Uz laukiem, atpūsties pie dabas!
- Man kā tūrisma jomas pārstāvei izstāde "Balttour 2019" bija ļoti vērtīga, jo tā vienoja gan ceļotājus, gan tūrisma reklāmdevējus, gan profesionāļus, gan tūrisma darba organizatorus. Varēja ielūkoties gan ārzemju tūrisma piedāvājumu hallē, uzzinot par pasaules tūrisma attīstības tendencēm, gan pašmāju novadu stendos, izjautājot par jaunumiem, - vaicāta par iespaidiem starptautiskajā tūrisma gadatirgū, atbildēja Madonas novada stenda koordinatore Sanita Soma. Viņai kopā ar Madonas novada tūrisma uzņēmēju komandu šī profesionāļu tikšanās saistījās ar apmeklētāju interesi, jautājumiem, nepārtrauktām sarunām trīs dienu garumā - no 1. līdz 3. februārim. Interesenti - ceļojumu aģentūru pārstāvji, gidi, ekskursiju organizatori, TV raidījumu veidotāji un interneta portālu ļaudis - uzkavējās un sarunā ievāca ziņas nevis par populārākajām, bet par interesantākajām un jaunākajām tūrisma vietām, par savdabīgākajiem akcentiem jeb "rozīnītēm". - Palika priekšstats, ka šogad izstādē vairāk apgrozās krievvalodīgā auditorija, kas mērķtiecīgi izzina jaunāko piedāvājumu. Nāca ģimenes ar bērniem, kam patīk aktīvā atpūta, ekoloģiskie maršruti, vides pasākumi. Interesēja velobraucienu maršruti, kājāmgājēju pasākumi. Madonas novada kultūras, tūrisma un sporta pasākumu plānā 2019. gadam arī iezīmējas ļoti daudz pasākumu dabā, un mēs viennozīmīgi arī esam dabas reģions, esam bagāti ar dabas notikumiem, kad var izvēlēties - doties dabā individuāli ar savu kompāniju vai pievienoties kādam pasākumam, - secināja tūrisma darba organizatore.

Pasākumu plānā 2019. gadam ir Putnu dienas gan Kalsnavas arborētumā, gan Lubāna mitrājā, Palu laika laivu brauciens, pasākums "Sēnes un sūnas", ko rīko Lubāna mitrāja TIC, pārgājieni "Atklāj Krustkalnu pavasari - Krākas avotu taka", "Atklāj sajūtas Teičos: Sildu taka-Sīksala", ir Lubāna mitrāja rīkotā Bišu diena 26. maijā, Sikspārņu nakts Ļaudonā, veloekskursija "Vidzemes augstiene. Lautere-Lubeja", tūrisma ekspedīcija "Mārcienas pagasts", rudens pārgājiens uz purva ezeru "Lielais Kiuriņš", putnu gleznošana u. c. Ar bagātīgo pasākumu plānu var iepazīties vietnē www.visitmadona.lv.
Izstāde vairāk bija tendēta uz vasaras sezonu, mēs saņēmām profesionāļu uzteikumu, labus vārdus par to, ka Latvijas mērogā popularizējam "ziemas līniju" - nesam Madonas vēstījumu par ziemas piedāvājumu, kaut modē jau ir citas tendences, - atzina Sanita Soma.

- Madonas novada tūrisma piedāvājuma reklāmai ir buklets un baneris gan par vasaru, gan ziemu. Savi interesenti ir arī ziemas aktīvās atpūtas iespējām, bet to, ka Madona ir Ziemas galvaspilsēta, ka te ziemas sports "rullē", jau zina - par to esam daudz stāstījuši visās iepriekšējās izstādēs, bagātīga informācija ir sociālajos tīklos.
Neformālās sarunās ar profesionālu aģentūru gidiem sapratām, ka viņi vēlas braukt tikai pa kvalitatīviem, asfaltētiem ceļiem, nevis pa zemes ceļiem. Tādas vēlmes gan nav kolektīvajiem braucieniem, senioru un skolēnu ekskursijām, kuri grib apmeklēt arī interesantas lauku saimniecības, un tad ir jārēķinās ar lauku ceļu "burvību", - atzina Sanita Soma, pateicoties visiem saimniekiem, kas līdzdarbojās izstādē.
Madonas novads izstādē prezentēja tūrisma informāciju, tostarp tūrisma ceļvedi 2019. gadam, atpūtas, tūrisma un sporta pasākumu plānu. "Darbojās" arī saimnieku galdiņš un tirdzniecības galdiņš, kas stendam piesaistīja interesentus. Pirmajā dienā maiznīcas-kafejnīcas "Māmuļa" saimnieks Andrejs Broks bija sarūpējis ūdenskliņģeru un žagariņu kalnus. Otrajā dienā piesaisti Madonas novada stendam panāca jaunpienācējs tūrisma uzņēmēju pulciņam - amatnieks Ritvars Točs no Barkavas pagasta, kuru jau gaidīja visi tie, kas lasīja interviju žurnālā "Zintnieks". Viņš iegūst vilnu no kokiem un augiem, un interesenti viņu burtiski "apstāja", prasot, ko ar kura auga vilnu var darīt. Trešajā dienā tirdzniecības stendiņā strādāja SIA "Burkānciems", kur apmeklētājus piesaistīja saimnieks Stefens ar savu vācisko kodu, kā arī kazas piena sieri, lielie rituļi. Bagātīgu vēstījumu par pasākumiem pie dabas sniedza Lubāna mitrāja informācijas centrs, LVM "Kalsnavas arborētums", Danuta Kiopa brīvdienu mājās "Piekūni" aicināja uz vides gida nodarbību "Bebraines ķēķis", savs stāsts bija arī Helmutam Baņukalnam no Dzelzavas pagasta par pārgājieniem un aktivitātēm "Domas dabā".


08.02.2019.