Ievēlēts Saeimas Prezidijs
13. Saeimas pirmajā sēdē jaunievēlētie deputāti ievēlēja gan Saeimas priekšsēdētāju, gan Prezidija sastāvu. Kaut gan līdz pat jaunievēlētā parlamenta pirmās sēdes dienai nebija skaidrības par topošā prezidija sastāvu un partijas nebija vienojušās ne par jauno koalīcijas sastāvu un valdību, ne Saeimas vadību, visi lēmumi, lai parlaments varētu pilnvērtīgi uzsākt darbu, tika pieņemti. Turklāt 13. Saeimas pirmā sēde bijusi pat nepilnu pusotru stundu īsāka nekā pirms četriem gadiem 12. Saeimas pirmā sēde.

Gan 13. Saeima otrdien, gan 12. Saeima 2014. gada 4. novembrī uz pirmo sēdi sanāca pulksten 10, bet 13. Saeimas pirmā sēde otrdien ilga līdz pulksten 19.22, savukārt pirms četriem gadiem sēde noslēdzās pulksten 20.44. Gan 12. Saeimas, gan 13. Saeimas pirmā sēde notika ar vairākiem pārtraukumiem.
Par 13. Saeimas priekšsēdētāju, kā jau informējām iepriekš ar 44 balsīm „par" tika ievēlēta līdzšinējā parlamenta spīkere, Nacionālās apvienības „Visu Latvijai!"-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA) politiķe Ināra Mūrniece.
Par priekšsēdētājas biedri tika ievēlēta Dagmāra Beitnere-Le Galla no Jaunās konservatīvās partijas (JKP), kas pirms tam arī kandidēja uz Saeimas priekšsēdētājas amatu, saņemot 32 deputātu atbalstu no JKP un „KPV LV". Savukārt Saeimas priekšsēdētāja biedra vēlēšanās par viņu balsoja 65, bet pret - 34 deputāti. Otrs pretendents uz šo amatu Gundars Daudze no Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) saņēma 34 balsis. Politiķei ir maģistra grāds vēsturē un doktora grāds socioloģijā.
Par D. Beitneri-Le Gallu savu balsi atdeva visi JKP, NA „Jaunās Vienotības" un „KPV LV" deputāti, kā arī parlamentārieši no „Attīstībai/Par!", izņemot Mārtiņu Staķi, kas savu balsi atdeva par labu G. Daudzem. Par G. Daudzi nobalsoja arī visi ZZS biedri un no „Saskaņas" saraksta ievēlētie deputāti, izņemot Jūliju Stepaņenko, kas kā neatkarīgā deputāte balsojumā nepiedalījās.
Par otru Saeimas priekšsēdētāja biedru tika ievēlēta Inese Lībiņa-Egnere („Jaunā Vienotība"), kuru atbalstīja 65 deputāti. Otru kandidātu Artusu Kaimiņu no „KPV LV" atbalstīja 31 deputāts.
Par I. Lībiņu-Egneri savu balsi atdeva visi „Jaunās Vienotības" un „Attīstībai/Par!" deputāti, kā arī no „Saskaņas" ievēlētie parlamentārieši, izņemot Jūliju Stepaņenko, kas balsojumā nepiedalījās. Par I. Lībiņu-Egneri nobalsoja ZZS deputāti, izņemot Armandu Krauzi, kas balsojumā nepiedalījās, un NA, izņemot Aleksandru Kiršteinu, kura balss tika atzīta par nederīgu. Savukārt par A. Kaimiņu nobalsoja visi JKP deputāti un parlamentārieši no „KPV LV", izņemot Didzi Šmitu, kura balss tika atzīta par nederīgu.
I. Lībiņa-Egnere jau 11. Saeimas laikā pildīja parlamenta priekšsēdētāja biedres pienākumus, šajā amatā nomainot deputāti Ingu Biti (LRA). Šajā amatā viņa tika ievēlēta arī 12. Saeimā.
Saeimas sekretāra amatā tika ievēlēts Andrejs Klementjevs no sociāldemokrātiskās partijas „Saskaņa", kas šo amatu pildīja arī iepriekšējā sasaukumā. Par viņa kandidatūru balsoja 55. A. Klementjevs bija vienīgais kandidāts uz sekretāra amatu.
Viņu atbalstīja deputāti no „Saskaņas", „Jaunās Vienotības", ZZS, kā arī „Attīstībai/Par!". Pret bija 32 parlamentārieši no JKP un „KPV LV", bet NA par Saeimas sekretāru nebalsoja.
A. Klementjevs arī 12. Saeimas laikā ieņēma Saeimas sekretāra amatu, bet 11. Saeimas laikā bija Saeimas priekšsēdētāja otrais biedrs, savukārt deputāta pienākumus veic jau kopš 1998. gada.
Saeimas sekretāra biedra amatā tika ievēlēta Marija Golubeva no „Attīstībai/Par!". Viņa bija vienīgā izvirzītā kandidāte uz šo amatu. Par viņu balsoja 64.
Viņas kandidatūru atbalstīja deputāti no „Jaunās Vienotības", „Saskaņas", ZZS, „Attīstībai/Par!" un NA. Savukārt pret balsoja JKP un „KPV LV" deputāti, kā arī viens no „Saskaņas".
Jāpiebilst, ka prezidijā kopumā būs pārstāvētas piecas no septiņām Saeimā ievēlētajām partijām, „ārpusē" atstājot „KPV LV" un ZZS. Saeimas Prezidijs sastāv no Saeimas priekšsēdētāja, diviem viņa biedriem, Saeimas sekretāra un viņa biedra. Prezidija locekļi nosaka iekšējo kārtību un darba gaitu Saeimā, dod atzinumus un virza tālāk saņemtās lietas visos Saeimas kārtības rullī paredzētajos gadījumos, sastāda Saeimas sēžu darba kārtību, tiekas ar ārvalstu amatpersonām, kā arī veic virkni citu pienākumu.


09.11.2018.