Itāļi un spāņi iepazīst Latviju
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas stratēģisko skolu sadarbības partnerību projekta ietvaros aizvadītajā nedēļā Madonā viesojās spāņu un itāļu skolēni un skolotāji. Jaunieši dzīvoja Madonas Valsts ģimnāzijas audzēkņu ģimenēs un iepazina dažādas aktivitātes saistībā ar uzņēmējdarbību, tāpat Madonai raksturīgo kolorītu un sniegpilno ziemu.

- Šodien ir biznesa diena, - 7. februārī „Staram" sacīja projekta koordinatore skolotāja Aija Šmeisa. - Notika tikšanās Madonas biznesa inkubatorā, iepazinām inkubatora vidi un atbalstītos uzņēmumu pārstāvjus, ieklausījāmies Spānijas, Itālijas, Latvijas skolu prezentācijā, Madonas Valsts ģimnāzijas audzēkņi Krišjānis Kucins un Kristers Ķeveris vadīja darbnīcu saistībā ar biznesa idejām un to īstenošanas problēmām, Blaževiču ģimenes uzņēmumā - karameļu darbnīcā - biznesa idejas tika pārbaudītas praksē. Atelpai noskatījāmies ģimnāzijas aerobikas konkursu Madonas sporta hallē un visbeidzot pirmsskolas izglītības iestādē „Saulīte" ārzemju partnerus priecējām ar latviešu tautas dejām.
Interesanti, ka četri itāļu skolēni madoniešiem jau ir pazīstami, jo pie viņiem ģimenēs tie dzīvoja pagājušā gada aprīlī.
Starptautiskais skolu projekts noslēgsies oktobrī, līdz tam mūsējie vēl dosies uz mobilitāti Zviedrijā. Tēmu ziņā projekta pirmajā gadā uzmanība tika vērsta pētījumam par atkritumu apsaimniekošanu, projekta otrais gads veltīts uzņēmējdarbībai un skolēnu mācību firmu darbam.
8. februārī ārzemju partneri bija liecinieki skolēnu mācību uzņēmumu tirdziņam Madonas pilsētas vidusskolā, kur piedalījās SMU no Madonas Valsts ģimnāzijas, Madonas pilsētas vidusskolas un viens skolēnu uzņēmums no Spānijas, kas ražo nozīmītes vai piespraudes.
Skolēnu mācību uzņēmumu programma ārzemju partneru skolās nav attīstīta, viņi tās apguvē ir pašā iesākumā.
- No mums šai ziņā var mācīties, - neslēpa skolotāja Aija Šmeisa, cildinot Madonas Valsts ģimnāzijas ekonomikas skolotājas, nu jau arī biznesa inkubatora vadītājas Ivetas Vabules nopelnus.
Vaicājot par cilvēciskajām īpašībām un atšķirībām, dzirdēju atzinumu, ka dienvidu tautu pārstāvji visu dara bez steigas un stresa, latvieši kopumā ir izteikti disciplinēti un organizēti. Izbrīns ārzemniekiem esot klusā pilsēta un tas, ka brīvā laika piedāvājuma pie mums klubos vai dažādu spēļu (biljards, teniss, boulings) jomā, tāpat piedāvājuma apmeklēt peldbaseinu un slidotavu nav.
- Toties dienvidnieki priecājās par sniegu, izbaudīja slēpošanu sporta bāzē „Smeceres sils", - informēja projekta vadītāja, piebilstot, ka daudzi ārzemnieki uz slēpēm nostājās pirmo reizi un distanču slēpošanu izbaudīja pirmoreiz mūžā.
- Bija arī neliela ķibele saistībā ar faktu, ka Spānijas meitenei neatnāca bagāža. Viesģimene, protams, reaģēja, uzņēmās rūpes, un viss bija labi, bet arī tā mēdz notikt, - peripetijas atklāja skolotāja Šmeisa.
9. februārī projekta dalībnieki devās uz Rīgu, apskatīja „Getliņu" ekoloģisko poligonu, iepazina Vecrīgu, „Lido" atpūtas centru un iepirkšanos tirdzniecības centrā „Alfa". 10. februārī bija ģimeņu diena, ārzemju skolotājiem tika parādīta stikla pūšanas darbnīca Līvānos; itāļu pārstāvji šai dienā jau devās mājup. Spāņi savukārt uz dzimteni izlidoja svētdien.
