Kāpēc kalst un nobirst falenopšu pumpuri?
Orhidejas ir iecienīts telpaugs teju vai katrā mājā, tomēr tas ir gana jutīgs augs un prasa noteiktu kopšanu. Nereti košo ziedu vietā falenopšu pumpuri nokalst un nobirst jau pirms izziedēšanas. Atbildi, kāpēc tā, meklējām orhideju audzētāju pieredzes apmaiņas lapā www.estere-orhidejas.id.lv. Iemesli šādai neveiksmei varot būt vairāki, no kuriem zemāk uzskaitīti izplatītākie. Jāteic, ka vairumā gadījumu audzētājs var palīdzēt falenopša pumpuriem, tomēr, ja tie jau mainījuši krāsu, dzīvotāji vairs nebūs. Taču dažkārt vismaz var novērst atlikušo pumpuru nobiršanu.
Ja vien tas, kas puķei nepatīk, netiek novērsts, arī skaistie ziedi drīz vien var sekot pumpuriem un nobirt pirms pilnīgas noziedēšanas (orhideja var ziedēt aptuveni mēnesi). Ja vaina nav liela, augs pielāgosies un pēc kāda laika uzziedēs vēlreiz. Bet, ja augs turpina nīkuļot vai sāk dzeltēt virsējās lapas, problēma ir dziļāka un jāsāk pētīt, kas tad īsti augam nepatīk.

Augs samocīts

Iespējams, tas noticis jau veikalā vai falenopsi transportējot uz mājām. Diemžēl šajā gadījumā pumpuru nokalšana un nobiršana ir jau sekas darbībām, ko mainīt nekādi nevar. Tādēļ ir ļoti svarīgi jau veikalā novērtēt auga stāvokli un to pareizi nogādāt mājās. Veikalā jāpārliecinās, vai augs nav manāmi slims, vai lapas nav mīkstas un nedzeltē (kaut gan dzeltenās lapas veikalos arī novāc). Mūsu glābēju instinkts (un arī taupīgums) var likt ar atlaidēm nopirkt šādu orhideju cerībā, ka tā atdzersies un apbalvos mūs ar dāsnu ziedēšanu. Taču lapu mīkstums un dzeltēšana diemžēl mēdz liecināt ne tikai par nepietiekamu laistīšanu, bet bieži vien - par bojātām saknēm, sakņu puvi, sēnīšu infekciju u. c.

Strauja apstākļu maiņa

Ja strauji mainās temperatūra, mitrums, laistīšana, apgaismojums, orhidejas pumpuri var sadumpoties. Visbiežāk tā notiek, kad augs tikko pārnests no veikala. Jau atvērušies ziedi vēl kādu laiciņu jūs priecēs; falenopsis ir dzīvelīgs augs - saņemsies, adaptēsies un nākamreiz vareni ziedēs. Tomēr profilaksei der ievērot - ja pērkat orhideju ziemā, lūdziet to veikalā kārtīgi iesaiņot. Atnesot mājās, neizsaiņojiet falenopsi uzreiz, bet ļaujiet kādu stundiņu pastāvēt iepakojumā, lai temperatūra pamazām izlīdzinās.

Trāpījies caurvējš

To falenopši nevar ciest. Raugieties, lai mājoklī nevaldītu regulārs un ilgstošs caurvējš.

