Decembrī turpinās preses izdevumu abonēšana
2. oktobrī sākās „Latvijas Pasta" preses izdevumu abonēšanas kampaņa 2018. gadam, piedāvājot plašākās un daudzveidīgākās laikrakstu un žurnālu abonēšanas iespējas gan modernizētajā e-abonēšanas vietnē www.abone.pasts.lv, gan kādā no 618 pasta pakalpojumu sniegšanas vietām, gan pie pastniekiem. Tuvojoties gada izskaņai, daudzi steidz abonēt preses izdevumus nākamajam gadam. Arī Ļaudonas pasta nodaļā, kur iegriezāmies šajās dienās, ir palielinājies darba apjoms gan sakarā ar laikrakstu un žurnālu abonementu noformēšanu, gan apsveikuma kartīšu un kalendāru iegādi. Liels klientu pieplūdums bija „Laimīgās nedēļas" laikā no 2. līdz 20. oktobrim, kad par ļoti izdevīgām cenām varēja pasūtīt virkni žurnālu. Šāda iespēja iedzīvotājiem ir arī tagad - no 4. līdz 17. decembrim.
Vaicāta par preses izdevumu abonēšanas norisi nākamajam gadam, Ļaudonas pasta nodaļas priekšniece Jautrīte Stūraine pastāstīja, ka, tāpat kā pērn, visvairāk abonētais laikraksts Ļaudonā ir „Stars", tad seko „Latvijas Avīze" ar pielikumiem, un ļoti iecienīta ir arī „Ievas Padomu Avīze", "Ievas Dārzs", "Privātā Dzīve", "Kas Jauns". Liela daļa klientu abonementus noformē vienam mēnesim, bet samērā daudz arī ilgākam laikam - ceturksnim, pusgadam un gadam. Ļaudonieši ir arī lieli krustvārdu mīklu minētāji, tāpēc daļa regulāri abonē arī šos žurnālus.
- Beidzamajos gados sakarā ar to, ka laikrakstus un žurnālus ir iespējams abonēt arī internetā, to skaits, kuri preses izdevumu abonementus noformē pasta nodaļā, ir samazinājies. Tie, kam ir dators, internetā gan apmaksā komunālo pakalpojumu rēķinus, gan abonē laikrakstus un žurnālus. Pasta nodaļās drukātos preses izdevumus pārsvarā abonē pensionāri. Viņu vidū arī tie, kas ir apguvuši datorprasmes, bet uzskata, ka abonēt pasta nodaļā tomēr ir drošāk un tad izvēlētais žurnāls vai avīze vienmēr būs pastkastītē. Turklāt daļa ļoti labi saprot, ka, ja grib, lai pasta nodaļa pagastā darbotos arī turpmāk, ir jāizmanto tās piedāvātie pakalpojumi, - uzsvēra Jautrīte Stūraine.
Jautrīte Stūraine Ļaudonas pasta nodaļu vada piecus gadus. 2012. gadā, kad toreizējā pasta nodaļas priekšniece Gunta Matīsa nolēma mainīt darbavietu tuvāk dzīvesvietai, šis darbs tika piedāvāts viņai, un viņa piekrita. Pirms tam darbu pastā bija jau iepazinusi, vairākkārt atsaucoties Guntas Smalkās aicinājumam aizvietot pastniekus atvaļinājuma laikā.
- Pasta sūtījumus esmu piegādājusi gan Ļaudonā, gan Jaunkalsnavā. Savulaik mani bija pat iesaukuši par universālu pastnieci, jo biju gatava piegādāt pastu tur, kur tas bija nepieciešams. Arī tad, kad pirms pieciem gadiem toreizējā pasta nodaļas vadītāja Gunta Matīsa piedāvāja uzņemties pasta nodaļas priekšnieces pienākumus, ilgi nedomāju. Biju ļoti priecīga, ka darbs būs tepat un pašai vairs, pastu piegādājot, nevajadzēs braukt pa visu pagastu. Tomēr drīz vien sapratu, ka vadīt pasta nodaļu nemaz nav tik vienkārši, tas ir ļoti atbildīgs darbs, ir ne tikai jābūt precīzai, bet arī jāprot piesaistīt klientus un ieinteresēt izmantot pasta pakalpojumus. Salīdzinājumā ar pastnieka pienākumiem atbildība kā pasta nodaļas vadītājai ir dubultojusies, - atzina Jautrīte Stūraine.
Savukārt raksturojot pasta nodaļā sniegtos pakalpojumus, viņa atzīmēja, ka tie tiek piedāvāti par draudzīgām cenām un arī daudzas preces ir pat lētākas nekā lielveikalos, tāpat kalendāri ir lētāki nekā daudzās citās tirdzniecības vietās.
Ļaudonas pagasts ir salīdzinoši liels gan iedzīvotāju skaita, gan teritorijas ziņā. Šeit preses izdevumus un citus pasta sūtījumus klientiem piegādā divi pastnieki. Todien, kad apmeklējām Ļaudonas pasta nodaļu, sastapām Maiju Prāmu un Dzintaru Driksnu, kas otro mēnesi uz laiku aizvietoja pastnieci Guntu Smalko.
- Laukos jau jāizmanto katra iespēja, pat tad, ja darbs tiek piedāvāts uz laiku. Esmu aizvietojis pastniekus arī iepriekšējos gados, tā ka darba pienākumi ir labi zināmi, un arī iedzīvotājus ļoti labi pazīstu, jo esmu dzimis Ļaudonā un šeit beidzis skolu, - uzsvēra Dzintars Driksna.
