"Jāņkalnos" svin "Melleņu svētkus"
11. augustā jau piekto gadu Vestienas pagasta saimniecībā „Jāņkalni" tika svinēti „Melleņu svētki", kurus Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļa sadarbībā ar saimniecību „Jāņkalni" organizē par godu brīnumainajai ogai - mellenei. Šogad pasākums vienuviet pulcēja vairāk nekā 2000 cilvēku, kuri svinēt svētkus bija ieradušies ne tikai no Madonas novada, bet arī no tuvākām un tālākām Latvijas pilsētām. Dienas iesākumā pasākuma apmeklētājiem bija iespēja piedalīties pārgājienā „Kāla ezers" ar finiša punktu „Melleņu svētki". Dodoties gar Kāla ezera krastu nesteidzīgā solī, dalībnieki varēja sajust dabas skaistumu, dzirdēt dažnedažādus stāstus par ezeru un tā apkārtni, tikties ar piekrastes saimniekiem un darīt citas, ne mazāk aizraujošas lietas.

Pārgājiena organizatore, Madonas novada pašvaldības uzņēmējdarbības un tūrisma attīstības nodaļas tūrisma darba organizatore Sanita Soma informēja, ka pārgājienā piedalījies ievērojams skaits cilvēku: - Pārgājienā devāmies nedaudz vairāk par 70 cilvēkiem, un dažiem interesentiem diemžēl nācās arī atteikt. Aktīvās atpūtas dienās dalībnieku skaits parasti ir ierobežots, jo, lai pasākumam nodrošinātu labu kvalitāti, mēs visus cilvēkus nevaram uzņemt. Cilvēku interese bija ļoti liela. Pārgājienu sākām no ZS „Ielāpi". Pēc pasākuma esmu saņēmusi arī pateicības īsziņas no dalībniekiem. Daži pauda viedokli, ka tas esot bijis tāds kā Alpu pārgājiens pa Kāla ezera apkārtnes pauguriem, varētu teikt, pat kalniem. Maršruts tika izvēlēts ļoti ainavisks. Pārgājienā mēs apgājām apkārt tikai vienam ezera līcim, kas ir nedaudz vairāk par sešiem kilometriem. Apstāšanās paužu laikā apmeklētājiem pastāstījām par dažādiem kultūrvēsturiskiem notikumiem. Es iesaku arī citiem izmantot šo iespēju un doties pārgājienā. Šī vieta ir ļoti skaista, un to var izmantot ikviens, kuram patīk pastaigas savā nodabā.
Pārgājiena organizatore pauda, ka ideja doties pārgājienā šogad bijusi pirmo reizi, ar nolūku nedaudz dažādot pasākuma programmu: - Sākotnēji bija nelielas bažas par to, jo pasākums notiks jau piekto gadu - bija jādomā jaunas idejas, kā piesaistīt apmeklētājus. Viena no domām par pasākuma dažādošanu bija svinības sākt agrāk no rīta - tas uzreiz sniedz iespēju piesaistīt cita veida auditoriju. Pozitīvs rādītājs ir tāds, ka pārgājienā piedalījās dalībnieki no Rīgas, Salaspils, Ogres, Cēsu puses, Amatas, Viesītes, Jēkabpils un citām vietām Latvijā.
Ja pasākums norisināsies arī nākamgad, tad pārgājiens, pēc Sanitas Somas domām, varētu kļūt par lielisku tradīciju.
„Melleņu svētkos" ikvienam apmeklētājam bija iespēja kopā ar saimnieku doties ekskursijā pa melleņu dārzu. Divdesmit hektāru teritorijā ekskursanti varēja ne tikai salasīt mellenes, bet arī aplūkot rabarberus, zemenes, cidonijas, kā arī citus „Jāņkalnu" īpašumā augošos gardumus. Pasākuma laikā tika noorganizētas trīs ekskursijas.
No pulksten 11 visas dienas laikā darbojās tirdziņš, kas pasākumam piešķīra papildu noskaņu. Tajā bija iespēja iegādāties ne tikai lielogu mellenes un stādus, bet arīdzan citus vietējos lauku labumus un amatnieku darinājumus.
Paralēli „Melleņu svētku" apmeklētājus priecēja vokāli instrumentālais ansamblis „Neaizmirstulītes", kā arī mūzikas apvienība - Balvu ansam­blis „Ziņģes brāļi". Par mazākajiem melleņu draugiem bija padomāts īpaši - bērniem bija iespēja vērot izrādi „Trīs sivēntiņi un vilks Vilmārs", izklaidēties piepūšamajās atrakcijās un našķēties ar dažādiem gardumiem.
