Paliekoša vērtība simtgades bērniņiem
Jēkabs Zābers ar māmiņu Elīnu un tēti Jāni no Barkavas ir pirmā ģimene Madonas novadā, kas saņēmusi biedrības „Nigestes amatniecības nams" īstenotā projekta „Simtgades bērni" dāvanu komplektu. Madonas novads ir viena no 31 Latvijas pašvaldības, kas iesaistījušās projektā (un šai idejai piekrita pirmais!), lai pasniegtu valsts simtgades gadā dzimušajiem bērniņiem īpašu dāvanu - vietējo amatnieku darinātu 925. proves sudraba vērdiņu ozolkoka kastītē ar pievienotu personisku apsveikuma vēstuli mazulim un viņa ģimenei. Klātesot Madonas novada pašvaldības vadītājam Agrim Lungevičam, biedrības „Nigestes amatniecības nams" vadītājai Ingunai Rogai-Saulītei un Madonas dzimtsarakstu nodaļas vadītājai Vinetai Lambertei, šīs nedēļas sākumā Jēkaba ģimene saņēma īpašo komplektiņu, dzimšanas apliecību, kā arī Madonas novada pašvaldības gādāto dāvanu ikvienam jaunajam novadniekam - grāmatu „Mans bērns" un dāvanu karti 140 eiro apmērā no veikala „Rakari".
Kā secināja vecāki, saņemot dāvanas, dāvanu karte noteikti noderēs, tomēr, mazulim pieaugot, viņš neatcerēsies, kādas mantas par to sapirktas. Tikmēr sudraba vērdiņš ozolkoka kastītē Jēkabam būs uz visu mūžu.
- Mums tas bija jaunums, nezināju, ka šādi dāvanu komplektiņi ir. Tas arī mūsos izkustināja ko nedaudz vairāk - patriotismu, zemes izjūtu, pārdomas par mūsu valsti un tās jauno paaudzi, - atzina Jēkaba mamma Elīna.
Jānis ir no Smiltenes, Elīna uzaugusi Lubānā, bet viņas ģimenes saknes ir arī Barkavā. Jēkaba tētis aptuveni 15 gadu dzīvojis un strādājis Īrijā, Elīna - Rīgā, bet sirdī gruzdējusi doma, ka gribas atpakaļ uz dzimteni, laukiem.
- Arī es uz brīdi biju aizbraukusi pamēģināt dzīvi Īrijā, izturēju pusgadu un ar lielām asarām skrēju atpakaļ - dzimtā zeme tomēr sauca šurp, un līdzi atsauca arī Jāni. Aptuveni pirms pusgada pārnācām dzīvot uz laukiem Barkavā. Bērniņu sākām gaidīt Īrijā, bet bija izteikta apziņa, ka gribam viņu uzaudzināt Latvijā. Lai kā gribētu, pati būdama skolotāja un arī Īrijas skoliņā palīdzot organizēt svētkus, kultūras pasākumus, sapratu, ka nespēšu viņam iedot to, ko varu iedot tikai Latvijā, - pauda Elīna Zābere.
Viņa arī secināja - ja vien vēlies būt šeit, darāmo vienmēr var atrast: - Noteikti uzskatu - lai uzturētu ģimeni, arī Latvijā tam ir visas iespējas - ja vien tev ir rokas un gribēšana.
2018. gadā dzimušajiem bērniņiem ir savs īpašais zīmogs - „simtgades bērni". Kādas ir izjūtas, par to domājot? - Man raisās pārdomas par visiem bērniņiem, kas dzimst mūsdienās, ne tikai šajā valsts simtgades jubilejas gadā. Arī vērdiņa mērķis ir atgādināt, cik katrs cilvēks ir svarīgs. Gribētos teikt, ka visi šie bērniņi, kas tagad nāk, noteikti ir jāatbalsta, arī viņu dumpinieciskums, vēlme darīt un kaut ko mainīt. Jo ir tomēr izjūta, ka valstī kaut kam ir jāmainās, un kas cits to darīs, ja ne mūsu jaunā paaudze, - pārdomās dalījās Elīna.
Biedrība „Nigestes amatniecības nams" šobrīd aktīvi strādā pie tā, lai pie zīmīgā sudraba vērdiņa dāvanu komplekta tiktu ikviena šajā gadā jaundzimušā ģimene - arī tajās pašvaldībās dzīvojošās, kuras nav iesaistījušās projektā.
- Turpinām strādāt pie tā, lai visi Latvijas bērniņi saņemtu šo dāvanu komplektu, arī tajās pašvaldībās, kuras līdz šim projektā nav iesaistījušās. Pirmajās janvāra nedēļās vairākas pašvaldības uzsāka sarunas par iesaistīšanos šajā projektā, bet joprojām ir 20 pašvaldības, kuras vispār nav pagodinājušas ar jebkādu atbildi - ne „jā", ne „nē", ne - „paldies, bet mums tas nav aktuāli" (smejas). Pats pirmais bērniņš Madonas reģionā piedzima ģimenei no Cesvaines, bet diemžēl šis novads akcijā nav iesaistījies. Tādēļ ļoti gaidījām ģimeni no Madonas vai Lubānas novada, lai varētu pasniegt šo dāvanu komplektiņu, - pastāstīja Inguna Roga-Saulīte.
„Simtgades bērni" ir viņas ģimenes izlolots un ar lielu pašieguldījumu izpildīts projekts. Pati ideja par to Ingunai radusies, kad pagājušajā gadā Madonas dzimtsarakstu nodaļā piereģistrējusi savu trešo bērniņu. Arī saņēmusi lieliskas dāvanas kā atbalstu mazuļa aprūpei, bet nepametusi izjūta - dzīvība ir kas vairāk par ikdienas raizēm un iztikšanu. - Tā tapa ideja par sudraba vērdiņu ozolkoka kastītē - šādu dāvaniņu būtu vēlējusies saņemt pati savam bērniņam.
Kā secina projekta autore, ideja bez izpildījuma nebūtu nekas, šajā gadījumā - bez Ingunas vīra Aivja Saulīša aizrautības un iesaistes ideja diez vai būtu attīstījusies līdz šābrīža apjomiem.
- Viens šāds dāvanu komplektiņš maksā 10,45 eiro (ieskaitot arī piegādes izmaksas). Ozolkoka kastītes un sudraba vērdiņus izgatavo IK „Latvju sēta" un „RARO", kas ir ģimenes uzņēmumi. Komplektiņš tiek izgatavots ar milzīgu amatnieku pašieguldījumu, tā izmaksas ir trīs reizes mazākas, nekā bija norādīts citu Latvijas un Igaunijas uzņēmumu cenu aptaujās. Esam jau saņēmuši vēstules no pašvaldībām, kurās pausts patiess prieks par dāvanu komplekta izpildījumu, kvalitāti un pievienoto vēstuli. Jo sākotnēji arī Valsts kontrole izteica skepsi, ka par šādām izmaksām vispār ir iespējams kaut ko izgatavot, turklāt tiešām no vērtīgiem materiāliem - sudraba un ozolkoka, un tas ir roku darbs. Jāteic, prieks, ka arī Valsts kontrole mēdz kļūdīties (smejas).
Inguna pauda cerību, ka tuvākās nedēļas laikā projekta gaitā varētu būt gaidāms kāds pozitīvs jauninājums - informācijai par projekta attīstību var sekot līdzi mājaslapā www.nigeste.net.

12.01.2018.