„Ja atnācis, tātad viņam ir tāda vajadzība"
Varakļānos zupas virtuve darbojas kopš 2011. gada rudens; šo palīdzības veidu, laika gaitā mainoties dažādiem sadarbības partneriem, atbalstītājiem un finansējuma avotiem, īsteno biedrība „Pieaugušo attīstības projekts". Šīs idejas sākotnējā īstenošanā būtisku lomu ieņēma Varakļānu Svētā krusta evaņģēliski luteriskā draudze, zupas virtuvē siltās maltītes tika sagādātas ar Ziedot.lv finansiālu atbalstu. Tālāk sadarbība turpinājusies ar „Borisa un Ināras Teterevu fondu"; ar tā atbalstu izremontētas zupas virtuves telpas, virtuve. Savukārt 2016. gadā noslēgts sadarbības līgums ar „Sabiedrības integrācijas fondu".

Šobrīd, no 1. septembra līdz 2019. gada 31. maijam, zupas virtuve atsākusi jauno sezonu, apmeklētājus ieturēt siltu maltīti reizi dienā aicinot pirmdienās, trešdienās un piektdienās, no pulksten 12 līdz 13. Zupas virtuves darbību nodrošina biedrība „Pieaugušo attīstības projekts" sadarbībā ar „Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām", „Sabiedrības integrācijas fondu" un ar Varakļānu novada pašvaldības atbalstu saimniecisko izmaksu segšanai.
Zupas virtuves projektu vada Jeļena Šutka kopā ar Ingu Gruduli, pašas zupu blakus esošajā virtuvītē arī vāra. Šobrīd, kad zupas virtuve tikai nupat atsākusi darboties un vēl ir silts laiks, dienā ir vidēji ap 10 apmeklētāju.
- Apmeklētāji paēd tepat, kā arī ieleju pa porcijai līdzi burciņās. Tā kā zupas virtuve darbojas tikai trīs dienas nedēļā, cilvēki labprāt paņem zupiņu līdzi arī nākamajai dienai. Turklāt ziemā zupas porcijas divas reizes nedēļā ņem arī sociālā dienesta mobilā brigāde un silto ēdienu izvadā vientuļajiem pensionāriem, klientiem, kuriem tas nepieciešams un paši uz zupas virtuvi netiek. Tā dienā nepieciešams ap 80-100 porciju ziemas sezonā. Projektu varētu īstenot arī vasarā, bet tad tomēr ir ogas, sēnes, sezonāli darbi, - pastāstīja Jeļena Šutko.
Viena porcija izmaksā ap 60-80 centu, atkarībā no zupas veida. Projekta ietvaros tiek saņemtas pārtikas pakas ar graudaugiem un gaļas konserviem, ko var izmantot zupas pagatavošanai, bet dārzeņu piedevas iegūst, iemainot pret pārtikas pakām. Nav gan daudz gribētāju mainīties, tādēļ zupas virtuves vadītāja ļoti novērtē līdzšinējos produktu ziedotājus, kā arī aicina ikvienu, kam ir tāda iespēja, atbalstīt.
Dienā, kad viesojāmies Varakļānu zupas virtuvē, maltīti ieturēja pāris pusmūža vecuma vīru, bet pārsvarā seniori. Visi vērtēja, ka zupa ir ļoti garda, kā arī novērtēja šādu iespēju atnākt un paēst. Jānis teica: - Katru reizi jau nenāku, bet tā - diezgan regulāri. Dzīvoju viens pats, nav, kas to zupu izvāra. Pašam jāstrādā, arī nav tam laika.
Jeļena Šutka secina - ja cilvēks uz zupas virtuvi atnācis, tātad viņam tāda nepieciešamība ir, un neviens netiek šķirots. - Mēs jau nevaram tā no malas spriest. Kaut arī mazā novadā vietējos cilvēkus zinām un par dažu reizēm varētu padomāt, vai tiešām viņam tā palīdzība nepieciešama. Bet mēs nekad nezinām, kādas veselības vai dzīves problēmas viņu varbūt piemeklējušas. Tā arī šobrīd - uz zupas virtuvi nāk vīrs, pēc skata kā ozols, bet normāli pastrādāt viņš nevar, jo ir problēmas ar kāju, - viņa pauda.
Jeļena Šutka turpināja, ka ne tikai zupas virtuvē cilvēki saņem palīdzību, ļoti labi strādājot Varakļānu novada sociālais dienests. - Ir bijuši gadījumi, kad cilvēks nāk uz zupas virtuvi, bet nevar saņemt nekādu citu palīdzību, noformēt trūcīgā statusu vai vismaz bezdarbniekus, jo beidzies termiņš pasei, nav naudas sataisīt jaunu. Sociālais dienests palīdzēja to sakārtot, tika pie pases. Sāka strādāt simtniekos, varēja saņemt pārtikas pakas, pabalstu un tamlīdzīgi, - šādu gadījumu atminējās Jeļena.
Viņa organizē arī līdzdarbošanās pasākumus, kad zupas virtuves apmeklētāji tiek iesaistīti sakopšanas talkās, un pēc tam uz ugunskura kopīgi tiek vārīta zupa. Vadītāja piebilda: - Gribētos vēl uz valsts simtgadi sarīkot apmeklētājiem pasākumu ar tēmu - ko valsts dod man, un ko es dodu valstij. Par to tomēr jāaizdomājas.


AGRA VECKALNIŅA foto


12.09.2018.