Rūdolfs Blaumanis atgriežas vietā, kur dzimis
Šovasar Ērgļu novada svētkos līdzās Ērgļu slimnīcai, speciāli iekārtotā laukumā, tika atklāts piemineklis ērglēnietim un vienlaikus vienai no ievērojamākajām latviešu personībām, rakstniekam Rūdolfam Blaumanim. Nu jau vairākus mēnešus Blaumanis noraugās uz ēku, kurā pirms vairāk nekā pusotra gadsimta nāca pasaulē. Rūdolfa Blaumaņa memoriālmuzeja „Braki" galvenā speciāliste Anna Kuzina ar „Staru" dalījās interesantā stāstā par to, kā rakstnieka krūšutēls līdz Ērgļiem atceļoja.

- Krūšutēlu bija plānots uzstādīt „Brakos" rakstnieka 100. dzimšanas dienā - 1963. gada 1. janvārī. Iepriekš jau viss šim notikumam par godu bija saplānots. Kultūras ministrija tēlniekam Jānim Zariņam bija pasūtījusi krūšutēlu un pēc tā izgatavošanas iegādājusies. Skulptūru pārveda uz Madonas muzeju, kur to ar visiem dokumentiem pieņēma, un tur krūšutēls arī palika. Tuvojās rakstnieka jubilejas laiks, taču krūšutēlu uz „Brakiem" tā arī neatveda, bet atstāja Madonā. Jubileja „Brakos" krāšņi tika atzīmēta, taču par rakstnieka krūšutēlu bija jau piemirsts. Iemesls, kādēļ tēlnieka Jāņa Zariņa veidotais Blaumaņa krūšutēls tā arī nenonāca „Brakos", muzeja darbiniekiem nav zināms. Pieļauju, ka to varētu zināt vienīgi toreizējā Madonas muzeja direktore Elza Rudenāja, kuras diemžēl vairs nav mūsu vidū. Gāja gadi, bet skulptūra stāvēja, kur stāvējusi. Madonas muzeja krājums pirms dažiem gadiem, pārceļoties uz Sarkaņiem, sāka revidēt un pārskatīt muzeja fondus un Blaumaņa krūšutēlu atrada iekrāmētu citos materiālos. Madonas muzejam skulptūra nebija nepieciešama, un viņi sāka mudināt, lai to paņemam, jo galu galā krūšutēlam ir „Braku" inventāra numurs. Tiesa, arī krūšutēla pārvešana uz Ērgļiem negāja ātri. Tikai pēc diviem gadiem to beidzot atvedām uz Ērgļiem un domājām, kur novietot. „Brakos" jau ir viena skulptūra, tādēļ meklējām citu vietu. Nolēmām, ka novietosim pie ēkas, kur Blaumanis nācis pasaulē, - pie Ērgļu slimnīcas. Daktere Aina Braķe šo ideju atbalstīja, taču atkal pagāja aptuveni gads, kamēr nonācām līdz ieceres īstenošanai. Laikam katrai lietai pienāk savs laiks un dažkārt tām ir jānostāvas, līdz tiek rasts pielietojums, - par to, ka Blaumaņa krūšutēls pēc 60 gadiem beidzot atradis sev pastāvīgas mājas Ērgļos, pastāstīja Anna Kuzina.
Rūdolfa Blaumaņa memoriālmuzeja „Braki" galvenā speciāliste atzina, ka Blaumanis arī pēc nāves turpina būt noslēpumains un mūs pārsteidz ar šādiem kriminālromāna cienīgiem notikumiem.
- Viņam tur piestāv atrasties. Uzreiz, kad rakstnieka krūšutēlu tur novietoja, jutu, ka šī ir vieta, kur Blaumanim jābūt. Uz krūšutēla postamenta arī piestiprināta bronzas plāksnīte ar Blaumaņa parakstu. Tā bija spontāna ideja, taču, manuprāt, rakstnieka autogrāfs iederas. Interesanti arī, ka tēlnieka Zariņa skulptūra ir vienīgā man zināmā, kurā rakstnieks attēlots bez brillēm. Tradicionāli gan foto, gan portretos, gan skulptūrās esam pieraduši, ka rakstniekam raksturīgās kuplās ūsas papildina brilles, taču šajā skulptūrā to nav, - minēja Anna Kuzina, piebilstot, ka Blaumanis arī mūsdienās turpina spēlēt savu teātri.

15.11.2017.