Kopsolī ar lauku saimnieku vajadzībām
Kaut gan neatrodas Madonas centrā, veikals "Saimnieks" lauku ļaudīm ir labi pazīstams. Tas ir sava veida universālveikals lauksaimniekiem. Vai visu nepieciešamo - lopbarību, fermu inventāru, preces augkopībai, minerālmēslus, sēklas un dezinfekcijas līdzekļus, saimniecības lietas un pieprasītas preces lauku sētai - gandrīz jebko, sākot no peļu slazda līdz pat zirga ziedei sāpošai mugurai, te var sameklēt un iegādāties. Pagājušā gada nogalē "Saimnieka" kolektīvs atskatījās uz 20 darba gadiem, kas - saimnieka Jāņa Stafecka vērtējumā - "ātri paskrējuši". To, ka pagājis tik daudz gadu, liecina novērojums, ka klientu paaudzes pamazām nomainās. Bērni, kas savulaik nāca uz veikalu vecākiem pie rokas, tagad paši ir kļuvuši saimnieki.
ZS "Vainagi" veikals "Saimnieks" izveidojās 1987. gada 28. novembrī, un rudens vienmēr saistās ar ražas laiku. Varbūt arī trāpīgi izvēlētais veikala nosaukums ir nospēlējis savu lomu, ka taciņa uz šo veikalu ir zināma visiem praktiskajiem un saimnieciskajiem, tiem, kas kopj savu zemi, sēj un stāda, tur lopiņus, tiem, kam vienmēr laukos atrodas kāds saimniecisks vaļasprieks.

Saiknē ar zemniekiem

Uzaicināts pastāstīt par veikala "Saimnieks" vēsturi, īpašnieks Jānis Stafeckis atcerējās, ka ideja par veikalu lauku saimniekiem dzimusi vēl tajā laikā, kad viņš paralēli strādājis Madonas konsultāciju birojā: - Biju saiknē ar zemniekiem, ar tirgotājiem. Jutu, ka tirgū nav aizpildīts lauciņš, kur apgādātu zemniekus, kam ir tik daudz vajadzību. Pēc kopsaimniecību sabrukuma katrs meklēja sev nepieciešamo preci - bez servisa nodrošinājuma, ar lielākiem transporta izdevumiem vai vienkāršāk - lopiņus baroja ar to, ko saražoja saimniecībā, neizmantojot minerālpiedevas vai citus barības piemaisījumus. Nebija domas, ka pats to darīšu - apgādāšu lauku saimniekus ar lopbarības maisījumiem. Ceļu pavēra viens cits uzņēmējs, kas bija iecerējis atvērt Madonā veikalu, bet pārdomāja. Kā konsultants palīdzēju atrast telpas, izprast situāciju, kāda ir mūsu pusē. Viņš mani rosināja atvērt veikalu. Man jau viens posms bija pabeigts, zināšanas bija, biznesa ķēriens, domāju, radās jau jaunībā, kad tirgoju paša audzētus kāpostus un kartupeļus, sīpolus, vedu uz ēdnīcām paša audzētu gaļu.
Pirmsākumos veikals atradās Saules ielā 54, kur nomājām telpas no Madonas patērētāju biedrības. 2004. gada rudens pusē ar kredīta palīdzību tika iegādāts īpašums, lai pamazām sakārtotu telpas veikala "Saimnieks" atvēršanai Saules ielā 59.