Savukārt Maija Prāma jau ceturto gadu pastu piegādā Sāvienas ļaudīm, bet pastā strādā vēl ilgāk, kad ar pasta somu, braucot vēl ar velosipēdu, devās uz Kalnājiem un, kā sarunā atzina, tas bijis daudz grūtāk, nekā tagad ar mašīnu.
Maija Prāma Ļaudonā ir ienācēja. Dzimusi Cēsīs, bet uz dzīvi Ļaudonā pārcēlusies no Bauskas.
- Dzīvot laukos man vienmēr ir paticis, un arī Ļaudonā esmu iejutusies. Vienīgi - kaut mazie lauku ceļi būtu labāki! Nereti, izbraucot apkalpes zonu, domāju, vai vispār ir vērts mazgāt mašīnu, jo nākamajā dienā pa to pašu dubļaino ceļu vien būs jābrauc, - atzīmēja Maija.
Turklāt pastniekiem, piegādājot pastu, katrā gadalaikā ir savas problēmas. Ir jābrauc gan pa bedrēm, gan slideniem ceļiem un ne tikai ziemā. Arī tad, kad, piemēram, pienāk laiks novākt griķus, tos appļaujot, tiek noklāts arī viss mazais lauku ceļš, un ievērojami pasliktinās braukšanas apstākļi. Ne vienmēr ziemā ir arī iespējams iebraukt ar mašīnu katrā sētā. Tad pastniekam, kā jau laukos, ir jāiet kājām.
Viens no pastnieka pienākumiem ir pieņemt arī preses izdevumu abonēšanu. Tuvojoties abonēšanas termiņa beigām, klienti tiek uzrunāti un viņiem tiek atgādināts - ja konkrēto izdevumu vēlas saņemt arī turpmāk, abonements ir jāpagarina, citādi ierastā izdevuma iznākšanas dienā, atverot tukšo pastkastīti, var piedzīvot vilšanos.
To, ka daļai patiešām piemirstas abonēt preses izdevumus (it īpaši tiem, kas tos pasūta ceturksnim), atzina arī Ļaudonas pasta priekšniece Jautrīte Stūraine, uzsverot - ir ļoti labi, ka nu jau vairākus gadus ir pieejams pakalpojums „Abonē šodien un saņem pēc divām darbdienām!", ko diezgan aktīvi izmanto arī Ļaudonā. Par to katru mēnesi pārliecināmies arī mēs, „Stara" veidotāji, kad abonentu skaits mēneša beigās kopumā palielinās gandrīz par simtu.
Vaicāti, kā Ļaudonas pusē ir ar pastnieku lielāko biedu - suņiem, gan Maija, gan Dzintars smejot noteica - tie visi ir „uzpirkti", cepumi padusē un nekādu problēmu.
- Man vēl nav bijis tāda gadījuma, kad kāds suns mēģinātu iekost. Tie, protams, ir pieradināti un mani gaida, jo zina, ka kādu našķi līdzi būšu paņēmusi. Man jau saka, ka es visu algu, pērkot cepumus, suņiem notērējot, - savu pieredzi atklāja Maija Prāma.
- Agrāk bija tā - kad pie mājas piebrauca pastnieks, viņu sagaidīja kāds no saimniekiem, bet tagad nereti ir otrādi - vispirms iznāk suns un tikai tad saimnieks, - arī Jautrīte Stūraine savas pastnieka gaitas atcerējās ar smaidu.
Atgādinām, ka nākamajam gadam „Latvijas Pastā" iespējams abonēt 722 preses izdevumus, un tas ir tikpat liels abonējamo izdevumu skaits kā iepriekšējā abonēšanas sezonā. Abonēšanai tiek piedāvāti 50 Latvijā izdoti laikraksti un 54 reģionālie laikraksti, 188 Latvijā izdoti žurnāli un 430 dažādi ārvalstu preses izdevumi.
Ar visu „Latvijas Pastā" abonējamo izdevumu klāstu iespējams iepazīties interneta vietnē www.abone.pasts.lv vai laikrakstu un žurnālu „Abonēšanas katalogā 2018", kas ir pieejams visās pasta nodaļās un tika piegādāts arī to klientu pastkastītēs, kuri kādu no preses izdevumiem ar „Latvijas Pasta" starpniecību abonējuši pēdējo trīs gadu laikā.
Līdz 27. decembrim noformēt Latvijas preses izdevumu abonementus var visās pasta nodaļās vai pie pastnieka, bet īpaši ātri un ērti - modernizētajā interneta vietnē www.abone.pasts.lv, kam mainīts vizuālais noformējums, dažādotas preses izdevumu atlases kritēriju iespējas un vienkāršota abonēšanas sistēma, samazinot veicamās darbības līdz abonementa apmaksai.
Līdz 18. decembrim Latvijā izdotos laikrakstus un žurnālus iespējams abonēt, arī zvanot uz „Latvijas Pasta" informatīvo tālruni 67008001 vai 27008001. Jāpiebilst, ka laikrakstu „Stars" var abonēt arī redakcijā (Madonā, Blaumaņa ielā 17).
Savukārt ārvalstu preses izdevumus jebkurā pasta nodaļā, pie pastnieka un www.abone.pasts.lv iespējams abonēt līdz 15. decembrim, bet pa tālruni 67008001 vai 27008001 - līdz 12. decembrim.
Precīzus abonēšanas termiņus iespējams pārbaudīt interneta vietnē www.abone.pasts.lv vai jautāt tuvākajā pasta nodaļā.
Jāpiebilst, ka abonēšanas kampaņas laikā 2017. gadam tika noformēti gandrīz 400 000 preses izdevumu abonementu.

6.12.2017.