"Deju sintēze" atkal ir klāt!
Šonedēļ Madonas kultūras namā, kā arī sporta hallē intensīvu brīvo laiku dienas nometnē pavada Madonas novada bērni un jaunieši. Vasaras nometne „Deju sintēze" ir kļuvusi par lielisku tradīciju, ko audzēkņi gaida ar nepacietību, lai piepildītu brīvlaika dienas un iemācītos ko jaunu. Spraigās deju klases ar dažādiem pasniedzējiem dod bērniem un jauniešiem iespēju augt dejotprasmē un dalīties pieredzē ar citiem. Nometnes norises vieta ir Madonas pilsētas kultūras nams, kur ir plaša spoguļu zāle ar visu nepieciešamo kvalitatīvam deju nodarbību procesam. Akrobātikas nodarbības savukārt rit Madonas sporta hallē, kur tām ir piemērotākais segums.
- Organizējot pieteikšanos, uzsvērām, ka deju nometne ir atvērta un pieejama ikvienam bērnam, - laikrakstam teica nometnes vadītāja Lana Vihrova. - Interesi, protams, izrādīja mūsdienu deju grupas „Aliens" audzēkņi, bet līdzās viņiem nometnē darbojas arī iesācēji. Turpinām sadarbību ar iepriekšējā gada pedagogiem, kas dod iespēju nostiprināt esošo pieredzi no iepriekšējā gada nometnē pieredzētā. Sadarbojamies ar citiem profesionāliem pedagogiem, kas sniedz jaunu pienesumu nometnes dalībniekiem un pedagogiem.
Vaicāta atšifrēt nedēļas programmu, Lana pastāstīja, ka pirmdiena bija iesildošā diena. Kā pasniedzējs tajā darbojās Kristaps Ceļmalnieks no deju studijas „Dzirnas", mācot improvizācijas virzienu, kura laikā dejotāji vairāk iepazīst sevi, deju partneri, iemācās improvizēt, kas ir būtiska prasme, ja, uzstājoties uz skatuves, pēkšņi kas mainās un jāspēj iziet no situācijas. Paralēli tam Madonas mākslas skolā nometnes dalībnieki divas dienas veidoja tērpus.
Procesu vadīja skolas direktore Kristīne Šulce, bērni dizainēja sev tērpus deju koncertam, kas notiks sestdien. Rokas bija brīvas - kāds darināja svārkus un topiņu, kāds - garāku tuniku, svarīgi bija izveidot tērpa skici, uzzīmēt šablonus zīmējumam. Līdz ar to koncertā katram dejotājam būs personalizēts apģērbs, ko apvienos vien audums un krāsa.
Otrdiena pagāja sporta hallē akrobātikas nodarbībās. Ar nometnes dalībniekiem darbojās pasniedzējs Rihards Drabāks, mācot bērniem saprast, kā tehniski pareizi mest ritentiņu (ar abām rokām, vienu roku, bez rokām), pareizi izliekt tiltiņu, mest salto.
Trešdien ar dejotājiem strādāja pasniedzēji no Daugavpils - Evita un Aleksandrs Lukšas, atklājot jaunas nianses deju stilā hip-hop un vogue.
- Mūsdienu deja sevī ietver dažādus stilus, un katra deju studija strādā citādāk. Madonā grupa „Aliens" pielieto deju stilu sajaukumu, iziet uz šovdeju, izceļ dejas stāstu. Daugavpils studijā „Stoptime" ir izteikts house, hip-hop vai cits tīrs deju stils, ko var mācīties, - komentēja nometnes vadītāja.
Ceturtdiena pagāja Jelgavā, kur nometnes dalībnieki devās pieredzes apmaiņā uz deju studiju „Benefice". Dejotāji mēģināja deju iekaramajos lakatos, trenažieru zonā trenēja spēku un vēlreiz tikās ar skolotāju Rihardu Drabāku. Līdzās nodarbībām bija iespēja apskatīt smilšu skulptūras un pastaigāt pa Lielupes krasta promenādi.
Šodien Madonā paredzēta tikšanās ar skolotāju Inesi Zīli, kura dejotājus ievadīs aktiermeistarības pamatos. Tā kā rīt notiks gala koncerts, deju programma tiks pārskatīta no emociju un deju kultūras viedokļa. „Dejotājiem jāapzinās, kādas emocijas ielikt katrā dejā, kā atbrīvoties, pārvarēt bailes no lielās skatuves."
