Saharova balva - cīņai par cilvēktiesībām
Decembrī Eiropas Parlamentā Strasbūrā tika pasniegta nozīmīgā Saharova balva par domas brīvību Venecuēlas demokrātiskās opozīcijas pārstāvjiem. Arī laikraksta „Stars" žurnālistei bija tā iespēja būt klāt svinīgajā ceremonijā reģionālo žurnālistu viesošanās pie Eiroparlamenta deputāta Arta Pabrika ietvaros. Apbalvošanas ceremonijā piedalījās Venecuēlas Nacionālās asamblejas priekšsēdētājs Hulio Borhess, Karakasas bijušais mērs Antonio Ledesma un politieslodzīto ģimenes locekļi vai pārstāvji.
Venecuēlas demokrātiskā opozīcija, tās skaitā arī Nacionālā asambleja, iestājusies par vairāk nekā 300 politieslodzīto un 30 miljonu venecuēliešu atbrīvošanu. Valsts piedzīvo ekonomisko un politisko krīzi, kopš 2014. gadā par valsts prezidentu kļuva Nikolā Maduro. Četrus mēnešus valstī valdīja demonstrācijas pret jauno prezidentu, kur vairāk nekā 120 iedzīvotāju gāja bojā. Pie varas esošā partija pastāvīgi ierobežo tiesiskumu un neievēro konstitucionālo kārtību, un 2017. gada martā ar Augstākās tiesas lēmumu demokrātiski ievēlētās Nacionālās asamblejas pilnvaras tika pasludinātas par spēkā neesošām.
Decembra beigās Venecuēlas prezidents Maduro ar patvaļīgu un pretdemokrātisku lēmumu arī aizliedza prezidenta vēlēšanās piedalīties galvenajām opozīcijas partijām, tādējādi laupot jebkādas cerības par iedzīvotāju brīvību, cieņu un demokrātiju valstī.
Hulio Borhess iezīmēja dramatisko ikdienu apspiestajā Venecuēlā: „Pie mums nevalda runas brīvība, valdība ir samazinājusi vai pilnībā iznīcinājusi vairums plašsaziņas līdzekļu, pret žurnālistiem pastāv reāli draudi, daudzi cilvēki ir ieslodzīti cietumā tikai par to, ka savu viedokli pauduši caur twitter ierakstu. Papildus politiskajai krīzei valsts ir ekonomiskā sabrukuma priekšā. Venecuēlieši vairs nevar atļauties nodrošināt sevi ar tādām pamatlietām kā pārtika un veselības aprūpe. Līdz 2017. gada beigām inflācija bija sasniegusi gandrīz 2000%... Gan es, gan gandrīz katrs venecuēlietis ir zaudējis svaru, jo mēs nevaram atļauties pārtiku, arī preču, tai skaitā medikamentu, pieejamība ir ierobežota.
Var tikai apbrīnot demokrātiskās opozīcijas spēju un drosmi pretoties valstī pastāvošajam nospiedošajam režīmam, turklāt darot to miermīlīgā ceļā - ar demonstrācijām un plakātiem stājoties pretī apbruņotiem policistiem, ar savu uzskatu paušanu un cerību pievērst arī ārvalstu uzmanību Venecuēlā notiekošajam.
Saņemot Saharova balvu, Hulio Borhess atzina - šī balva ir veltījums mātei, kura spiesta iztikt bez ēdiena, lai glābtu savus bērnus; bērnam, kurš atkritumos meklē, ar ko remdēt izsalkumu, un ikvienam, kurš cietis no antidemokrātiskās valdības rīcības.
Ar Saharova balvas pasniegšanu Eiropas Parlaments ir vērsis uzmanību uz Venecuēlā notiekošo, demokrātiskās opozīcijas pārstāvji to vērtēja kā Venecuēlas iedzīvotāju ciešanu atzīšanu. Eiropas Parlaments, situāciju Venecuēlā dēvējot par „cilvēces traģēdiju", ir aicinājis valdību veikt mierpilnu pāreju uz demokrātiju un atļaut nogādāt humāno palīdzību valsts iedzīvotājiem.
Saharova balva, kas nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam, tiek pasniegta jau 30 gadu - kopš 1988. gada.
Cilvēktiesību ievērošana ir viena no Eiropas Savienības pamatvērtībām. Ikviens šo tiesību pārkāpums ietekmē demokrātijas principus, uz kuriem balstās mūsu sabiedrība, neatkarīgi no tā, vai šāds pārkāpums notiek Eiropas Savienībā vai ārpus tās. Eiropas Parlaments cīnās pret šādiem pārkāpumiem gan ar likumdošanas pasākumiem, tostarp veicot vēlēšanu novērošanu un rīkojot ikmēneša cilvēktiesību jautājumiem veltītas debates Strasbūrā, gan arī nostiprinot cilvēktiesību aspektus ārējās tirdzniecības nolīgumos.
Arī ikgadējās Saharova balvas par domas brīvību piešķiršana ir viens no veidiem, kā Eiropas Parlaments atbalsta cilvēktiesības. Balva tiek piešķirta par izcilu ieguldījumu cīņā par cilvēktiesību ievērošanu visā pasaulē, pievēršot uzmanību cilvēktiesību pārkāpumiem un sniedzot atbalstu balvas saņēmējiem un viņu darbībai.

12.01.2018.