Vai spēsim sagremot?
Jau aizritējušas Latvijas simtgades gada pirmās divas darba nedēļas. Ir jūtams, ka mēs patiešām esam sākuši gatavoties savas valsts lielajai jubilejai. Tiek atklātas jaunu projektu ieceres, kas tiks īstenoti Latvijas simtgades zīmē, un ieskicētas aizvien jaunas idejas, jo vēl jau ir gana daudz laika, lai tās īstenotu, bet daži projekti jau tiek realizēti. Latvijas simtgades pasākumi droši vien būs tie, kas mums sagādās daudz pozitīvu emociju, bet rudenī, pirms Latvijas dzimšanas dienas, būs vēl kāds notikums, proti, 6. oktobrī vēlēsim nākamo, 13., Saeimu, un tam, kādu to ievēlēsim, iespējams, uz valsts turpmāko attīstību būs vēl lielāka nozīme.
Tikai - vai mums būs, no kā izvēlēties situācijā, kad dažas partijas, izskatās, pamazām noiet no politiskās skatuves, un vai deputātu kandidātu vidū būs personības, kurām spēsim noticēt?
Līdz Saeimas vēlēšanām vēl ir deviņi mēneši. Vēl būs laiks pārdomām, bet jau tagad ir visai lielas bažas, vai spēsim Saeimas vēlēšanu iznākumu sagremot un kuri politiskie spēki būs tie, kuri saņems lielāko atbalstu un nākamajos gados pieņems lēmumus, kas tādā vai citādā veidā ietekmēs visu mūsu dzīvi un Latvijas attīstību. Jo īpaši, ja pašiem politiķiem nav skaidrs, kāds pašvaldību modelis Latvijai ir vairāk piemērots.
Šonedēļ valdības gaiteņos iestrēga kārtējais plāns apvienot 109 Latvijas novadus 29 sadarbības teritorijās. Lai gan VARAM uzskata, ka tas mazajām pašvaldībām ļaus labāk apkalpot iedzīvotājus, tieši pašvaldības šim plānam izrāda lielāko pretestību.
To nav atbalstījuši arī valdības ministri, bet premjers Māris Kučinskis uzsvēra, ka pagaidām esot sazīmēta tikai karte, kas jāpiepilda ar saturu, un tas jau ir grūtāk izdarāms. Vēl šerpāks savos izteikumos bija Augusts Brigmanis, nodēvējot to par bezjēdzīgu.
Izskatās, ka ministrija grib reanimēt bijušos rajonus Latvijā, bet Cesvaines, Ērgļu, Lubānas, Varakļānu novads šajos deviņos gados pēc reformas ir pierādījis, ka spēj veiksmīgi risināt problēmas savos novados un ir gana stipri.
Mums gan vēl jāsagremo Madonas novada pašvaldības domes vēlēšanu rezultāti pagājušajā vasarā, kas pēc novadu izveides 2009. gadā izraisījušas beidzamajos gados vēl nepieredzētas izmaiņas gan pašvaldības administrācijā, gan pagastu pārvalžu vadībā.

12.01.2018.