„Jāņkalnu" saimnieku salasītās mellenes tika izpārdotas aptuveni divu stundu laikā kopš pasākuma sākuma, tāpēc apmeklētājiem vajadzēja vairāk sarosīties un pašiem doties lasīt ogas uz dārzu. „Melleņu svētkos", piereģistrējoties loterijai, bija iespēja arī laimēt spainīšus ar „Jāņkalnu" mellenēm.
Saimniecības īpašniece un ceha vadītāja Ilze Lasmane jau svētku sākumā uzsvēra, ka pasākums šogad ir ļoti apmeklēts: - Ar Madonas novada pašvaldību apsvērām jau domu, ka „Melleņu svētkus" šogad vairs nevajadzētu organizēt, jo cilvēkiem pēc pieciem gadiem pasākums varētu sākt apnikt, tomēr apmeklētāju arī šoreiz ir diezgan daudz. Piereģistrējot cilvēkus loterijai, aptuveni zināsim, cik daudz būs apmeklētāju. Šobrīd izskatās, ka virs 2000 būs noteikti. Arī tirgotāji bija nedaudz izbrīnīti par apmeklētāju skaitu un vēlmi kaut ko iegādāties. Turklāt tirgotāju pasākumam ir pieteikušies krietni vairāk nekā citus gadus. Cilvēki ar lielāko prieku brauc un bauda svētkus.
Ilze Lasmane pauda, ka šis gads ir īpašs vien ar to, ka „Jāņkalnos" ir saaudzis ļoti daudz melleņu, kuras piedāvāt svētku apmeklētājiem, jo pagājušajā gadā daži svētku dalībnieki esot palikuši bez ogām: - Ceram, ka šoreiz melleņu pietiks visiem. Dārzā raža šogad ir ļoti bagātīga, cilvēki var tik iet un lasīt. Pasākums norit tikai divas stundas, bet jau šobrīd cilvēki ir nopirkuši aptuveni 300 mazo spainīšu un nedaudz vairāk par 150 lielajiem spainīšiem. Interese ir ļoti liela - cilvēki labprāt paši iet dārzā un salasa ogas. Spainīšu cena šogad nav tik liela, turklāt mēs zinām (tā ceram), ka pietiks visiem. Citus gadus mēģinām to plūsmu nedaudz ierobežot, bet šogad tā nedaudz brīvāk pieejam situācijai.
Pasākuma dienā arī Ilze Lasmane stāstīja, ka cilvēki ceļu uz svētkiem Vestienas pagastā mērojuši pat no Daugavpils un Valmieras: - Tūrisma firmas labprāt rīko ekskursijas uz „Melleņu svētkiem". Pirms pasākuma man trīs autobusu pārstāvji zvanīja un pieteica savu dalību - tai skaitā viens autobuss tika nokomplektēts no Madonas. Es domāju, ka vismaz 500 cilvēku uz svētkiem tiks atvesti ar tūrisma firmām.
Ilze Lasmane informēja, ka par melleņu stādiem šogad ir liela interese.
- Ikvienam, kurš vēlas audzēt mellenes, dodam arī padomu, kā labāk iestādīt krūmu, un garantiju, ka tas izaugs - ar nosacījumu, ja rīkosies pēc mūsu norādījumiem. Esam iemācījušies melleņu stādus pavairot. Sākotnēji nezinājām, kas īsti ir vajadzīgs, bet tagad krūmi paliek arvien skaistāki un raža līdz ar to - labāka.
Neraugoties uz to, ka svētki šogad norisinājās jau piekto gadu, liela daļa sastapto cilvēku uz „Melleņu svētkiem" bija ieradušies pirmo reizi, tai skaitā - arī pasākuma laikā sastaptā Rita no Rīgas: - Šos svētkus apmeklējam pirmo gadu - būtu gribējies arī iepriekšējos gados atbraukt. Bija ļoti forši. Man diemžēl ir tikai dzīvoklis, tāpēc melleņu stādus nenopirku, bet paziņa gan izmantoja šo iespēju.
Ne tikai teātra laikā, bet arī visas dienas garumā varēja lieliski pārliecināties par to, ka „Melleņu svētki" ir pasākums visai ģimenei.
- Pirmo gadu apmeklējam šos svētkus, bet mums ļoti patīk. Mūsu ģimenei īpaši patika teātris - jaunākajai atvasei šobrīd tas ir ļoti aktuāli. Mellenes šodien gan nesalasījām, jo jau pagājušajā nedēļā paspējām apēst ļoti daudz odziņu, - pauda pasākuma apmeklētāja Signe ar savu ģimeni no Madonas.


14.08.2019.