Sākumā - lopbarība un lopkopības inventārs

Vai pēc 20 gadu darba vēl var atcerēties "Saimnieka" sākuma gadus? Jānis Stafeckis atklāja, ka, dzīvojot laukos, visas lauku ļaužu vajadzības ir zināmas. Sarkaņu pagastā atrodas vecāku mājas "Vainagi". Arī zemnieku saimniecību, kas izmanto 30 ha zemes, sauc "Vainagi". Zeme ir atdota nomā brāļiem, kas strādā lauku biznesā - gādā lopbarību, kopj mežu, audzē bites.
"Saimnieka" iesākums bija 40 kvadrātmetru lielā telpā: - Sāku ar "Baltic Feed" minerālbarību govīm un inventāru, kas nepieciešams lopkopības saimniecībām. Sadarbība izveidojās ar "Jutinoviča veterināro servisu", tas bija viens no pirmajiem, kas izveidoja lauksaimnieku apgādes veikalus. Biju aizbraucis ciemos pie viņa, lai pamācītos. No lielākajiem lopbarības ražotājiem, kas piedāvāja barību visām dzīvnieku grupām, tolaik uzsāku sadarbību ar AS "Straume", barība guva atzinību.

Klienti - labākie skolotāji

Kā atzina Jānis Stafeckis, klienti vienmēr bijuši labākie skolotāji, un ar laiku viņi pateica priekšā, ko vēl vajadzētu sagādāt veikalā, lai nebūtu jābrauc no viena tirgotāja pie otra, bet viss būtu sameklējams vienuviet. Jānis Stafeckis stāstīja: - Uzsākām nodrošināt servisa līmeni, pamazām preču grupas dažādojām. Sākumā bija ap 10 sadarbības firmu, tagad ir ap 200 ražotāju, ar kuriem sadarbojamies, pasūtām tās preces, kuras zemniekiem, lauku cilvēkiem ir vajadzīgas. Tas prasa laiku, zināšanas un enerģiju, lai izpildītu klientu vēlmes. Tāpēc mēs neesam kā tirgotāji, bet kā servisa uzņēmums, kas palīdz zemniekiem, kam nav ikdienā laika izpētīt, kur ir labākās cenas, kur sameklēt vajadzīgo preču sortimentu. Ir klientu grupa, kas novērtē šo servisa līmeni un brauc pie mums iegādāties saimniecībai nepieciešamo.
- Ja kādas preces veikalā nav, to pasūtām. Katrai sezonai - savs pieprasījums, - papildināja Ilona Ceruka, kas veikalā "Saimnieks" strādā kopš tā pirmās dienas. Māra Rināsa uzsāka darbu 2005. gadā. Abas ir praktiķes, kas pašas strādā zemes darbus, pārzina veikala preču klāstu "no A līdz Z".

Sortiments arvien paplašinās

Vaicāts, vai veikalu konkurences apstākļos nav grūti noturēt klientus, Jānis Stafeckis vērtēja: - Mēs pastāvam, pateicoties saviem klientiem, kas mūsu tirgoto preci novērtējuši. Paldies par sadarbību 20 gadu garumā! Klienti ir tie, kuri izvērtē, kas ir mūsu veikalā, kas - citur, un atgriežas pie mums. Lauku lieluzņēmēji sadarbojas ar citām firmām, lieltirgotājiem. Mēs esam kā mazumtirdzniecības uzņēmums, mums ir savi klienti. Arī lielie uzņēmumi brauc šeit iegādāties kādu preci, kad tā tiem nav piegādāta. Mūsu pastāvēšanas un attīstības pamatā, manuprāt, ir tas, ka nemitīgi paplašinām preču sortimentu. Ja preču sortiments ir audzis līdz 200 firmu ražojumiem, tad varam pastāvēt līdzās lielajiem tirgotājiem. Pamatā cenšamies sadarboties ar Latvijas ražotājiem, atbalstīt savējos, laist apritē vietējo preci, kaut ir arī ārzemju sadarbības partneri. Esam ieguvuši uzticību, ka mums dod preci arī ar pēcapmaksu. Arī mūsu veikals uzticas klientam, saprotot viņa situāciju, dodam pavadzīmes.
Jaunais darba cēliens jau iesācies, un veikala "Saimnieks" kolektīvam joprojām jāstrādā pie preču sortimenta, noliktavas telpu uzlabošanas un klientu vajadzību nodrošināšanas.

12.01.2018.