Veselības aprūpes pakalpojumu dalīšana
Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šonedēļ atbalstījusi priekšlikumu līdz vasarai atlikt veselības aprūpes pakalpojumu dalīšanu divos grozos. - Vai šāds lēmums, jūsuprāt, ir pareizs, un kā vispār vērtējat šādu veselības aprūpes finansēšanas modeli? - vakar vaicāju Madonas novada un Cesvaines novada domes priekšsēdētājiem Agrim Lungevičam un Vilnim Špatam. Pareizs solis
- Es domāju, ka atlikt šo jautājumu ir vispareizākais solis, jo reformai nav gatava nedz tehniskā platforma, nedz izpratne. Es biju Madonas slimnīcā gada nogalē uz sanāksmi, un arī viņiem aizejošā gada priekšpēdējā darbdienā nebija skaidrības par to, kā īsti modelis darbosies, - spriež Agris Lungevičs. - Taču ideja kā tāda par šādu finansēšanas kārtību nav zemē metama. Vienkārši tā ir labi jāatstrādā un ļoti skaidri jāizdiskutē, jānolemj un laicīgi jāievieš. Reforma šķiet kaut kādā mērā sasteigta, varbūt par vēlu sākta, līdz ar to noteiktais termiņš - 1. janvāris - nebija reāls. Protams, ir jāizanalizē iemesli un jāsaprot, vai tā bija tīri tehniska vaina, kas ir viena daļa, bet, manuprāt, bija arī informācijas trūkums. Es gan nemestu akmeni kaut kādā konkrētā virzienā, jo vienmēr katrā jautājumā ir iesaistītas vairākas puses, bet, protams, ministrs atbild par visu savā nozarē. Tā ka politiski no ministres prasīt atbildību ir pareizi, bet, cik viņa pēc būtības ir vainīga, tas ir cits jautājums. Reizēm politiķi var izdarīt ļoti daudz, bet lietas apstājas izpildvaras, ierēdņu vai struktūru kuluāros. Manuprāt, jau decembrī bija diezgan skaidri redzams, ka tas neaizies. Līdz ar to varbūt ministre varēja uzņemties atbildību un atsaukt šo reformu, saprotot, ka arī jauno politisko spēku viedoklis ir, ka reforma šobrīd nav gatava.

Trūkst finansējuma
- Es jau savulaik 90. gados, kad sāku Cesvainē strādāt, biju pārliecināts, ka visiem ir vajadzīga obligātā veselības apdrošināšana, lai cilvēkam būtu drošība, ja kaut kas notiek vai saķeras ar veselību. Šis modelis ir virzīts citā virzienā, jo galvenais jau ir tas, ka veselības sistēmā trūkst naudas. Varbūt doma, realizējot šo reformu, vairāk bija par tiem, kuri dzīvo ārzemēs, bet ārstēties brauc uz Latviju, bet nu tas kā bumerangs krīt uz mazāk nodrošinātajiem. No otras puses, ja mēs katrs paskatāmies uz savu algu, cik aiziet nodokļos, tad paliek tā jocīgi, ka to pašu nodrošinājumu saņem arī tie, kuri, kā saka, varbūt tikai bumbulē.
Pēc manām domām, jāiet uz priekšu un sistēma ir jāievieš, pie tam pēc iespējas ātrāk, - uzskata Vilnis Špats, vienlaikus uzsverot, ka ir pārāk maz informācijas par to, kā tas reāli darbosies.


11.01.2019.