Paši ražo, pārstrādā un tirgo
Tāds ir Kalsnavas pagasta zemnieku saimniecības "Cepļi" darbības princips. ZS "Cepļi" nodarbojas ar lauksaimniecību, piena lopkopību, bet pieredze mājražošanā un lauku labumu tirdzniecībā ir nu jau vairāk nekā desmit gadu. Rit desmitais darba gads, kopš Madonā durvis vēra ZS "Cepļi" veikals "Lauku labumi". Vispirms "Lauku labumu" veikals tika atvērts Rīgas ielā 1, bet vēlāk tas pārcēlās uz namu Raiņa ielā 4. ZS "Cepļi" saimniece un veikala "Lauku labumi" īpašniece Lilija Ivanova pati ir mājražotāja un, izmantojot bioloģiskajā saimniecībā "Cepļi" izaudzēto un saražoto, gatavo gan daudzveidīgu gaļas kulināriju, gan piena produktus, savām vajadzībām audzē arī dārzeņus. Saimniecībā ir slaucamo govju ganāmpulks, un liela daļa slaukuma nonāk mājražošanā. Pienu pārstrādā biezpienā, sviestā, krējumā, sierā. Mājas sviestu, saldo un skābo krējumu izmanto konditorejā, kur top produkcija gan svētkiem, gan ikdienai.

Veikala īpašniecei Lilijai Ivanovai un viņas palīgiem pirmā doma, atverot veikalu, bija - lai būtu vieta, kur tirgot savu laukos ražoto produkciju. Tolaik mājražošana vēl bija attīstības sākumā, un garšīgie un svaigie lauku labumi pilsētā bija kas ekskluzīvs. Tagad, kad mājražošana straujiem soļiem attīstījusies, veikala "Lauku labumi" piedāvājums ir palielinājies, tirgojot ZS "Cepļi" gaļas kulinārijas izstrādājumus, piena produktus, ļoti plašs ir konditorejas izstrādājumu klāsts - cepumi, smalkmaizītes, plātsmaizes, tortes, arī pašceptā maize - karaša, jo darbojas arī sava neliela konditorejas ceptuve. Dārzeņu sezonas laikā te var iegādāties arī pašaudzētus salātus, tomātus, sīpolus un citu.
- Cik gan tonnu produkcijas šajos gados izgatavots! - tiekoties saka Lilija Ivanova, atzīstot, ka nav viegli visu paspēt, taču ir iesākts - jāturpina, lai klientiem būtu pieejami lauku labumi. - Vairs uz tirdziņiem nebraucam, jo nespējam, sortimenta ir par daudz. Vienīgais, kur piedalāmies, ir Madonas novada Uzņēmēju parāde. Toties mūsu veikalu tie, kuri vēlas, atrod. Ir pat klienti, kuri nāk iepirkties kopš veikala "Lauku labumi" pirmās atvēršanas dienas, nāk arī jauni, iepērkas iebraucēji, piemēram, no Lubānas, Barkavas, Jēkabpils un citurienes.
Veikaliņā nokļūst produkti, kurus lietojam ikdienā, zinot, kur tie auguši, kā aprūpēti un kas tos audzējis. Arī daudzi pircēji novērtē dabiskus un veselīgus produktus, kas nāk no ražotāja. Tāpēc arī veikals "Lauku labumi", kas atvērts kopš 2008. gada, ieņem savu vietu starp daudzajiem pārtikas veikaliem, - stāsta Lilija Ivanova.

Pirmsākumos veikala "Lauku labumi" vitrīnās bija izvietoti ZS "Cepļi" piena produkti - siers, sviests, saldais un skābais krējums, biezpiens, dažādi gaļas izstrādājumi, kā arī dārza produkcija, ZS "Līvi" kazas piena siers "Labrīt!", SIA "TD Sveķi" trušu gaļa un tās izstrādājumi, ZS "Aizupes" dārzeņi, ZS "Kalna Kūlīši" skābēti kāposti, ZS "Līcieši" pīrādziņi un plātsmaizes, Ogres rajona Ciemupes ZS "Kalna Skraučas" ceptā maize, Murmastienes ZS "Pļaviņas" medus, Ošupes pagasta ZS "Paukulnieki" zāļu tējas. - Desmitajā darba gadā sadarbība turpinās ar ZS "Pļaviņas", ZS "Līvi", kas aizsākās no pirmās "Lauku labumu" dienas. Taču pārējie ražotāji ir pamainījušies. Tagad veikalā var iegādāties Vestienas pagasta saimniecības "Aparēni" mājas olas, jaunums ir "Rītausmas" konservējumi. Klāt nākušas arī ceptas zivis - lasis un pangasija, salāti, ko gatavo uz vietas.
- Esam izgājuši cauri visām grūtībām - kādi laiki tikai nav bijuši, ieskaitot krīzes gadus. Sākumā zemnieku kooperācija bija izteikta, taču kopā turēties nav viegli. Ar laiku pamatprodukciju nodrošina tikai ZS "Cepļi". Konkurence ir milzīga. Sākumā uztvēru saasināti, kā klāsies veikalam "Lauku labumi", ja apkārt ir tik daudz lielveikalu, arī mājražotāju tirdziņš tirdzniecības centrā "Konzums". Taču katram veikalam ir savi pircēji - kas nenāks, tas nenāks, bet kas nāks, tas nāks, - uzskata Lilija Ivanova.
Regulāri top svaiga produkcija, ir pasūtījumi, bet tas prasa darbošanos. - Man ir laba komanda, arī ģimenes atbalsts, citādi nemaz netiktu galā, - saka veikala īpašniece Lilija Ivanova. Viņa novērtē savu universālo un apsviedīgo darbinieču - Kristīnes Vaivodes, Rigondas Sirsniņas un Lindas Pavlovičas - veikumu. Viņas prot izcept konditorejas izstrādājumus, sagatavot arī gaļu, salātus. Ja nepieciešams, Bumbu istabā kopā ar bērniem arī apsveikumus zīmē.
- Galvenais, ka neko nevar prognozēt, cik un ko gatavot, ko vajadzēs vairāk. Parasti visu gādājam ar rezervi. Vienu dienu iecienītākais ir biezpiens, citā - pērk bulciņas un kūciņas, bet gaļas kulinārijas cienītāju visvairāk ir pirmssvētku dienās, - novērojumos dalās veikala "Lauku labumi" saimniece. Viņas moto: "Ko pieprasa, to saražojam."


14.03.2018.