjami uzkāpt uz slēpēm, jo uzsākt distanču slēpošanu var brīvi un vienkārši - nav jau jābrauc uzreiz uz kalnu, var slēpot vienkārši pa pļavu, mežu vai slēpošanas trasi. Par to, kāds slēpošanas inventārs un kam ir piemērotāks, kā arī slēpju, nūju un zābaku modeļu atšķirībām pastāstīja SIA „Unisport" veikala pārdevējs Gatis Bartuševičs:

- Sākumā, izvēloties slēpes, jāvadās pēc auguma. Agrāk bija princips iegādāties tās slēpes, kas brīvi aizsniedzamas, nedaudz ieliecot roku. Savukārt tagad slēpes jāpērk tieši pēc auguma - ja vēlas slēpot slidsolī (tā saucamā skujiņa), 10 centimetru virs auguma - ja tiks slēpots klasiskajā stilā (pa iebrauktu sliedi, kājām kustoties uz priekšu un atpakaļ). Minēto var ņemt vērā tikai tad, ja tiks slēpots, piemēram, Smeceres silā vai citur, kur ir labi uzturēta slēpošanas trase. Ja vēlas slēpot piemājas pļavā vai mežiņā, jāņem nedaudz garākas slēpes, lai atbalsta laukums būtu pēc iespējas lielāks un slēpes tik ļoti negrimtu dziļajā sniegā.

Cik lokanām jābūt slēpēm?

* Slēpju lokanību un cietību var pārbaudīt pavisam vienkārši - tās jānoliek uz līdzenas virsmas, ar kāju uzkāpj vietā, kur atrodas (ja vēl nav uzliktas - kur atrastos) lamatiņas. Ja tur apakšā var brīvi pabāzt papīra lapu, lokanība un cietība ir piemērotas. Savukārt, ja lapu pabāzt nevar, tās ir pārāk mīkstas un slēpojot sliktāk slīdēs.

Atšķirības starp klasiskajām un slidsoļa slēpēm

* Tiem, kas izvēlas slēpot klasiskajā stilā, ieteicams iegādāties slēpes ar pēdas daļā iestrādātām atskabargām. Tā kā slidsolī slēpojot, kājas virzās uz sāniem, bet ne atpakaļ, atskabargas nav nepieciešamas. Atskabargas novērš atsitienu, kas rodas, slēpojot klasiskajā stilā. Pārsvarā ir pieejamas slēpes bez atskabargām.

Slēpēm, ar kurām paredzēts slēpot klasiskajā stilā, gali ir ļoti uzliekti uz augšu, bet slidsoļa slēpēm uzliekums ir krietni mazāks.

Gan iesācējiem, gan profesionāļiem

* Iesācējiem ir paredzēts ekonomiskais slēpju variants. Agrāk bija plaši izplatītas un iecienītas slēpes VISU, kas ir praktiski tas pats, kas mūsdienu Fiber slēpes, tikai jaunās skaņās. Pārsvarā šīs slēpes iegādājas skolēni, taču arī pieaugušajiem, kas nav pārāk lieli slēpotāji, tās derēs.

* Fischer slēpes profesionāļiem atšķiras ar to, ka tajās ir iestrādāti, piemēram, gaisa kodoli, kā rezultātā tās ir vieglākas. Jaunāko modeļu slēpēm ir iestrādātas karbona šķiedras, kas var ietekmēt lokanību. Iesācējam šādas slēpes tomēr nebūtu ieteicamas, jo tām ir ļoti laba slīdamība, tāpēc slēpes jāmāk vadīt.

Koka slēpēm der arī parafīns

* Slēpju iesmērēšanai pieejami dažāda veida smēri - tiem ir pat tādi iedalījumi, kā - piemērots jaunam vai vecam sniegam, tāpat arī smēri ir piemēroti dažādām temperatūrām. Smēri jāsmērē pēdas zonā, sākot no papēža, 60-75 centimetrus uz priekšu. Taču pati slēpju iesmērēšana vien ir vesela zinātne, kas jāveic rūpīgi un prasmīgi. Iespējams, ka slēpju slīdamībai der arī parasta svece no parafīna, jo arī speciālie smēri slīdamībai ir uz parafīna bāzes. Taču grūti to viennozīmīgi apgalvot, jo šie smēri paredzēti plastmasas slēpēm, savukārt ar svecīti iesmērē pārsvarā koka slēpes, kā veikalā pārdošanā vairs nav.

Vairāk lasiet laikrakstā STARS 08.01.2011.

Autore: LAURA VOITIŅA

OĻĢERTA SKUJAS foto

Komentāri 
SLEPES (11.02.2011)
MAN IR VECAS VEL IESMEREJU AR PARAFINU ..NU SVECI ..OKEY SJODIEN JAU SLEPOJU ...

Komentāru pievienošana pieejama tikai autorizētiem lietotājiem. Reģistrēt jaunu lietotāja kontu.
Lietotāja vārds:
Parole: (Aizmirsu paroli)
  Autorizēties
„Stars” neatbild par publicētajiem rakstiem un ziņām pievienotajiem lasītāju komentāriem.
Redakcija aicina, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, iztikt bez rupjībām un personiskiem apvainojumiem, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda un izteikties par rakstā skarto tēmu. „Stars” patur tiesības dzēst aizskarošus komentārus.
 

Rakstiet mums!

NĀKAMAJĀ NUMURĀ:

sākas adventa
laiks.

LAIKA ZIŅAS

26. novembris
naktī -1... -3º
dienā 0... -2º 
  
 
      
27. novembris
naktī -4... -5º
dienā -4... -5º
  
    

28. novembris
naktī -7... -8º
dienā -4... -5º  

Laika ziņas sadarbībā ar

       

Vārda dienas svin

Sebastians, Konrāds, Sebastijans