Skolotājai Aijai Šmeisai šis ir otrs starptautiskais projekts, kurā viņa iesaistījusi ģimnāzijas skolēnus, trešā aprises šobrīd tiek iezīmētas.
- Šai projektā kā jauna valsts ir tikai Polija, pārējās partnerval­stis - Itālija, Spānija, Zviedrija un Nīderlande - ir iepazītas jau Comenius projekta laikā, - noteica koordinatore.
- Uz mani vairāk attiecas visi tulkošanas darbi - gan dokumenti, gan saskarsme, - aicināta uz sarunu, sacīja skolotāja Ārija Fārte. - Priecājos par projekta perfekto sagatavošanu, līdz ar to viss rit bez aizķeršanās. Projekta pirmajā gadā par atkritumu apsaimniekošanas jautājumiem no Eiropas varējām mācīties mēs, šogad skolēnu uzņēmējdarbības jomā Latvija ir līdere, vecā Eiropa var mācīties no mums. Mūsu smadzenes ir skolotāja Iveta Vabule, pateicoties viņai, skolēnu mācību uzņēmumi tik tālu ir tikuši.
Skolotāja bija gandarīta arī par ģimnāzistu angļu valodas prasmēm un attieksmi, ar kādu viesus uzņēma mūsu ģimenes:
- Mēs varam būt ārkārtīgi lepni par saviem audzēkņiem - viņu stāju un daudzpusīgajām prasmēm. Lai katram skolotājam būtu tādi audzēkņi!
- Lai gan ārā ir tik pārsteidzoši auksts, mūs uzņem viesmīlīgi, silti, un tas visu kompensē, - uzsvēra Spānijas un Itālijas pārstāvji, paužot gandarījumu par projektu kopumā un īpaši - mobilitāti Latvijā.
- Projekta ietvaros esmu bijusi Itālijā, tagad spāņi un itāļi ir pie mums, - par smaidīgajiem vienaudžiem priecājās ģimnāziste Ieva Bernāne. - Viņi ir bez steigas, mierīgi un atvērti visam jaunajam. Labākais, ka šāda pieredzes apmaiņa vispār notiek un varam salīdzināt vairāku tautu kultūru.
Ieva savā ģimenē uzņēma meiteni no Itālijas, kas tik ļoti priecājās par sniegu, ka aizrāva visus apkārtējos. „Centāmies laiku pavadīt kopā. Noorganizēju vakaru ģimenē, kad kopā ar vecākiem spēlējām dažādas galda spēles. Vecāki angļu valodu īsti nezina, tāpēc spēlējām spēles, kur sarunāšanās nav pats svarīgākais."
Vaicāta par ēšanas atšķirībām, Ieva atzina, ka viņas viešņa nav izvēlīga, brokastīs dzer tēju un piekož cepumus: - Cepumus meitene atveda no Itālijas, jo tos viņa brokastīs ēd kopš piecu gadu vecuma un savus ieradumus nemaina. Šorīt gan iedevu viņai pagaršot „Kāruma" sieriņu, kas ārzemniecei ļoti garšoja, tāpēc iesim uz veikalu un paņemsim vēl citus latviešu kārumus. Aizgājām arī uz picēriju „Neapole" - tā viešņai ļoti patika, un ar picērijas īpašnieku meitene atrada lielisku kontaktu. Viņi ar Marko nāk no viena apgabala, un tas, ka varēja parunāt dzimtajā valodā, itāļu meiteni atbruņoja. Skolā savukārt pusdienās deva kartupeļus, karbonādi, mērci un salātus - ārzemnieki bija ļoti apmierināti, itālietei šī maltīte garšoja.
- Ar savu meiteni esmu atradusi labu kontaktu, sazināšanos praktizējam kopš laika, kad pati biju Itālijā, un domāju, ka arī turpmāk mēs noteikti draudzēsimies, - rezumēja Ieva.


13.02.2018.