J. Bordānam uztic valdības veidošanu
Trešdien Valsts prezidents Raimonds Vējonis valdības veidošanu uzticēja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) premjera amata kandidātam Jānim Bordānam. Pirms lēmuma pieņemšanas viņš Rīgas pilī vienlaikus tikās ar partijas „KPV LV", Jaunās konservatīvās partijas (JKP) un partiju apvienības „Attīstībai/Par!" premjera amata kandidātiem - Aldi Gobzemu, Jāni Bordānu un Arti Pabriku. Valsts prezidents aicināja Jāni Bordānu divu nedēļu laikā - līdz 21. novembrim - izveidot valdības aprises un nodrošināt jaunajai valdībai vairākuma atbalstu. Ja līdz tam netiks panākta vienošanās, Valsts prezidents aicinās citu Ministru prezidenta kandidātu veidot valdību.

Ņemot vērā, ka jau mēnesi notikušas 13. Saeimā ievēlēto partiju konsultācijas par valdības veidošanu, prezidents no nominētā premjera amata kandidāta sagaida izlēmīgu un atbildīgu rīcību, lai panāktu vienošanos par nākamās koalīcijas aprisēm, iespējamo valdības sastāvu, kā arī prioritāri veicamajiem darbiem.
Prezidents arī sagaida, ka ar viņu tiks saskaņoti iespējamie ārlietu un aizsardzības ministru kandidāti. Viņš atkārtoti uzsvēra, ka no jaunās valdības sagaida gatavību turpināt stiprināt valsts un finanšu sistēmas drošību un veidot sabalansētu valsts budžetu.
J. Bordāns ir vienīgais premjera amata kandidāts, kurš līdz šim ir piedāvājis konkrētu koalīcijas modeli ar ministru amatu sadalījumu, tajā neiesaistot Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS) un „Saskaņu".
Partija „KPV LV" ir gatava atbalstīt J. Bordāna veidotu valdību, kā arī Jutu Strīķi iekšlietu ministra amatā - pēc tikšanās ar Valsts prezidentu paziņoja „KPV LV" politiķis Aldis Gobzems, kas arī pretendēja uz premjera amatu. Viņš arī izteicās, ja Valsts prezidents veidot jauno valdību būtu uzticējis Artim Pabrikam, „KPV LV" ne pie kādiem apstākļiem to nebūtu atbalstījuši. Ar J. Bordāna pārstāvēto JKP par iespējamo sadarbību ir gatava runāt arī Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!"-„Tēvzemei un Brīvībai/LNNK".
Tāpat „Jaunās Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Judins aģentūrai LETA ir atzinis, ka Ministru prezidenta amata kandidātam J. Bordānam ir iespēja atbildīgi rīkoties, lai izveidotu valdību.
Valsts prezidenta izvēli ir gatava respektēt arī „Attīstībai/Par!" un sadarboties valdības veidošanā, ņemot vērā arī nominētā premjera amata kandidāta pieeju sarunu vadīšanai, proti, tam, ka JKP valdības veidošanā nesadarbosies ar ZZS.
Savukārt jaunās valdības veidotājs J. Bordāns ir par 80% pārliecināts, ka viņa veidoto valdību apstiprinās.
Toties ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze ir paudis, ka prezidenta nominētajam premjera amata kandidātam ir iespēja iegūt Saeimas vairākumu, bet valdības veidošanas procesā viņš var arī izgāzties.


09.11.2018.