Pārāk zems gaisa mitrums

Mājas orhidejām nepieciešams mitrāks gaiss par to, kāds tas parasti ir telpās ar apkuri ziemā un arī sausā laikā vasarā. Diemžēl, ne visas orhidejas labi panes rasināšanu. Piemēram, falenopšiem tā var izrādīties liktenīga - ja ūdens iekļūst augšanas centrā un tur paliek, rezultāts mēdz būt letāls. Kā mitrināt gaisu?
* Ar gaisa mitrināšanas ierīci - ja telpā, kurā uzturaties ilgu laiku, gaiss ir ļoti sauss, šāda ierīce nāks par labu ne tikai augiem, bet arī pašu ādai.
* Vislabāk orhidejas turēt kopā ar citiem augiem, it sevišķi tādiem, kas izdzer (tātad arī iztvaiko) daudz ūdens vai tiek audzēti ļoti mitrā augsnē vai ūdenī. Piemēram, ar dižmeldriem - tie ir dabiski gaisa mitrinātāji.
* Lai orhidejām nodrošinātu mitrinātu gaisu pastāvīgi, novietojiet podiņus uz platiem traukiem, kas pildīti ar ūdeni. Tas nepārtraukti iztvaiko, un orhidejas par to ir pateicīgas. Orhideju podiņiem noteikti jābūt ievietotiem kašpo (dekoratīvos podos bez cauruma), lai saknēm ar ūdeni nebūtu tiešas saskares, bet lapas pēc iespējas atrastos virs ūdens. Var izmantot, piemēram, cepeškrāsns pannu, uz kuras uzlikta restīte grilēšanai. Tāpat veikalos nopērkamas arī plastmasas vai stikla paplātes - tās ir vieglāk notīrīt, nerūsē.

Trūkst gaismas

Falenopši spēj iztikt ar salīdzinoši nelielu gaismas daudzumu, taču ziedēšanas ierosināšana un pumpuru veidošana ir tieši tas laiks, kad augam nepieciešama gaišāka vieta. Pretējā gadījumā pumpuri var neatvērties, iznākt kroplīgi vai mazāka izmēra ziedi.
* Ziemā falenopsis jānovieto uz palodzes, kur ir pēc iespējas gaišāks, var arī tiešā saulē un pēc iespējas tuvāk logam, taču tā, lai lapas neskartos pie stikla - īpaši aukstā laikā lapas var apsaldēt. Vasarā un uz dienvidpuses loga gan nepieciešams noēnojums.

Falenopsis dabūjis aukstumu

Kā noteikt, ka augam ir pārāk vēsi jūsu dzīvoklī? Falenopši temperatūras panesamības ziņā ir līdzīgi cilvēkiem - ja jums salst un ir jātinas džemperos, salst arī falenopšiem. Šādā gadījumā ir jāpastiprina apkure.

Pārāk sauss substrāts

Šādi gadījumi ir samērā reti, jo pārsvarā cilvēkiem ir tendence orhidejas pārlaistīt. Ko darīt? Tas ir gana skaidrs: augs jāmērcē nedaudz biežāk un vairāk, bet ar uzsvaru uz „nedaudz".
Ja saknes sabojātas no sausuma, to izturība samazinās, tādēļ tūlītēja pārlaistīšana var izraisīt puvi. Augs kārtīgi jāizmērcē un jānogaida, līdz substrāts atkal kļuvis sauss - tikai tad podiņu var mērcēt no jauna.
Jāpakontrolē arī sakņu stāvoklis, vislabāk to izdarīt, ja falenopsis aug caurspīdīgā podiņā. Nopietna problēma ir sfagna jeb organiskā substrāta kumšķis, kas slēpjas starp falenopša saknēm un kurā uzkrājas ūdens. No pastāvīgās saskarsmes ar to daļa sakņu nopūst, bet atlikušās pie ūdens netiek, līdz ar to nokalst.
Ja tā atgadījies, augs jāpārstāda labi drenējošā substrātā (piemēram, priežu mizas un keramzīts), atbrīvojoties no sapuvušajām un nokaltušajām saknēm.

Augs pārstādīts ziedēšanas laikā

Tas nenozīmē, ka pumpuriem ir obligāti jānobirst, bet... diemžēl visbiežāk notiek tieši tā. Domājams, šādai pārstādīšanai bija būtisks iemesls, jo no laba prāta ziedošu falenopsi nepārstāda. Ja tā tomēr noticis, viss atkarīgs tikai no paša auga dzīvotspējas un rezervēm - vai tas spēs atkopties un saņemties.

12.01.2018.