Dārza bieds - kailsals. Pasargā augus salā!
Silto ziemu pakāpeniski nomaina vēsāks laiks, līdz ar to spēkā pieņemas kailsals, kas negatīvi var ietekmēt dažādus augus. Īpaši bīstams kailsals var būt vietās, kur sniega nav vispār vai tas nenosedz augsnes virskārtu. Dārzos, kur izveidojusies kaut neliela sniega kārta, satraukumam pagaidām pamata nav. Ja sniega nav un aukstums turpinās, kailsals ir bīstams vairāku iemeslu dēļ: sasalstot augsnes virskārtai un salam turpinoties, sasaluma zona iet dziļāk augsnē. Sevišķi nelabvēlīgi apstākļi var izveidoties, ja salu pastiprina auksts vējš - tad sasaluma slānis var palielināties vēl straujāk un augu sakņu sistēma nepaspēj pielāgoties, portālam delfi.lv skaidro Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils.
Bīstamību šādā situācijā rada tas, ka, augsnes virskārtai sasalstot un pieturoties vējam, tā mitrumu zaudē tik strauji, ka virskārta sāk plaisāt un sasaluma slānis sarausta augu sakņu sistēmu, un tie var iet bojā. Lielajos laukos šajā situācijā neko īsti iesākt nevar, atliek vienīgi paļauties uz sniega atnākšanu. Citādi tas ir dārzos, kur ilggadīgiem stādījumiem, ziemcietēm, daudzgadīgiem dārzeņiem ir iespējams palīdzēt, izmantojot mulču.
Mulčējot augus ziemai, jāplāno 8-12 cm biezs mulčas slānis. Derēs gan sausas koku lapas, frēzkūdra, salmi un siens, gan koku zāģskaidas, ēveļskaidas, šķelda.
Mulču var likt arī uz jau sasalt sākušas augsnes virskārtas - tā sasalšanu vismaz palēninās vai apstādinās. Mulču var likt katram augam individuāli vai, ja mulčas materiāla ir daudz, mulčē visu apdobes sleju - ilggadīgiem augļu koku un ogu krūmu stādījumiem.
Būtiski iegaumēt, ka mulču nekad nedrīkst likt līdz ar augu sakņu kaklu, jo, uzsniegot sniegam, apakšā var kļūt tik silti, ka sakņu kakls vienkārši izsutīs un augs aizies bojā. Sala jutīgām kultūrām drošākais mulčēšanas veids ir pilnībā noklāt platību auga vainaga projekcijā uz zemes, vidēji izturīgām - pusi no vainaga projekcijas, bet sala noturīgām kultūrām - pēc apstākļiem.
Vējainā laikā jārūpējas, lai sauso mulčas materiālu - koku lapas, ēveļskaidas, frēzkūdru - neaizpūstu pa gaisu.
Ja mulčas materiāla nepietiek, mulčē sala jutīgākos augus, pārējos - tik, cik atliek mulčas, vai nemulčē vispār. Stipra kailsala gadījumā nepieciešams mulčēt arī ģeotekstilā un melnajā agrotīklā audzētos augus. Tad mulčas kārta var būt arī nedaudz plānāka.

12.01.2018.