Sestdien pulksten 15 Madonas kultūras namā sāksies koncerts.
- Ir tapusi afiša, laipni aicināti visi dejas mākslas baudītāji, - uzsvēra Lana Vihrova. - Priekšnesumos skatīsim dejas, ko nedēļas garumā dejotāji ir iestudējuši. Tik īsā periodā neko lielu nevar pagūt, tāpēc uzstāšanos papildinās video stāsti no nodarbībām. Savu garšu piedos pašu dizainētie tērpi.
Precizējot jāsaka, ka nometnē kopumā piedalās 30 dalībnieki vecumā no 7 līdz 16 gadiem. Trīs jaunieši nāk no Rīgas un Ērgļiem, pārējie pārstāv Madonas novadu.
- Mūsu nometne nav izklaides vai piedzīvojumu nometne, tā vairāk ir sports, treniņnometne, - rezumēja Lana. - Slodze ir liela, visu raksturo darbs. Dalībniekiem ir jāsaņem sevi rokās, jāpārkāpj pāri bailēm un nevarēšanai. Tomēr visiem piedalīšanās nometnē nes prieku un vēlēšanos tajā būt atkal.
- Es grupā „Aliens" dejoju piecus gadus, - atklāja madoniete Kristīne Umperoviča. - Vēl brīvajā laikā apmeklēju vieglatlētikas pulciņu un mūzikas skolā mācos klavieres. Deju nometnē patīk, ka varu iepazīties ar jauniem draugiem, gūt idejas, iemācīties jaunus deju soļus. Patīk improvizēt, parādīt citiem arī savas idejas, piemēram, solo priekšnesumu. Akrobātikas nodarbībās iemācījos mest ritentiņu pat bez rokām.
Jautāta, ko vēl vēlētos nometnē piedzīvot, Kristīne teica, ka gribētu pastaigas pa Madonu, meklēt pilsētas ievērojamās vietas. Tāpat vēlētos nakšņot kultūras namā ne tikai vienu nakti vien.
Kad prasu par koncerta apmeklējumu, kas nāks atbalstīt viņu, saņemu atbildi, ka sestdien uz koncertu nāks Kristīnes māsa, māsīca un mamma.
- Deju grupā „Aliens" dejoju četrus gadus, - pastāstīja madoniete Elīza Rozentāle.
- Nometnē man patīk, ka uzreiz visi dalībnieki bijām saliedēti. Tas notika, pateicoties pieredzei pagājušajā gadā. Piepildīju arī savu mazo sapnīti - iemācījos mest ritentiņu, apguvu jaunus deju soļus, uzzināju, kas ir kontaktimprovizācija. Nākamgad noteikti turpināšu apmeklēt grupu „Aliens", jo hip-hop deju stils mani uzrunā sen, un iztrakoties pie mūzikas man paticis kopš bērna kājas. Šī ievirze noder arī skolas laikā. Klasē vari būt tas, kurš dod idejas ārpusklases pasākumiem, atraisa improvizāciju. Patīk, ka nometnē vienu nakti varam būt kopā. Tad rādām savus talantus, iestudējam jaunas dejas, ir aizraujoši.
Vaicāta par „Deju sintēzes" atšķirību no citām nometnēm, Elīza teica: - Te riktīgi patērē enerģiju - atnākot mājās, gribas apgulties dīvānā, sēdēt un ēst šokolādi. Patīk skolotājas - Lana dod padomus tehniskās lietās, Ināra māca un pieskata, abas ir jaukas un mīļas.
- Potenciāls ir visos bērnos, - savās pārdomās dalījās skolotāja Ināra Cakule. - Ir atnākuši bērni, kuri grib dejot, uzzināt ko jaunu, un enerģija viņiem - neizsīkstoša. Liels pārbaudījums nometne ir mazajiem bērniem, jo uzdevumi nav vienkārši. Bieži vēroju cilvēka iekšējo uzvaru pār to, ko viņš nav darījis nekad, ticību saviem spēkiem un skolotāja iedrošinājumu, kā uzdevumu veikt viegli, pareizi, bez nevajadzīgas cīņas.
Koncentrēti gatavojamies priekšnesumiem, lai nometnei būtu rezultāts un gandarījums par izdarīto. Mērķis atraisa bērnos atbildību, un tad arī viss aiziet košā salūtā un vēlmē ko līdzīgu piedzīvot atkal.

14.07.2017.